Ihmetyttää

tämä suomalaisten arkuus "uusia" automerkkejä kohtaan. Jos muistan oikein Hyundai on maailman 7 suurin henkilöautojen valmistaja. Osakkeen omistajina mm. DaimlerChrysler 11% ja Mitsubishi Motors 3% ja omistaa itse 51% Kiasta. Luotettavuutta pitäisi löytyä koska USAssa ja Iso-Britanniassa takuuta on 10v.
Arvostus maailmalla on ihan toista luokkaa kuin suomessa jossa Hyundaita luullaan Ladan tasoiseksi peliksi. Myönnän että tekniikka ei taida olla ihan sitä uusinta uutta ja että se on yleiseti kopioitu Mitsubishin valikoimasta. Mutta mikä sen parempaa kuin kopioida parhaat osat muilta ja laskea omia hintoja kilpailijoita alemmaksi.
En yritä sanoa että Hyundai olisi mitenkään muita parempi mutta on turha luulla sitä huonommaksikaan.
51047
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Luotettavuutta pitäisi löytyä koska USAssa ja Iso-Britanniassa takuuta on 10v."

Jo se takuu olisi Suomessa edes yhdeksän vuotta, luottaisin jo lähes rajattomasti

Äänestä

Muistin juuri että 7 tila tuli autojen valmistusmääristä vuonna 2002. Ei siis yhtiön suurudesta.

Äänestä
  • Takuu on ainoastaan tietyille voimansiirron osille kymmenen vuotta, eikä koko autolle. Niin ainakin luki jossain amerikkalaisessa julkaisussa. Laadusta kerrottakoon uusista kaksilitraisista on jakohihnasta hävinnyt hampaita aiheuttaen kansivikoja ja osat tulee koreasta soutamalla(1,5 kuukautta). Ei auta silloin itku markkinoilla vaikka on markkinoitten paras takuu! Kun se ei korvaa menettettyä korjaamolla seisottua aikaa!

    Äänestä

  • Make kirjoitti:

    Takuu on ainoastaan tietyille voimansiirron osille kymmenen vuotta, eikä koko autolle. Niin ainakin luki jossain amerikkalaisessa julkaisussa. Laadusta kerrottakoon uusista kaksilitraisista on jakohihnasta hävinnyt hampaita aiheuttaen kansivikoja ja osat tulee koreasta soutamalla(1,5 kuukautta). Ei auta silloin itku markkinoilla vaikka on markkinoitten paras takuu! Kun se ei korvaa menettettyä korjaamolla seisottua aikaa!

    ...tulevat ilmeisesti junalla Aasian poikki :)

    Ei meinaan kestä kuin pari viikkoa (näin luvattiin) saada apparin puolen peilin lasi.

    Yleisempiä kilkkeitä (kulutusosat) on kyllä maahantuojalla, Belgiassa vähän enemmän, ja sieltä tämä peilikin on tulossa.

    Isipapan Volvoonkin kyllä kesti saada joku moottorinohjauksen palikka reilun kuukauden, olisko ollut Pohjanlahdella rospuuttokausi menossa juuri silloin? Sekin osa tuli keskusvarastolta Belgiasta, vaikka auto tehdään jöötteporissa.

    Varastonarvoja ja inventaarioita pyritään jatkuvasti minimoimaan (se on muotia just nyt), eli kun tilaat vaikka tukivarren, heti huomenna aletaan kaivamaan malmia sen raaka-aineeksi :)

    Äänestä

...että suomi on euroopan takapajula kaikilta osin ihmiset mukaanlukien.

Ei tarvitse kuin mennä rakkaaseen länsinaapuriimme niin huomataan että Hyundain Santa Fe on siellä suosituin maasturi.

Ei tarvitse kuin lukea lehteä niin huomataan että Hyundai pyrkii vuoteen 2010 mennessä maailman 5. suurimmaksi autovalmistajaksi. (ja GETZ voitti pikkuautojen testin lyöden ikikuningas Datsun Micran)

Ei tarvitse kuin lukea Hyundain kehitysohjelmaa niin huomataan että jokaisen uuden automallin on määrä nostaa Hyundain imagoa ja uskottavuutta ja uuden mallin olla selvästi edeltäjäänsä parempi joka suhteessa. Ja näin on 90 luvun alusta lähtien ollutkin.

Hyundai on tullut erittäin lyhyessä ajassa pitkän tien mikä hämmästyttää kovin mutta silti on vielä yhtä pitkä matka edessäpäin. (ja 2.0 beta moottorista löytyy jo imuventtiilien ajoitus joka parantaa taloudellisuutta ja päästöjä, tehot asettunee 145-150 hepan tasoon)

Hyundai on ihmisille jotka haluavat jotain uutta ja erilaista erittäin järkevin hinnoin ja Suomen parhaalla takuulla. JA Hyundait yleensä saa naisväen varauksettoman suosion koska ne ovat yksinkertaisesti hienoimpia autoja mitä teillämme liikkuu. Täytyy nostaa muotoilupajalle hattua. :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Metaphor kirjoitti:

tämä suomalaisten arkuus "uusia" automerkkejä kohtaan. Jos muistan oikein Hyundai on maailman 7 suurin henkilöautojen valmistaja. Osakkeen omistajina mm. DaimlerChrysler 11% ja Mitsubishi Motors 3% ja omistaa itse 51% Kiasta. Luotettavuutta pitäisi löytyä koska USAssa ja Iso-Britanniassa takuuta on 10v.
Arvostus maailmalla on ihan toista luokkaa kuin suomessa jossa Hyundaita luullaan Ladan tasoiseksi peliksi. Myönnän että tekniikka ei taida olla ihan sitä uusinta uutta ja että se on yleiseti kopioitu Mitsubishin valikoimasta. Mutta mikä sen parempaa kuin kopioida parhaat osat muilta ja laskea omia hintoja kilpailijoita alemmaksi.
En yritä sanoa että Hyundai olisi mitenkään muita parempi mutta on turha luulla sitä huonommaksikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu