Volvo V50 T5

Ajattelin ostaa V50 T5, mutta tulin ajatelleeksi että pitääköhän siihen tankata 98:a?
2811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No mä olen kyllä tankannut ysikasia, koska jotkut väittävät että se syö ysivitosella ajettaessa pikkuisen enemmän eli hintaero kumoutuu sillä. En kyllä ole tutkinut. Tuskin siinä käytännössä mitään eroa huomaa.

Äänestä

Oktaanisuositus on se 98, tai V-Power. Se lukee ihan ohjekirjassa. Autossasi on turbo, joten teho ja palamissuhde on 98:lla paljon parempi.
Eli turbon takia sitä 98:sia sinne tankkiin laitetaan. Tottakai voit myös tankata 95, mutta silloin laitat tankkiin oktaanibuusteria mutta tämähän telee paljon kalliimmaksi.
Mulla on 850 R, ja aina oon laittanu 98:sia tai sitten V-Powerii. T-5 on kova peli, osta ihmeessä. Vaikka se vähän syökin bensaa, mutta ajamisen ilo sen bensan hinnan korvaa.
Toki pitää olla myös varaa maksaa sitä.
- V -

Äänestä

Kommentoi aloitusta


98 vai 95 kirjoitti:

Ajattelin ostaa V50 T5, mutta tulin ajatelleeksi että pitääköhän siihen tankata 98:a?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu