Roudupin vaikutus

kuoputtaja

Viime torstai-iltana ruiskuttelin rouduppia rönsyleinikkeille ja voikukkille ja oli siinä vielä vuohenputkeakin. Vielä ei näy juuri mitään vaikutusta, koska rikkkaruohojen pitäisi kuukahtaa?

4

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mapee

      mielestäni se kestää ihan luvattoman kauan ja itse ainakin kyllsätyn odotteluun aina. Ja kun kasvi alkaa nuupahtaa niin siitä sen kokonaan häviämiseen menee vielä ainakin pari viikkoa.

      Näppituntumalla sanoisin, että kun kolme viikko aon kulunut niin aikaisintaan rikka on kadonnut.. Yleensä kyllä parissa päivässä vähän jo nuupahtaa. Voikukkaan se ei tehoa kamalan hyvin ainakaan meidän voikukkiin vaan siihen on parempi tuo toxan, jonka kyllä miellän muutenkin nopeammaksi myrkyksi.

      Rönsyleinikit ja vuohenputket kyllä kitken koska niistä pääsee aika helpolla silläkin lailla eroon.

      • tehoaa yleensä

        Olen monenlaista harmillista kasvia tappanut round-upilla ja olen sitä lääppäissyt vain tipan kasvin johonkin lehteen tai pariin lehteen, kyllä on tehonnut 8-10 päivässä. Vaikka veisi isoilla kasveilla kauemmninkin, pääsee kuitenkin koko kasvista eroon, koska round-up tuhoaa juuristonkin, joka joillakin isommilla kasveilla saattaa hiusjuurineen mennä metrin maan alle ja levitä sivusuuntaan yhtä paljon !!!


      • ja Roundup..
        tehoaa yleensä kirjoitti:

        Olen monenlaista harmillista kasvia tappanut round-upilla ja olen sitä lääppäissyt vain tipan kasvin johonkin lehteen tai pariin lehteen, kyllä on tehonnut 8-10 päivässä. Vaikka veisi isoilla kasveilla kauemmninkin, pääsee kuitenkin koko kasvista eroon, koska round-up tuhoaa juuristonkin, joka joillakin isommilla kasveilla saattaa hiusjuurineen mennä metrin maan alle ja levitä sivusuuntaan yhtä paljon !!!

        Kastemadot ja muukin elämä menee siinä samalla..
        http://www.helpfulgardener.com/phpBB2/viewtopic.php?t=5429


      • Roundupista..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1413
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      105
      835
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      53
      673
    4. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      667
    5. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      45
      663
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      53
      647
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      635
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      633
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      611
    10. Kävin nainen verotoimistossa katsomassa sinun tulot ja verot

      Näyttää siltä että hyvin pärjättäisiin yhdessä vaikka en kuluttaisi itseäni työnteolla?
      Ikävä
      54
      609
    Aihe