Tällä palstalla ei tunnuta enää lainkaan kirjoitettavan Ahvenmaasta, kaikki vain kehuvat Ruotsia. Pitäisi varmaan perustaa oma Ruotsi-palsta, niin pääsivät kirjoittamaan oikean paikkaan.
Minä sensijaan lopetan kirjoittamisen tähän, olen halunnut osallistua kotipaikkaani koskevaan kirjoitteluun, mutta Ruotsissa en asu, enkä ole koskaan asunut, joten tunnen olevani väärässä paikassa.
Hyvää kesää kaikille ja tervetuloa käymään tänne Ahvenanmaalle!
Ruotsi-palsta
3
686
Vastaukset
- puli-ukko
Kuin myös sinne ahvenanmaalle hyvää kesää & lämmintä.
- Uffe & Kjell
Heja Sverige!!!!!!!!!
Suomi on metsäläisten ja juoppojen luvattu maa.
Ahvenanmaa on ruotsalainen ja sillä se on niin kaunis.
Heja Sverige!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - osaaikaahvenanmaalainen
Näin siinä usein käy,kaikenlaiset möllöt pilaavat hyvät jutut.Olisipa se ollut hauska lukea kannanottoja esim.Ahvennaiselta.Täytynee vain lisätä saarellakäyntimäärää,ja lukea Gamla Åland tarkemmin,jotta pysyy ajan tasalla.Heippa,toivottaa "osaaikainen"(=n.2kk/vuosi,ympäri vuoden,jo 30vuoden ajan) Ahvenanmaalla matkaillut.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain41112832Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2745613Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2434177Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö3203439Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov262166Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201950Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1121831En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis851386Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1771081Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273995
