Hei,
Varasin ajan yksityiselle rintojen ultraäänitutkimukseen ja siis itse maksan kyseisen tutkimuksen.
Joku sanoi, että tarviitsee yksityiselle olla lähete?? Pitääkö tämä paikkaansa?? Ei vastaanottovirkailija kyllä kysynyt mitään lähetteestä??
Varasin ajan yksityiselle rintojen ultraäänitutkimukseen ja siis itse maksan kyseisen tutkimuksen.
Joku sanoi, että tarviitsee yksityiselle olla lähete?? Pitääkö tämä paikkaansa?? Ei vastaanottovirkailija kyllä kysynyt mitään lähetteestä??
Vastaukset 5
Vanhimmat
asia yksityiseltä kuitenkin. Jossain tapauksissa ovat niuhoja. En tiedä liittyykö sellaiseen, että kyseessä olisi joku vakuutukseen menevä tutkimus. Lähete on mukana myös silloin, jos julkiselta puolelta jostain syystä lähetetään yksityiselle puolelle ultraan (on tehty palvelusopimus tk:n ja yksityisen välille tms.).
Luulisin, ettei lähetettä tarvita, mutta tarkista asia heti kun mahdollista.
Kyseessä on siis Oulun Gyneko. Tietääkö kukaan tarvitaanko kyseiseen paikkaan lähetettä??
lähetettä ET saa KELA-korvausta, lähetteen kanssa SAA=)
korvauksen itse tlasin kuvolassa Ultra Tutkoon ajan mammoon ja ultraan jos olisi saanut sen kelaskorvauksen suoraan kun maksoin,mutta jäi kelakortti kotia ;) eli lähetin sen laskun jälkeen päin kelaan ja sain korvsauksen tilille
Minä ainakin kävin ensin gynekologilla, joka tutki rinnat käsin ja laittoi lähetteen mammografiaan ja ultraan. Voi sen käsitutkimuksen tietysti tehdä ultran jälkeenkin. Gynekologille myöskin menivät ultrassa otetun ohutneulanäytteen tulokset ja myöhemmin paksuneulanäytteen tuloksetkin. Itse olisin ollut aika pihalla noiden tulosten kanssa.