sotaharjoitus -95 Savonlinnan alueella

kertaaja

Muistaako kukaan, mikä sotaharjoitus oli talvella -95 Savonlinnan alueella ja lähikunnissa? Eipä ole sen jälkeen näkynyt harjoituksia. Ihan mukava kuitenkin olisi, jos täälläpäin pidettäisiin harjoituksia. Voisi jopa päästä kertausharjoitukseen oman kotikylän lähistölle ;)

11

1139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kosander

      joo hyvin muistan ,ku olin ite intissä ja kylmä oli...

      • mahtollisesti

        niitä varusmiespellejä joilta ei meinannut teltta nousta kuusikkoon millään. Taisi poikia vähän hävettää kun reserviläisiltä tämmöiset pikkurutiinit sujuivat vielä vanhasta muistista ilman isompia ponnistuksia. Olin vaistoavani vähän kateuttakin varusmiespoloisten kasvoilla. Ainakin oman aselajini kannalta katsottuna mukava kertausharjoitus näin joukkueenjohtajan kokemana. Riippuu tietysti aina porukasta mutta silloin natsasi kyllä melkein kaikki.


    • harjoitusmaalejakin

      Nyt olisi niitä luontaisia vihollisiakin harjoitusmaaleiksi ajelemassa pitkäkilpisillä autoillaan.

      • Savon terroristi

        Prismasta ostamaan vesipistooli ja yksilahkeiset uimahousut 60 senttiä leveällä taisteluvyöllä.


    • Mukana ollut

      Silloin harjoiteltiin prikaatin puolustustaistelua muistaakseni parin pataljoonan voimin. Alueena oli Sulkava-Kallislahti.
      Itse oli yhden komppanian varapäällikkönä siinä harjoituksessa.

    • Toimin silloin sotapäällikkönä ja takaan että sotilaat olivat pahempia kuin muukalaislegioona.

      Tosin viimeiset kolme päivää olin kännissä joten niiltä päiviltä muistikuvat ovat hataria. Muistaakseni kuitenkin kävimme rohkeasti 15 kilometriä Venäjän rajan puolella ja tuhosimme kuusi venäläiskylää.

      • Savoko rulettaa

        Idiootti!


      • Savoko rulettaa kirjoitti:

        Idiootti!

        Kun sota alkaa niin sinäkin keltanokka kiität minua siitä että suojelen sinun kotiasi(vaikkakin on homeinen yksiö)


    • INTIN KÄYNYT

      POJAT , SE OLI KARHU 95 NIMINEN HARJOITUS
      OLIN ITSE SIELLÄ SPADENA HERRA SPADENA

      LEPOOOOOOOOO

    • Lepo...

      Vasen..Oikea

    • S.

      mars

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4453
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3218
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2884
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2677
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2529
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2467
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2460
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2055
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe