Osaisiko joku neuvoa, mistä siskoni(Helsinki, 25v.) saisi apua mielenterveysasioissa. Mihin kannattaisi ottaa yhteyttä? Kenties terveyskeskukseen vai jonnekin muualle?
Siskoni on hyvin masentunut ja ahdistunut ja olisi suostuvainen syömään mielialalääkkeitä. Hänen ongelmansa tuntuvat kasaantuvan ja jutut menevän yhä oudommiksi; hän on esim. kiinnostunut yliluonnollisista ilmiöistä, puhuu energiakentistä jne, mikä tietääkseni voi olla yhteydessä skitsofreniaan..(?)
Siskoni on jo pidemmän aikaa halunnut mennä keskustelemaan asioista jonkun kanssa, mutta en usko, että hän itse saa sitä aikaiseksi, eivätkä vanhemmat suhtaudu asiaan vakavasti.
Mitä avuksi?
Siskoni on hyvin masentunut ja ahdistunut ja olisi suostuvainen syömään mielialalääkkeitä. Hänen ongelmansa tuntuvat kasaantuvan ja jutut menevän yhä oudommiksi; hän on esim. kiinnostunut yliluonnollisista ilmiöistä, puhuu energiakentistä jne, mikä tietääkseni voi olla yhteydessä skitsofreniaan..(?)
Siskoni on jo pidemmän aikaa halunnut mennä keskustelemaan asioista jonkun kanssa, mutta en usko, että hän itse saa sitä aikaiseksi, eivätkä vanhemmat suhtaudu asiaan vakavasti.
Mitä avuksi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hänellä saattaa olla jotain tiedostamattomia häiriöitä aivoissa jotka parantuvat pelkillä ravintolisillä eikä synteettisillä lääkkeillä, jotka vain peittelevät ongelmia.
Kaikilla on oikeus sanoa mielipiteensä asioista.
Luulen että moni on kiinnostunut yliluonnollisista asioista, olemmehan uteliaita, varsinkin terveinä.
Jos sinusta todella tuntuu että siskosi realiteetintaju on hämärtymässä ja tila menee kokoajan huonommaksi niin kannattaa järjestää siskosi välittömästi hoidonarvioon lähimpään terveyskeskukseen. Varsinaisesta hoitopaikasta riippumatta alussa on parasta hakeutua terveyskeskukseen. Soita ensin ja kysele miten heidän mielestään tulisi toimia. Hyvä sinänsä että siskosi olisi kiinnostunut avusta, ja hyvä että sinä pystyt olemaan hänen tukenaan. Tuo yliluonnollisista asioista kiinnostuminen voi olla vielä normaalin rajoissa tai sitten merkki psykoottisuudesta. Kyse ei välttämättä ole skitsofreniasta vaan psykoosioireita voi esiintyä myös vakavassa masennustilassa, ja tätäkin tilaa voidaan hoitaa.
Kaikella kunnioituksella ed kommentoijaa kohtaan mutta vakavan psyykkisen kriisin yhteydessä pelkkien ravintolisien käyttäminen on hoitovirhe.
En ole sinua mitenkään vastaan.
Asian voi nähdä toisinkin...
Ravintolisiä kannattaa käyttää terveenkin.
Mitä menettää jos kokeilee esim. pelkästään kalaöljy -kuuria tai muita luonnontuotteita.
Ei siinä mitään menetä, sehän on samalla ruokaa.
Ymmärrrän mitä tarkoitat, mutta ei ole koskaan hoitovirhe käyttää ravintolisiä.
Psyykkisissä sairauksissa muutenkin on ja pitäisi olla vasta viimeinen vaihtoehto antaa vahvaa lääkitystä.
Resurssipulan vuoksi potilaille annetaan aivan liian helposti mömmöt ja potilas vaikenee. Näin ei ole hoitajilla enää rasitettakaan.
Kalaöljystä olen itsekin lukenut hyviä kokemuksia mutta muotoilisin edelleen sanomani seuraavasti: "on hoitovirhe käyttää _pelkästään_ ravintolisiä akuutin psyykkisen kriisin hoitoon". Tarkoitan siis nyt esim. vaikeata masennusta tai muuta lähes psykoositasoista tilaa.
Uskon että luonnossa on paljon hyödyllisiä parantavia yhdisteitä enkä kritiikittömästi usko lääketehtaiden lääkeinformaatioon. Kuitenkin tällainen "hyvät luonnonlääkkeet" vs. "pahat synteettiset lääkkeet" semantiikka on jotenkin niin klisheistä ja tehotonta kun mikään ei kuitenkaan koskaan ole noin yksioikoista.
Esim. tohtori(?) Tolosen sivuja selaamalla löytää kaikki klassiset indoktrinaation ja propagandan ainekset: tietyt asiantuntijat esim. pohjetaan maahan ja sitten seuraavaksi niitä samoja asiantuntijoita lainataan suurina edelläkävijöinä kun tutkimustulokset tukevat omia taloudellisia intressejä.
Edelleenkään en näe mitään pahaa kalaöljyssä, onhan tieteellistä näyttöäkin siitä miten nämä rasvahapot stabiloivat hermosolujen solukalvoa. Akuutissa psykoositasoisessa kriisissä ei vaan kalaöljy auta vaikka pullosta suuhun kaadettaisiin.