Mistähän saisi ostettua jonkinlaisen oppikirjan jossa kerrottaisiin kaikki mahdollinen metsänhoidosta, lähinnä taimikonhoidosta ja ensiharvennuksista joita metsurityönä vielä tehdään? Lähinnä jonkinmoista oppikirjaa jota metsuripuolella lukeat.
Oppikirja metsänhoidosta
metsuriksi
5858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oman kuntasi alueellakin voi sellainen toimia.
Osta ainakin tuottava metsänhoito- kirja. Siinä on paljon perustitetoa metsänhoidosta ja taisi olla jotain metsuritöistäkin. Tosi hyvä peruskirja. Tosin ne metsurityöt oppii kyllä vain tekemällä jos vaan tietää mitä pitää tehdä.
Ja toi kirja löytyy metsäkustannuksen nettikaupasta. Googlella löytyy.
Ja sellanen mistä löytyy melkein kaikki metsistä on tapion taskukirja. Samasta paikasta löytyy.
on siellä samoilla metsäkustanksen sivuilla. Se on Vaarin mielestä perusteos tässä tapauksessa.
Sivujen linkki:
http://www.metsalehti.fi/fi-FI/Kauppa/
Sieltä löytyy lisäksi paljon lisääkin hyvää luettavaa. Sellaisena, myös perusteoksena, voisi mainita myös "Tapion taskukirjan" Se nyt ei ole varsinaisesti luettava kirja vaan paremminkin teos, josta haetaan tietoa kulloiseenkin pulmaan.
Jo aikaisemminkin kehuttu Tuottava metsänkasvatus on hyvä kirja ja muidenkin kuin metsuriksi aikovien (mm. metsänomistajien) kannattaa hankkia ja lukea se.
Varsinaisten oppikirjojen ongelma tahtoo olla vanhentuminen. Toki metsänkasvatuksen perusteet pysyvät ihmisen toiminnasta riippumatta muuttumattomina, mutta esim metsänhoitosuosituksiin tulee suhteellisen usein muutoksia.
Tapion taskukirja ja muutkin saamissasi vastauksissa mainitut kirjat ovat hyviä. lisäksi kannattaisi poiketa mhy:n. metsäkeskusten tai firmojen toimistoilla. Ainakin minulta ( UPM ostomies) saa tuoreet opppaat harvennukseen, taimikonhoitoon, kemeraan jne.