Tiedän hyvin, että tietyistä dieselmalleista, sekä sitikasta, että pösöstä, siiropumppu pettää luvattoman aikaisin. Kysynkin, koska en asiaa tarkemmin tunne, onko -97 mallisessa 2,1 TD:ssä joku muu kuin Bosch'n pumppu, sillä mittarissa nyt lähes 400 tkm eikä pienintäkään ongelmaa koneessa ole koko aikana ilmennyt. Ainoat operaatiot joita koneelle on tehty ovat kaksi kertaa hehkutulppien vaihto sekä sekä tietysti normaaliin huoltoon kuuluvat kaksi jakohihnan vaihtoa.
Siirtopumpusta
406 2,1 SVDT
7734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
... koskee HDI - koneita, ei vanhempia kuten 2.1 TD
HDi:n ongelma tuo siirtopumppu taitaa tosiaan olla, mutta miksi? Onko niissä vanhoissa turpodiisseleissä joku erilainen/parempi pumppu? Vai rikkooko itse HDi siirtopumpun vaatimalla entistä vähemmän (kenties liian vähän) löpöä sieltä tankista, jossa se pumppu köhii?
malleissa ei ole sähköistä siirtopumppua vaan polttoainepumppu on integroitu jakaja pumppuun.
Siirtopumpun rikkoo liian vähäinen voitelu, dieselöljy on ainoa joka voitelee pumppua.
Tämä selvitti asiaa. Mikähän lienee pakottanut tällaiseen hianoon keksintöön kuin sähköinen pa-siirtopumppu? Käsittääkseni kaikki nykydiisselit (Peugeot, VW, BMW jne) ruokkivat jakajapumppujaan samaan tapaan sähköisellä pa-siirtopumpulla.
Sähköisellä polttoainepumpulla saadaan kai tasaisempi suuri paine tai jotain...
Sähköinen polttoainepumppu on bensaruiskuissa ja nyt yleistynyt myös dieseleissä kun DI direct injection-tekniikka on otettu käyttöön.
uusissa Dieseleissä ei enää yleensä käytetä jakajapumppua, Pumppusuutin tai commonrail ovat yleisimmät.
Kyllähän niistä vanhemmistakin 406 dieseleistä Boschin pumppuja löytyy, mutta vika ei johdu pumppumerkistä. Ei nuissa vanhemmissa pumppu petä. Siirtopumppuongelma johtuu siitä, että ennen kesää 2000 valmistetuissa PSA-konsernin HDI-moottorisissa autoissa pumppu on alimitoitettu. Pumpun sähkömoottori kuluu tämän vuoksi ennenaikaisesti loppuun ja matkanteko loppuu siihen. Itse pumppu ei kerkeä juurikaan kulua. pumpun ja sähkömoottorin läpi kulkeva polttoaine huolehtii voitelusta, mutta minkäs teet jos sähkömoottori on ylikuormitettu, se kuluu vaikka sillä olisi voitelua. Ainakin Peugeotissa pumppuongelmaisiin autoihin ei käy uudempi (isompi) pumppu eli jos jätti kerran tielle, sama toistuu jossakin vaiheessa. Pumppuongelma ei sinänsä ole pumppuvalmistajan vika vaan sen autotehtaan suunnittelijan joka mitoitti polttoainejärjestelmän tarvitsevan pumpun koon väärin.
Nimim. Jättää se pösö tielle ammattilaisenkin