Minulla on 8kk ikäinen cavalier uros. Muuten kaikki menee kivasti mutta lenkkeillessä on ongelmia. Joskus menee ihan hyvin koko lenkki, mutta yleensä jossain välissä koira alkaa vimmatun hyppimisen kohti käsiäni, takin helmaa yms..joskus myös puree kunnolla käsiin. joskus rauhoittuu jos annan esim. kepin yms. mitä kantaa. ensin mietin josko olisi siitä että koira ei jaksa kävellä mutta joskus alkaa jo lyhyelläkin matkalla. onko parasta vaan kieltää, ja jatkaa matkaa välitämättä pomppimisesta, vai millä sen voi saada loppumaan? Kerran olen jopa kantanut koiran kotiin kun sai tälläsen rähjäkohtauksen..Minkä pituiset lenkit on hyviä tämän ikäiselle?
Koira on todella energinen tapaus.
Kiitos neuvoista.
Koira on todella energinen tapaus.
Kiitos neuvoista.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuulostaa varmaan hassulta mutta:
Voisit vaikka kokeilla murahtaa (koira menee yleensä hämilleen - ja koirien kielellä tuo on kielto) ja jos lopettaa niin kehuja ja palkka!
Yritä ohjata se riehuminen johonkin muuhun toimintaan kuten oletkin jo kepin kanssa tehnyt. Mutta voit myös pyytää koiraa istumaan, maahan, seisomaan tms. Ja tätähän kannattaa tehdä jo ennen kuin se koira alkaa riehumaan. Se saa purkaa sen energian johonkin hyödylliseen ja sallittuun.
Käytös voi olla koiralta ihan turhautumista, sinun komentamista, tai sitä väsymystäkin. Mutta oli se mitä vain niin se ei ole sallittua. Eli jos tuo ennaltaehkäisy ei toimi niin sitten voimakas kielto. Enkä kyllä sulje pois tuotakaan ideaa että napataan koira kainaloon ja matka jatkuu sitten siinä. Jos ei hyvällä niin sitten pahalla