En löytänyt neuvolan lappusia, jossa puhutaan ruoka-aineista, joita ei suositella raskauden aikana. En ole mitenkään turhan tarkka ollut ja nyt tekisi uusien perunoiden kanssa hitsisti mieli silliä... onko siinä sama juttu kun graavilohessa, että ei suositella?!?
saakos silliä syödä?
??????
71821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tähänkin vastaa että ei voi, saastasimpia kaloja meressä ym ym, mutta anna kuule mennä vaan, mä olen syönyt purkillisen ja kaikki on hyvin. Herkutteluhetkiä! =)
minun mielipiteeni...Kyllä sitä silliä ja uusia perunoita ehtii raskauden jälkeenkin syömään vielä monta kesää =)
kyllä muutaman sillin voi syödä.
Se suolahan siinä on vain pahasta. Mutta tuskin sinäkään purkillista kerralla syö:)
Kunhan pitää terveen järjen valinnoissa mukana.
Ja mitä muuta "vanha kansa" söi kun perunaa ja silliä :)
kunhan ei ole tyhjiöpakatussa. Eli jos graavaa itse tai ostaa graavattuna kalatiskiltä.
Ja silliäkin saa syödä, kohtuudella suolan vuoksi.
siinä ei ole samaa listeriariskiä kuin tyhjiöpakatussa graavikalassa.
Mutta sillissä on runsaasti suolaa ja siksi sitä suositellaan syömään raskaana ollessa vain pieniä määriä.
käsketty syödä vähän suolaisempaa verenpaineen takia, joten ei muutakuin uudet perunat kiehumaan ja ne namskis sillin kera! :)
Monena kesänä olen ollut raskaana ja silliä olen syönyt. Se on helppo kesäruoka niin alkuraskauden pahoinvoinnin kourissa olevalle äidille kuin viimeisillään puuskuttavallekin. Molemmista kokemusta. Nyt on meneillään keskiraskaus ja kerran olen jo uudet perunat keittänyt ja silliä syönyt.