seuraa, mutta onko joku muukin jolla kollageenikoliitti. ? . Olis kiva kuulla/lukea kokemuksia, ruokavalioista ym ym.
yleensä täällä
saa ,,,
6352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on kolmatta vuotta pärjäilty vaihtelevalla menestyksellä massun kanssa. Lääkittiin alkuun antibioottikuurein, sitten Asacolilla ja itse olen lisännyt maitohappobakteerit kehiin. Ruokavalion muutoksilla ei ole ollut vaikutusta, mutta vauhdikkaammassa vaiheessa on riittävästä nesteytyksestä pidettävä tarkasti huolta! Huumorilla etiäpäin!
parasta lääkettä on, sen olen todennut !
Mutta kun on kipuja enkä ole mitään lääkettä saanut. Eli tähän sairauteen käytetään lähinnä tulehduslääkkeitä, jos oikein ymmärsin ? Ehkä sitten poikkean jollakin yksityislääkärillä, sieltä yleensä saa parhaan lääkityksen.
Yleensä käytetään sulfasalatsiinia (Salazopyrin) tai 5-ASA(Asacolia), jälkimmäistä 1-2tablettia/2-3kertaa pv:ssä ja pidempiaikaisena hoitona. Tämän aloitin antibioottikuurin jälkeen, joka oli metronidatsolia, kauppanimeltään Flagyl. Kaikkein vaikeimmissa tapauksissa voidaan vielä turvautua kortisoniin esim. Prednison. Jotkut ovat saaneet apua ihan Imodiumista ja Agiocurista, itselle niistä ei ole ollut mitään hyötyä. Tutkimusten jälkeen terkkalääkäri on hoitanut reseptit ja kontrollilabrat. Jos ripulointi on runsasta on syytä kontrolloida kalium ja natriumarvoja, etteivät repsahda. Elikkä oireita voidaan helpottaa ja koliitti saattaa rauhoittua hyvinkin huomaamattomaksi.
Tietoa löytyy sairauden harvinaisuuden vuoksikin niukasti, mutta sivusto: www.gastrolab.net on asiallinen ja hyvä. Aurinkoista alkukesää!
Täytyy siirtyä gastrolab-sivustolle. Ja sama aurinko paistakoon Sinullekin !
Kävin viikolla terkkarissa, ei lääkkeitä kun pitäisi hoitaa ruokavaliolla,, ? mutta
kivut alavatsassa ovat voimakkaita, tulevat sillain kohtauksina, usean kerran päivässä, kaksinkerroin melkein menen ja tekis mieli karjaista,,,, eikö kipuun todellakaan saa lääkettä.
on?
Ikinä kuullutkaan.