Laki on kimurantti

Voiko toisen puolesta tehdä tutkinta pyynnön tai kantelun?
Henkilö kirjoittaa kolmannesta osapuolesta jatkuvasti nettiin perättömiä juttuja esittää väitöksiä jotka aivan tuulesta tempaistuja (kyse ei ole Seppo Lehdosta)
Siis voiko kolmas osapuoli pyytää tukintaa jossa pitäisi selvittää IP osoite ja saman IP kirjoittamat herjaavat ja loukkaavat viestit julkisuuden henkilöstä?

Mitä eroa on lainopillisesti Tutkinta pyynnössä
Ja Kantelussa?
2150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Asianomistajarikoksesta voi tutkintapyynnön tehdä vain asianomistaja. Poliisi tutkii (esitutkinta), mikäli asianomistaja vaatii rangaistusta. Esitutkinnan jälkeen poliisi toimittaa asian viralliselle syyttäjälle. Syyttäjä päättää syyteoikeuden käyttämisestä. Jos käyttää, asia siirtyy käräjäoikeuteen.

Kantelu kuuluu oikeusturvakeinoihin. Tyypillisesti hallintokantelun voi tehdä kuka tahansa asian käsittelyyn liittyvä ulkopuolinen. Kantelu koskee julkisen tehtävän suorittamista tai suorittamatta jättämistä. Esimerkiksi kuka tahansa voi valittaa asianajajan toiminnasta oikeuskaslerille.

Valituoikeus taas on rajattu koskemaan niitä, joiden oikeutta, etua tai velvollisuutta hallintopäätös koskee. Poikkeuksena on kunnallisvalitus, jonka saa tehdä se, jota asia koskee tai kuntalainen.

Äänestä
  • vastauksesi
    http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Seitsemälle syytteet Susan Ruususen kunnian loukkaamisesta/1135237117840
    Ehkä tämä alkaa hieman hillitä älyttömyyksiä netti kirjoittelussa. Muussa tapauksessa pyydän henkilöä tekemään tutkinta pyynnön alan taltioimaan herja kirjoituksia. Tyyliin=

    Seitsemälle syyte Ruususen herjaamisesta!
    Kirjoittanut: Kannattaa varoa... 12.6.2008 klo 13.43
    mitä kirjoittaa Suomi24:ään. Ruususta herjanneille lätkähti syytteet:
    http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Seitsemälle syy tteet Susan Ruususen kunnian loukkaamisesta/11352371178 40

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksinkertainen kysymys? kirjoitti:

Voiko toisen puolesta tehdä tutkinta pyynnön tai kantelun?
Henkilö kirjoittaa kolmannesta osapuolesta jatkuvasti nettiin perättömiä juttuja esittää väitöksiä jotka aivan tuulesta tempaistuja (kyse ei ole Seppo Lehdosta)
Siis voiko kolmas osapuoli pyytää tukintaa jossa pitäisi selvittää IP osoite ja saman IP kirjoittamat herjaavat ja loukkaavat viestit julkisuuden henkilöstä?

Mitä eroa on lainopillisesti Tutkinta pyynnössä
Ja Kantelussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu