Viranomaiskäytännöissä on joku viidakon laki, voidaan tehdä ihan mitä sattuu ja mitä mieleen juolahtaa, kyräillä kaikkea mahdollista jos nostat virkavirheestä syytteet, niin pelkkä ajatusrikos tai mielipide voi aiheuttaa mielivallan, kun olet pudonnut ns oravanpyörästä teille tietymättömille. Haaskalinnut odottaa, että teet jonkun virheen, jotta sinut voidaan tunkea syyttömänä loppuiäksi laitokseen ja viedä kaikki omaisuus ja asunnot. On joutunut sivusta seuraamaan monen ihmisen kohtaloa kurimuksessa, josta ei ole pois pääsyä. Monet pakotetaan syömään lääkkeitä aivan liiallisia annoksia. Ihmiset menettävät leipäjonoissa toivonsa elämään ja arki kuluu siihen, että missä saa pestyä vaatteensa, vähän leivänkannikkaa ja yösijan. Joillakin ei ole asuntoa ollenkaan. Jotkut, jotka haluaisivat asunnon laitoksesta eivät sitä saa kankean byrokratian takia ja ne taas jotka yrittää päästä eteenpäin, heitä tungetaan laitokseen ja mielisairaala kierrätykseen, edellä mainitulla tavalla. Tätä puolta media ei tuo koskaan esille, vaan se haudataan pois epämiellyttävänä asiana. Ymmärrän, että jotkut on katkeria tätä yhteiskuntaa kohtaan. Ei ole muuta keinoa yhteiskunnasta pudotessaan, kun rikollisuus, joka vie syvemmälle rikoskierteeseen ja rikosrekisterimerkinnän jälkeen et saa rehellistä työtä enää mistään uudessa uljaassa yhteiskunnassa.
Viidakon laki viraomais käytännöissä
Terveisiä perseestä
2219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aatteleppa ite ihan ite ... kun lapsipornotaiteilija saa "tuomioksi" päänsilitykset ja "nettikirjailijalle" heilahtaa useampi vuosi.
Voidaanko enää puhua perustuslaissa ... kaikki ovat lain edessä tasavertaiset.
Kun soppaan vielä lisätään Eduskunnan Oikeusasiamiehen päätös 876/2/05 ... joka julkaistiin pikavauhtia 20.12. 2007 !
Sen sisältö kuitenkin järkyttää. Poliisilla ei näet Suomen Lain mukaan ole oikeutta tutkia ministerivastuuasiaa; jossa kansalainen on tehnyt rikosilmoituksen !
Eikö Suomen Perustuslaki siis koske ministereitä, Eduskunnan Oikeusasiamiestä ja virkamiehiä.
Onkin 1.5. 2008 voimaan astunut asiaa koskeva Rikoslain muutos He 55/2007 mukaisesti ... siis Hallitus on esityksen lakimuutoksesta antanut 20.12. ja 31.12 välisenä aikana ... tai muutoin herää epäilys, että Eduskunnan Oikeusasiamies on tarkoituksellisesti viivyttänyt tuon päätöksen julkituloa !
Onkin moni virkarikos jäänyt tutkimatta ja tuomitsematta; koska esimerkiksi "hallintomenettelyssä" saatuja todisteita ei voida käyttää virkamiestä vastaan !
Tuon "päätöksen" julkaiseminen vasta lakimuutoksen "aattona" kertookin paljon Suomen laillisuusvalvonnan tasosta ... suojella virkamiehiä !
Asioita koskeva Rikoslain "virkarikosten vanhenemis-säädäs" kyllä tehtiin jo 2006 !
Näin menetellen kaikki Rikoslain virheellisyyksistä johtuvat virkarikokset voidaan vanhentuneina jättää ikuisiksi ajoiksi tutkimatta !
Ellei sitten joku kansainvälinen elin nosta asiaa esille lukuisten kansalaisten tekemisen kanteluiden takia !
Ikävä kyllä ainakin "ihmisoikeustuomioistuin" on kaikki asiaa "sivuavat" jutut seulonut ja määrännyt aineiton tuhottavaksi.
Asioita on kuitenkin tällä hetkellä YK:n päydällä ... mutta siitä ei valtalehdistö juuri huutele !
Onkin ihmeellistä, ettei perustuslakia voida noudattaa tilanteessa; jossa Eduskunnan "Oikeusasiamies" toteaa rikoslain "mahdollisesti" rikkovan perustuslakia ! Omien tietojeni mukaan juuri tuolloin tulee perustuslakia "soveltaa".
Ilmankos "päätös" piti kansalaisten tietoon antaa 2007 "joululukemistoksi" ?
Omien tietojeni mukaan lainsäädäntätyö
eduskunnassa on "avointa"; niimpä mielestäni tuohon avoimuuteen kuuluu YMMÄRTÄÄ lainsäädännön muutosten motiivit !
Esitutkinta suoritetaan mediassa saippuaoopperan ja mainos propagandan välityksellä julkaisemalla sitten kiristetään, syytellään julkisesti. Puhelinta kuunnellaan 24/7. Sitten ehkä pääset säälistä joskus oikeuteen 2015 vastaamaan tekosistasi ja saat 200 e sakot virkavallan solvaamisesta ja virkamiehen kunnian loukkauksesta. Et voi puhelinta pitää enää päällä, koska saat selvittää muuten asiasi mediakoneen propaganda, keskustelua muistuttavan koneen tuottaman äänen kanssa, aina kun puhelimesi on päällä. Ja ainut rikos on se, että olen ilmaissut mielipiteesi ja olet työtön.