tuparit tulossa

lahja puuttuu

sunnuntaina pitäisi jo olla lahja hankittuna.
Kyseessä n.40v pariskunta ,eli on jo kaikkea.
Vinkkejä kiitos.

5

2367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omakotitalo,

      voisit ajatella jotakin grillaukseen liittyvää.

      Olen nähnyt Pilailukaupoissa aika hauskoja pikkutuhmia esiliinoja (miehille ja naisille omanlaisensa).

      Perinteisesti tupaantuliaisiin viedään leipää (limppu) ja suolaa, mikä sekin ihan varteenotettava idea.

      Lahjan ei tarvi olla arvokas, kunhan se vaan on hauska tai käytännöllinen ;)

      • tai rivitaloon

        kirsikkapuun taimi


    • kylpyläreissu

      JOS juhlijoita tulee paljon, niin olisiko hauska idea kerätä rahaa kimpassa vaikka kylpyläpäivään tälle pariskunnalle. Korttiin voisi kirjoittaa hauskan runon, riimitellä tyyliin, että vaikka uusi koti onkin ihana ja iso onni, niin joskus tekee mieli päästä lepäämään sen sisustuskiireistä yms..

      Kun kyseessä on vanhempi pari, jolla kaikkea jo on, niin voisi tuollainen elämyslahja olla parempi kuin joku kattila tai pannu.. :) MUTTA: siis vain jos rahat kerättäisiin kimpassa, ja jos tupareihin on tulossa PALJON väkeä, niin ettei rahallinen uhraus/henkilö kasva liian suureksi.

    • lahjanikkari

      Jos ei halua antaa perinteistä taloustavaraa, miten olisi esim. herkkukori? Ostaa kauniin korin, jonka voi täyttää isäntäväelle mieluisilla herkuilla; kahvilla, teellä, karkeilla, hilloilla, juustoilla tms. Voihan mukaan laittaa vielä (minikokoiset) pullot esim. likööriä.
      Jos huumorintaju riittää, voisi korista tehdä `selviytymispakkauksen´ ja täyttää se tavaroilla, jotka yleensä pääsevät loppumaan.... esim. rulla vessapaperia, päänsärkylääkettä, laastaria, (kondomeja), hammastahnaa, korkinavaaja, tulitikkuja, yms. mitä nyt mieleen tulee.

      Yksinkertaisempi versio voisi olla kaunis pullokori, jossa pullo(tai kaksi) hyvää viiniä valmiina. esim tällainen: http://www.hupitupa.fi/tuotteet.html?id=9/48

    • hannu

      Tämä nyt tuli vähän myöhässä(..) mutta:
      hieno ja kotimainen (!) lahjaidea, kenelle vain, on Bolaris-pulmapallo/älypeli; niitä on neljä erilaista, erinäköistä, eri vaikeusasteista mallia; jokaiselle jotain. Patentoitu suomalaiskeksintö. Myynnissä mm. Stokkalla, Heureka-Shopeissa jne, kts. sivuilta www.bolaris.fi tarkemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3085
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      53
      2281
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1510
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1289
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1146
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe