Yritykset

Halvan työvoiman maihin, mten niin halvan,nyt on keksitty tuoda työvoimaa noista maista Suomeen,tuota en oikein ymmärrä kuinka he voivat elää täällä Suomessa "halvalla",he saavat puolet meille maksettavaa palkkaa.Olen kuullut että jopa Pöllölaaksoonkin on tullut ulkomailta työvoimaa,saako ne Valtiolta jonkin alennuslipun jolla ne sitten makselee ostoksensa kun ne pystyvät asuun "halvalla".Mietin tuota vielä.PL.3
9360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

maksetaan kuitenkin heillekin. Eipä sillä tule toimeen kukaan täällä,on hintataso sellainen.

Äänestä

Kun vuodet vierii ei ole ns. hanttihommiin tekijöitä. Ei ole remonnttireiskoja, siivoojia,kaupan kassoja jne. Se työvoima tulee ulkomailta. Ei koulutetut nuoret tee näitä töitä.

Äänestä

Juuri nämä yrittäjät käyttävät ulkomaista työvoimaa. Ja eihän paikkakuntalainen kortistokansa kykene moiseen työhön sanon minä. Se on rankkaa hommaa. Ja helppoa on sohvalla loikoilla kun avustukset juoksee. Työtä kun kyllä suomesta löytyisi heillekkin jos sitä todella haluaisivat. Ja monelle työttömälle vielä vanhemmat ostaa ruuat. Siinä vaiheessa on jo kyllä peli menetetty. Kyllä kotona pitäisi opettaa työnteon merkitys. Ja jos ei ole töitö niin kouluun.

Äänestä
  • Pitää olla hyvä kunto ja erittäin hyvä selkä.Pitää kestää auringossaoloa tuntikaudet. Eikä saa olla allerginen mansikalle. Vaatimukset ovat kovat.Kovin monesta nykynuorestakaan ei ole tähän saatika vanhemmista ihmisistä.Monet ulkolaiset asuu vaatimattomasti (mansikkatilan majoitustiloissa), elää nuukasti muutoinkin ja säästävät rahat koriin, jossa niilä on aivan eri kurssi kuin täällä.

    Äänestä

  • Terveydellisiä syitä kirjoitti:

    Pitää olla hyvä kunto ja erittäin hyvä selkä.Pitää kestää auringossaoloa tuntikaudet. Eikä saa olla allerginen mansikalle. Vaatimukset ovat kovat.Kovin monesta nykynuorestakaan ei ole tähän saatika vanhemmista ihmisistä.Monet ulkolaiset asuu vaatimattomasti (mansikkatilan majoitustiloissa), elää nuukasti muutoinkin ja säästävät rahat koriin, jossa niilä on aivan eri kurssi kuin täällä.

    säästävät rahat KOTIIN...

    Äänestä

  • Kaikista pahin työkykyä rajoittava katala tauti on lorvikatari. Ja kun rahaa saa ilman raatamistakin. Kyllä helppo on. Sitten keksitään ihan ihme vaivoja että ei voida työtä tehdä. Kaikki on tehty liian helpoksi.

    Äänestä

  • rasittanna selkääsi oikealla työllä!Taidat olla niitä kuuluisia työttömiä pöllöjä.

    Äänestä

  • susilaakso kirjoitti:

    rasittanna selkääsi oikealla työllä!Taidat olla niitä kuuluisia työttömiä pöllöjä.

    Olen painanut raskasta työtä koko ikäni. Ja kyllä mullakin välillä paikat reistaa. Vaan työni teen. Välillä hammasta purren. Entä ite?

    Äänestä

  • kun tietäsitki kirjoitti:

    Olen painanut raskasta työtä koko ikäni. Ja kyllä mullakin välillä paikat reistaa. Vaan työni teen. Välillä hammasta purren. Entä ite?

    Nämä tilapäistyöntekijät eivä maksa senttiäkään veroja Suomeen.Myös työnantajat käyttävät tilaisuutta hyväkseen eivät myöskään maksa Sos maksuja työntekijästä siinä syy miksi he voivat asua Suomessa.Voi kuinka helppoa ja halpaa työvoimaa.Perhana sanon minä,sulkeeko veroittaja silmänsä tuolta asialta,meiltä paikallisilta viedään viimeinenkin ropo verovirastoon, että silleen.Maksan erilaisia veroja 20000.00€ vuosi,jotku maksaa enemmän.Vai että halpaa työvoimaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siirtyvät kirjoitti:

Halvan työvoiman maihin, mten niin halvan,nyt on keksitty tuoda työvoimaa noista maista Suomeen,tuota en oikein ymmärrä kuinka he voivat elää täällä Suomessa "halvalla",he saavat puolet meille maksettavaa palkkaa.Olen kuullut että jopa Pöllölaaksoonkin on tullut ulkomailta työvoimaa,saako ne Valtiolta jonkin alennuslipun jolla ne sitten makselee ostoksensa kun ne pystyvät asuun "halvalla".Mietin tuota vielä.PL.3

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu