Uteliaisuuttani haluaisin tietää, että kuinka moni joutuu oikeasti säästämään ruuasta. Ja tarkoitan nyt normaalista ruuasta, en sitä, jos jättää sisäfileet vähemmälle tai herkut harvempaan. Enkä myöskään sitä, että syödään vähemmän tai halvempaa, että saatais luksusmatka tai uusi (tarpeeton) takki tai iltapuku.
Eli kuinka moni elää niin tiukilla, että joutuu säästämään jopa ruuasta, kun kaikesta muusta jo säästää? Ja hyviä säästövinkkejäkin saa antaa, eli mikä on halpaa ruokaa.
Enkä mä nyt halua mitään kommentteja siitä, pitäiskö tehdä enemmän töitä tai mitä, mutta kysyn, kuinka moni?
Eli kuinka moni elää niin tiukilla, että joutuu säästämään jopa ruuasta, kun kaikesta muusta jo säästää? Ja hyviä säästövinkkejäkin saa antaa, eli mikä on halpaa ruokaa.
Enkä mä nyt halua mitään kommentteja siitä, pitäiskö tehdä enemmän töitä tai mitä, mutta kysyn, kuinka moni?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei oo tarvinnut sitten opintotukipäivien. Onneksi.
Kotihoidontukipäätöstä odotellaan, mutta elämän on tarkoitus jatkua säästöjen voimalla, ei tuon naurettavan pienen tuen. Eli jos silä jotuis elämään, niin kyllä säästämään joutuisi myös ruuasta.
perunat ja pasta, kaali ja kuivat herneet, kesällä myös porkkanat. Kananmunat, broileri ja makkara sekä sianliha. Ryynit ja jauhot.
Loppukesällä metsästä saa marjoja ja sieniä ihan ilmaiseksi.
Suosittelen ilman muuta aamiaiseksi puuroa. Oma vointini on parantunut sen jälkeen kun aloin syödä sitä sitten lapsuuteni. Viilinkin voi tehdä itse.
Keitot, padat ja laatikot sekä perunat ja kastike. Pannarit ja lätyt.
Meillä säästetään kaikesta, ja lasketaan senttejä. Vinkkejä en tiedä muuta kuin että kannattaa metsästää oransseja hintalappuja -50% joita ilmestyy kun viimeinen myyntipäivä lähestyy.
Ei ole aina rahaa ostaa maitoa, juodaan vettä. Syödään leipää ja riisiruokia ja perunaa ja kaikenlaista mitä tarjouksista löytää.
Kannattaa kulkea kaupassa (myös vihannesosastolla) silmät auki, eikä vain luottaa siihen mitä mikäkin viimeksi maksoi. Ja nimenomaan kilohintoja kannattaa tarkkailla. Jos joku sellainen, mitä olet pitänyt kalliina, onkin yhtäkkiä halpaa, osta sitä, kun kerrankin on varaa. Seuraavalla kauppareissulla se voi taas olla kallista.
Tällä hetkellä tomaatit ja kurkut ovat edullisia ja maku parhaimmillaan, mutta uuden sadon porkkanat ja varhaisperunat ovat sikakalliita. Syksyä kohti tomaatin hinta nousee ja porkkanan ja perunan hinta laskee.
Esimerkiksi kesäkurpitsa on ollut yleensä aina halpaa, siitä saa monenlaiseen ruokaan lisukkeen ja vaikka ruoan "rungon". Kannattaa improvisoida ja kokeilla kaikkea erilaista, löytyy maukkaita uusia ja ennenkaikkea halpoja ruokalajeja ;)
Ja kannattaa ostaa isompia satseja kerralla, kilohinta kun on pienempi yleensä. Esim 350g broilerisuikaleita maksoi citymarketissa saman verran kuin 800g samaa tuotetta (jopa saman merkkistä), taisi olla jotain 3,4e paikkeilla... Että siitä saa muutaman päivän lihat kun pistää paistellen ja jääkaappiin!
kukkarossa. Ollaan kummatkin "akateemisia köyhiä" eli ei se koulutus tuo parempaa toimeentuloa, välttämättä. -50% tuotteet tulleet tutuiksi, samoin eilinen leipä. Aivan samoin kuin muutkin vastaajat: osta silloin kun on halpaa, (esim. meillä syödään banaaneja kun ne maksaa 0.49 / kg, ei muuten). Yrtit, marjat, sienet tulleet tutuiksi, esim. nyt keväällä / alkukesästä kuivasin nokkosia paljon (käy pinaatin korvikkeena ja sis. paljon rautaa). Marjoista tehdään itse mehut.... Kaupasta ei osteta leikkeleitä, mehuja, maustevesiä yms. Kohtuuhyvää "vissyä" tulee kun otat vettä, lisäät jääpaloja ja sitruunaa ja ihan pikkuisen ruokasoodaa. Tässä esimerkkejä / tietoa siitä, että et ole yksin.
ps. maidon ja rahkan voi kanssa pakastaa... Lidl myi pääsiäisen jälkeen rahkaa (0.19 euroa / 500 g) arvaa vaan syödäänkö sitä vielä pitkääännn....
banaaneja tuolla hinnalla?
Onko joku tietty kauppa joka myy "viikonlopun alta pois"?
juuri tuohon hintaan. Olivat ihan syöntitavaraa, eivät toki kestä montaa päivää säilytystä. Kuten sanoin, kun banskuja saa halvalla niitä sitten syödään... banaanihillo on muuten kanssa hyvää:) Katsele nyt ympärillesi: omakotitalojen asukit ovat täysin kyllästyneitä raparperiin ja siitä jos mistä saa herkkuja. Helppo hiillo-ohje: kilo raparperia, kilo sokeria (0.59 euroa / kg tarjouksesta), keitetään hilloksi ja loppuvaiheessa lisätään n. 2 tl KANELIA ja RIPAUS vaniliinisokeria. Säilyy tosi hyvin vaikka jääkaapissa (toki voi pakastaakin). Pihlajanmarjoista keität mehua ja tosi hyvää juomaa tulee myös näin: viinimarjanlehtiä teräskattilaan, kiehuvaa vettä päälle, odota 24 h, laita joukkoon sitruunahappoa (apteekista) ja sokeria! Toimii
Eli
unohda kaupasta mehut, vedet ja MUOVIKASSIT! (NIIHIN KULUU ÄLYTTÖMÄSTI RAHAA VUODESSA), OSTA kun on halpaa, hae kirjastosta penninvenyttäjän opas lainaksi... Eläköön 2008 Suomi!
ihmettelen sitä, että kuka maksaa netin käytön niissä perheissä, joissa on niin tiukkaa, että ei ole varaa ostaa perusruokaa. Meillä ainakin laajakaista maksaa 20euroa kuukaudessa ja jos ei olis rahaa ruokaankaan, niin varmasti luovuttais ensin netistä.
Käyttekö te sitten kirjastoissa tai kavereilla netteilemässä? Ihan vaan mielenkiinnosta kyselen - että kuinka absoluuttisesta köyhyydestä on kyse...
Ainakin meillä nettiyhteys kuuluu tärkeysluokkaan ykkönen, koska mies opiskelee sen kautta, sen kautta voi myös hakea työtä, maksaa laskut ilman kuluja jne. siis se on tärkein asia meillä. Mies myös osaa korjata, koska koneemme on yli kymmenen vuotta vanha ja reistailee usein. Tingitään sitten ruuasta ja muusta.
Netti maksaa 20€ kuukaudessa:
- lapset tekee kouluhommia
- lapset pelaa netissä
- "lapset" etsii kesätöitä
- ((aikuiset töitä))
- maksetaan laskut
- ostetaan vaatteita netistä (todella paljon edullisempaa!!)
-vertaa.fi sivusto kun hankitaan jotakin
- työ hommia
- Tarjoukset
- lapset "mesettää"
että kyllä jotain kivaakin saa olla! ennemmin maksan 20€ netistä kuukaudessa kun kuskaan lapsia kaupunkiin joka ilta moikkaamaan kavereita ja haen takaisin mikä roimasti kalliimpaa, kun täältäkin matkaa kaupunkiin --> bensan kulutus todella suuri!
Ja netistä myös etsin ruoka ohjeita!
JNE...