Elinluovutustestamentti

Missä sellaisen voi tehdä. Voiko täällä netissä? Olen kuullut, että tuhkaus tehdään ilmaiseksi jos tällaisen testamentin tekee. Niin että hautaus järjestetään kaikkinensa? Onkohan perää? Tekisin sellaisen jos vain tietäisin miten ja missä.

Laitoin tämän tälle palstalle kun en parempaakaan keksinyt.
81912
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mitään tuhkauksia tms. Sekoitat nyt asioita. Eli jos luovuttaa koko kroppansa lääketiet.käyttöön, niin sitten asia on eri, ja se taas on vallan eri asia kuin elinten luovutus!

Kumpaakohan nyt tarkoitat; sitä että luovuttaisit kuoleman jälkeen kroppasi lääketiet.tutkimukseen VAI luovuttaisit aivokuolleena ollessasi
munuaisesi, maksan, sydämen, keuhkot, saiveiskalvot jne.?

Itse olen ainakin joskus vuonna kivi ja kilpi ottanut elinluov.testamentti-kortin apteekista (siis ainakin 15 v sitten...)
Niitä saa esim. Munuais- ja maksaliitosta, toki muualtakin, googlaa.

Äänestä
  • AINA mukanasi, vaikkapa lompakossasi

    Äänestä

  • Itseasiassa on sama vaikka koko kroppansa luovuttaa. Eli sittenhänse tuhkataan ilmaiseksi? Minnehän sitten pitäisi ottaa yhteyttä. Googlaanpa uudelleen.

    Mutta jos ihmisellä ei ole omaisia, eikä kuulu mihinkään kirkkokuntaan niin, että sinne "siunattuun" maahan pääsisi, niin eihän sitä kroppaa mätänemäänkään jätetä mihin sattuu.

    Äänestä

  • [HESE] kirjoitti:

    Itseasiassa on sama vaikka koko kroppansa luovuttaa. Eli sittenhänse tuhkataan ilmaiseksi? Minnehän sitten pitäisi ottaa yhteyttä. Googlaanpa uudelleen.

    Mutta jos ihmisellä ei ole omaisia, eikä kuulu mihinkään kirkkokuntaan niin, että sinne "siunattuun" maahan pääsisi, niin eihän sitä kroppaa mätänemäänkään jätetä mihin sattuu.

    sen "hävittämisestä" huolehditaan.

    Äänestä

voiko luovuttaa elimiään tai luovuttaa verta jos on sairastanut syövän ja ns. parantunut siitä?

Äänestä
  • löytyy kaikki tieto, mistä saa ja mitä luovuttaa.

    Tässä pääkohtia,jotka minulle ovat olleet merkitseviä:
    - elinluovutustestamentti on jo vanhanaikainen termi.
    - Täytä vain elinluovutuskortti ja pidä se aina mukanasi.
    - kerro lähiomaisillesi, että sinä olet täyttänyt kortin ja haluat olla mahdollisuuksien mukaan luovuttaja.
    - itse ei tarvitse huolehtia, onko kuolinhetkellä luovutettavaksi kelpaavia elimiä, siitä lääkärit pitävät huolen.

    Muista mahdollisesti haluamistasi asioista, kuten HOITOTESTAMENTISTA löydät myös netistä tietoa kyseisellä sanalla googlaamalla.

    Äänestä

  • ei voi

    Äänestä

Mä oon ottanu elinluovutuskortin varmaan vuosi tai kaks sitte. Niitä saa ainaski Apteekista,jos niitä ei oo esillä niin kysyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


[HESE] kirjoitti:

Missä sellaisen voi tehdä. Voiko täällä netissä? Olen kuullut, että tuhkaus tehdään ilmaiseksi jos tällaisen testamentin tekee. Niin että hautaus järjestetään kaikkinensa? Onkohan perää? Tekisin sellaisen jos vain tietäisin miten ja missä.

Laitoin tämän tälle palstalle kun en parempaakaan keksinyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu