Bourbon Streetin lyriikoista

varmavoitosta

Lyötiin tossa kaverin kanssa femma vetoa Bourbonin sanoista, ite väitän että se on "Bourbon street, bourbon street, bourbon street, bop to my baby" ja kaveri väittää sitä mitä löytää kun googlettaa Bourbon Street lyrics eli "bourbon street, bourbon street, bourbon street, watching my baby". Noilla lyricsmode.com, lyricseek.com ym. jenkkisivuilla on kaikilla jokaista pilkkua myöten identtiset bourbon lyriikat, eli ne nyt vaan on copy pastennu ne toisiltansa ja kaikki on väärässä, vai mitä? ;) Kertokaas nyt kumpi on oikeessa.

9

9996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selviää

      kuuntelemalla.

    • jeeee-eee

      Mun mielstä se on kyl "watching my baby" koska se "bop" ei tarkota mitään, ja sen biisin on kuitenkin sanottanu Jim...

      • tarkistettuna

        Alkuperäisestä levy-yhtiön julkaisemasta Hurriganesin 10/80 levyn nuottivihkosta vuodelta 1980 tarkastettuna.....
        Se on....
        BOP TO MY BABY

        Ja kai levy-yhtiön julkaisemaa tietolähdettä voidaan pitää "virallisena" totuutena?


      • voi jeesus

        Ai ei muka "Bop" tarkoita mitään????? Voi jeesus sentään! Kyseistä sanaahan on käytetty rokkibiisien sanoituksissa jo yli puoli vuosisataa!!!
        Oikea rokkibiisien vakiosana!


    • The Boss

      Kun kuuntelee Bourbon Streetiä niin siinä sanat kyllä menisivät tai Remu laulaa sen kohdan bop to my baby,mutta onko noihin lyriikoihin kirjoitettu sitten Watching my baby ja se (watching) on ollut liian vaikea sana Remulle lausuttavaksi, vaikka olis kuinka kirjoitettu foneettisesti sanat,remu on sen sitten laulaessaan muuttannut bop to my baby.
      Tai voihan kyseessä olla että tämäkin kuuluu niihin ns väärin kuultuihin laulu sanoihin.
      Itse kun kuutelin tai olen aina sen kyllä kuullut muodossa Bop to my baby

    • Anonyymi

      Kaiken kaikkiaan, mitä ihmettä nuo koko laulun sanat tarkoittavat!?!?!?!!!!

      • Anonyymi

        Ne on rokkia. Ei niiden tarvitse tarkoittaa mitään.


    • Anonyymi

      Remu vaikkei koskaan laulanut enkun tekstiä erityisen hyvin, niin suosio ollut aina vaikuttava. Kyllä suosioon on vaikuttanut materia ja soittajien soittotaidot jotka vaikuttavia, mut edelleen nää on makuasioita eli nää voi arvioida joko objektiivisesti tai subjektiivisesti, ihan miten vaan, sillä jonkun mielestä hurriganes on huono yhtye ja yliarvostettu, mutta aina pitäisi silloin perustella mielipide. Jos sanoo että huono yhtye niin ei se riitä vaan pitää perustella mielipide, jotta mielipide on relevantti.

      Oma mielipide on se, että hurriganes on hyvä rokkibändi. Soittajista ile kallio jäänyt liikaa järvisen pimentoon.

      Jos menee massojen mielipiteen mukaisesti niin silloin hurriganesin voisi ristiä top10 parhaan suomibändin joukkoon, mut minun mittapuu musan arvioinnissa ei perustu massojen mielipiteeseen.

      Jos mietimme esimerkiksi vaikkapa politiikkaa niiin onko aina massojen mielipide paras mielipide? Ei välttämättä. Toisinaan on ja toisinaan ei, siis politiikassa.

      Sama vähän musiikissa vaikka ei toki musaa voi ihan verrata politiikkaan. Kuitenki musa on enemmän makuasia. Politiikassa ollaan kuitenki niin vaarallisilla alueilla että huonosti äänestämällä voi käydä jopa tosi huonosti= esimerkkinä Venäjä= Stalin, Lenin ja nyt Putin tai vaikkapa pohjois-korea.

    • Anonyymi

      Ei ne Remu-sanoitukset mitään tarkoita muutenkaan.. Ei muuta kun höpinää tötteröön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      40
      2535
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      124
      1989
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      78
      1630
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1289
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1250
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      49
      1095
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1082
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      67
      994
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      967
    Aihe