Viime torstai-iltana ruiskuttelin rouduppia rönsyleinikkeille ja voikukkille ja oli siinä vielä vuohenputkeakin. Vielä ei näy juuri mitään vaikutusta, koska rikkkaruohojen pitäisi kuukahtaa?
Roudupin vaikutus
kuoputtaja
4712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mielestäni se kestää ihan luvattoman kauan ja itse ainakin kyllsätyn odotteluun aina. Ja kun kasvi alkaa nuupahtaa niin siitä sen kokonaan häviämiseen menee vielä ainakin pari viikkoa.
Näppituntumalla sanoisin, että kun kolme viikko aon kulunut niin aikaisintaan rikka on kadonnut.. Yleensä kyllä parissa päivässä vähän jo nuupahtaa. Voikukkaan se ei tehoa kamalan hyvin ainakaan meidän voikukkiin vaan siihen on parempi tuo toxan, jonka kyllä miellän muutenkin nopeammaksi myrkyksi.
Rönsyleinikit ja vuohenputket kyllä kitken koska niistä pääsee aika helpolla silläkin lailla eroon.
Olen monenlaista harmillista kasvia tappanut round-upilla ja olen sitä lääppäissyt vain tipan kasvin johonkin lehteen tai pariin lehteen, kyllä on tehonnut 8-10 päivässä. Vaikka veisi isoilla kasveilla kauemmninkin, pääsee kuitenkin koko kasvista eroon, koska round-up tuhoaa juuristonkin, joka joillakin isommilla kasveilla saattaa hiusjuurineen mennä metrin maan alle ja levitä sivusuuntaan yhtä paljon !!!
Kastemadot ja muukin elämä menee siinä samalla..
http://www.helpfulgardener.com/phpBB2/viewtopic.php?t=5429
http://www.pitt.edu/~relyea/Roundup.html