Mitä sanoo metalliala? Kannattaako lähteä alalle?
Onko se yhtä vitutusta olla paskasissa hommissa päivästä toiseen? Uteliaisuudesta tiedustelen ja mietin alalle aikomista. Ei vittu tiedä!
METALLIALA
11
4466
Vastaukset
- DI-opiskelija
Totta kai homma voi olla välillä paskasta, mutta ainakin tällä hetkellä alalta pitäis löytyy töitä.
- saku
JOO KYLLÄ TIETENKIN LÖYTYY TÖITÄ MUTTA PALKAT ON SELLAISIA ETTEI NIILLÄ ELÄ:
- Pete
No tällä hetkellä on työtilanne vähän heikko, mutta ootas, kun vanhat kunnon pajaduunarit jää eläkkeelle vuosikymmenen lopussa, niin paikkoja löytyy ja jossain paikoissa voi jo itse sanella vähä palkkaa, riippuu tietenkin osaamisesta! Ammattimiehelle maksetaan hyvin, lusmuille huonosti!
- hitsooja
Pete kirjoitti:
No tällä hetkellä on työtilanne vähän heikko, mutta ootas, kun vanhat kunnon pajaduunarit jää eläkkeelle vuosikymmenen lopussa, niin paikkoja löytyy ja jossain paikoissa voi jo itse sanella vähä palkkaa, riippuu tietenkin osaamisesta! Ammattimiehelle maksetaan hyvin, lusmuille huonosti!
Eipä tässä paljon ole aika ootella sitä paratiisi maata missä metallialalla olisi hyvät palkat hommat siirtyy vaan viroon,kiinaan,koreaan ja muualle missä ei makseta edes tätä vähää.
- irtisanoo
Metsokonserni jakaa pitkäaikaisille ammattimiehilleen lopputilejä.
Kyllä ammatti on valittava alalta, joka kiinnostaa
huonon palkankin kestää, kunhan työ on mielekästä.
Itse en viihtyisi päivääkään teurastamolla, enkä hierojana, vaikka siitä maksettaisiin mitä hyväänsä. - hhhhhhhhhhitsaaja
Ja omaan laskuun. Teollisuudessa voipi jotenkin tienata, mutta työt raskaita ja pölyisiä. Eli hana asentajaksi vaan.
- G'Kar
Yli kakskyt vuotta metalli hommissa. Nelikymppisenä alkaa olla kaiken maailman kulumavikoja. Opiskelen tällähetkellä työni ohella, jotta pääsisin täältä pois.
- putkiseppä
Kannattavuutta kannattaa kyllä miettiä minä olin yitin hommissa kesällä yli 20vuoden kokemuksella ja palkka oli 9.79euroa/h naapurin poika tuli armeijasta ja saa autohommista 10euroa/h ruokarahan 2vuoden kokemuksells.
- Anonyymi
Miettikää nyt vielä.
- Anonyymi
Jos vuonna 2003 oli epäilyksiä alaan niin vuonna 2025 ehdoton ei koko alalle, joka on paskonut itsensä matalapalkka-alaksi.
- Anonyymi
Täyttä paskaa alusta loppuun saakka, tänä päivänä ei mitään järkeä koko alassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13412055Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen793580Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,912855Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?341339Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2641309Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1431265Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121216Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S111127- 801021
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184913