Löytyiskö ketään kenellä ko. nikamaväleissä vikaa. Mulla C 4-5 välissä pieni pullistuma, C 5-6 välissä rappeuma. Ongelmana ollut oikean käden hermokipu (syyskuusta asti), joka tulee vain tietyssä asennossa työskentelyn (autolla-ajoasento, kirjoittaminen, kotihommissa "työpöytäasento") jälkeen voimakkaana. Myös pikkusormi ja nimetön oireilevat. Puutumista ei niinkään vaan karmaiseva, todella hermokipu. Hermoratatutkimuksessa ei löytynyt erikoista, magneettikuva paljasti nuo nikamavälioireet. Yks lääkäri sitä mieltä että käsikipu johtuu noista pullistumasta ja rappeumasta, toinen sitä mieltä että ei johdu. Neurologille vasta lähete, hän sitten varmaan toivon mukaan osaa kertoa. Mutta jos löytyis kohtalotoveri..
C4-5, C5-6 nikamaväli
Mummo55
54377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mikä mummo sää vielä ole. Älä jää odottamaan neurologin tuloksia, vaan aloita välittömästi liikunta ja kunnon voimistelu. Sama minkä dieknoosin saat, niin ei lääkkeet paranna noita muutoksia. Pää sekoaa ja lihakset rappeutuu vahvoilla lääkkeillä. Dieknooseja alkaa sateilemaan. Lopputulos. Päässä vika.Usko, ennen kuin on liian myöhäistä.
Jos kuitenkin päädyt lääkekannalle, niin tarkasta, parantaako se välilevyrappeuman ja pullistuman. Ilmoita tänne mitä neurologi ehdotti. .Olisi mukava kuulla
En hae apua pullistumaan enkä rappeumaan hyvä pappa. Siksi kyselin täällä että löytäisin ehkä jonkun jolla mahdollisesti ollut samanlainen pirullinen käsikipu ja josko siihen syy olisi ollut pullistumissa tai rappeumissa. Valitettavasti en pysty juuri käteni takia kovin jumppaamaan. Lisänä vielä paha reuma joka joskus estää kaikenlaisen liikunnan. Ja minä olen mummo siksi kun minulla on lapsenlapsia. Toivon kuitenkin että jos joku tunnistaa käsioireen samanlaiseksi kuin itse kuvasin, kertoisi löytyikö syy nikamista ja pystyikö vaivalle tekemään jotain.
Kaularanka rtg-kuvattu, hermojen juuriaukot kenties ahtaat parissa kohtaa? C5-6 nikamavälissä kenties rappeuma? Monenlaista vaivaa ollut jo parikymppisestä lähtien, niska/kaula-alueella--> hierojilla, nikamakäsittelijöillä ym...olen ravannut koko ikäni, siltä tuntuu! Nyt tilanne taas erityisen paha, jotenkin aivan eritavalla kuin ennen, vasen käsi pistelee sormien päistä ja muutenkin kaularanka on todella kipeä, buranaa olen syönyt, mutta eipä siitä näy oikein apua olevan. Naprapaatille olen menossa ensi viikolla, fysioteraputin suosituksesta. Sanoi myös, että kannattaisi seuraavaksi saada lähete mangneettikuvaukseen..
kiitos kun tuli aisallinen vastaus. en todella haluaa mitään keljuilua. Niin kuin yka pappa vastas. Kiitti sulle!