kulkuri 30

vilhot.

No sitten Kulkuri 30:nen huonoja puolia pitäsi kuulla.Nettiveneessä olis parikin mitkä kiinnostaa

11

13129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinen omistaja

      vene liikkuu kevysti kapean rungon avusta. Varjopuoli on että vene on herkkä kallistumaan siirtyessään venessä. Toinen varjopuoli on että viistoinen takatuuli tekee venestä epävakaan ruoria saa veivata koko ajan että vene pysyy suorassa,muuten vene keinuu kun keinutuoli.

      • Kulkuri 30 Cabin

        Tuo kallistelu on se ikävä ominaisuus, 12 solmua ja 45Kg koirakun tekeen kierroksen niin ruoria saa kyllä vääntää. Mut ajaa 8-9 solmua niin menee rauhallisesti tai sitten reilusti yli 16 solmua. Veneellä oltu avomerellä kumminkin yli 20m/s tuulessa ja ei mitään hätää, akka piippaa 16m/s ja koiran piippirajaa ei ole löytynyt. Sekoita pari säkkiä hiekkapuhallushiekkaa hartsiin ja vala köliin sillä lisää painoa niin sekin rauhoittaa kivasti menoa. Teleflex ohjaus laidanyli ja kunnon hydrauliohjaus niin ladasta tulee mersu.

        Aikansa klassikko se on vaikka olikin aluksi suunniteltu lohenkalastajille avoveneeksi ja nyt kärsii hieman lisätystä yläpainosta.

        Tämmöinen tapaus http://koti.mbnet.fi/eklu/Kuvat/SindbadII.jpg ja voisin sen vaikka myydä koska nyt olis tarve ns. yhteysveneeseen mökkikäyttöön, aito merimoottori Perkinssin kutonen ja kaikki mahdolliset lisävarusteet (ei tutkaa)


      • Seam

        Höh, ei se vene mitenkään EPÄVAKAAKSI muutu sillä takaviisto tuulella, se rullaa ja se kuuluu ko mallisten veneiden ominaisuuksiin, se elää aallokon mukana... ruoria tosiaan joutuu kääntelemään mutta sitä taas kutsutaan veneen ajamiseksi =)
        Samoin keinuminen kuuluu ko venemallien ominaisuuksiin ja jos ei keinuis niin ei olis niin merikelpoinen... Jos olisi vaan eikä "eläis" aallokon mukana niin vattentaattihan se sieltä laidan yli tulisi =)


      • wuffen
        Seam kirjoitti:

        Höh, ei se vene mitenkään EPÄVAKAAKSI muutu sillä takaviisto tuulella, se rullaa ja se kuuluu ko mallisten veneiden ominaisuuksiin, se elää aallokon mukana... ruoria tosiaan joutuu kääntelemään mutta sitä taas kutsutaan veneen ajamiseksi =)
        Samoin keinuminen kuuluu ko venemallien ominaisuuksiin ja jos ei keinuis niin ei olis niin merikelpoinen... Jos olisi vaan eikä "eläis" aallokon mukana niin vattentaattihan se sieltä laidan yli tulisi =)

        Ei keinuminen mitään merikelpoisuutta tuo eikä vie. Esim. Fiskari25:set ja Whitelinet on erittäin vakaita paikallaan ja rullaavat hyvin vaimeasti ajossa, ja ovat erittäin kelikelpoisia, kuten myös Kulkurit.

        Kulkurin runko on alunperin verkkokalastajalle edullinen -> laita kallistuu lähemmäs veden pintaa verkkoa nostaessa. Tätä ominaisuutta ei vaan huvikseen veneilevä tarvi. Rullaus on runkomuodon ominaisuus, toiset rullaa enemmän ja toiset vähemmän, mutta ei sitä kukaan varsinaisesti kaipaa. Eikä Kulkuri taida olla kummiskaan sieltä pahimmasta päästä.... tietääkseni.


      • 112

        Voimme lukea että 2 psaarelaismiestä on hukassa ja vene Kulkuri 30 on upponut kun kivi.


    • lohenkalastaja

      jo,kyllä toi kulkuri menee sisäsaaristossa vaikka tuulee 15-20m/s,mutta älä lähe avomerelle kun tuulee kovin,olen ollut siimalla suomenlahdella syyksyllä kulkurilla,kyllä pitää sanoa että äitiä tuli ikävä.oli pari kertaa kyljellä,vaikka tuuli oli vaan noin 11m/s ja lokakuu.En suosittelen venettä kenellekkään,vaikka monet kehuu kulkuri 30!Tiedän mistä puhun vene on vaarallinen!!!

      • Anonyymi

        kaikki ovat vaarallisia turistilla???


    • U6200

      Olin Kulkuri 30T:n onnellinen omistaja yhteensä kuusi vuotta jonka aikana tuli ajeltua n. 2000 tuntia erilaisissa olosuhteissa Suomen ja Eestin saaristoissa ja avomerelläkin kaikissa olosuhteissa, kertaakaan ei pelottanut, kunhan piti tolkun mukana.Kalastin myöskin verkoilla ja joskus myös siimalla. Vene oli mitä parhain valinta ns. jokapaikan höyläksi, mutta siimahommiin siitä ei ole, on turhan pieni ja kiikkerä eikä kestä laidoilla roikkumista keleissä, sitäpaitsi valuma-aukot ovat mitättömän pienet jos sattuu vettä tulemaan sisään. Ko. paatti oli varustettu 77 Perkinssillä, joka kyllä riitti, mutta oli välillä turhan nuhainen. Potkurin valintaan kannattaa kiinnittää erityistä huomiota. Aikani tastailtuani päädyin 4-lapaiseen Teingbridgen pronssipotkuriin, nousuja en enää muista. 4-lapaisella runkoäänet pienenivät ja pito oli järisyttävä, vaati myöhemmin Scatran asennuksen.
      Kulkureita ei kyllä tahdo paljoakaan käytettyjen markkinoilla liikkua, taitavat omistajat pitää kiinni kynsin ja hampain. Sittemmin hurahdin purjehtijaksi.

      • Anonyymi

        Kyllä niitä löytyy aina myytävissä


    • morjes.Tarvis saada sen salty dog kulkurin rakentajan yhteystiedot,Soittelin veneestä keväällä kun oli myynnissä mutta olen unohtanut numeron

    • Anonyymi

      samanlaisia itsekin katselen. tuleeko mieleen samassa hintaluokassa kilpailijoita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      137
      8328
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7529
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      92
      5706
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      97
      5656
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4830
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      145
      2658
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      61
      2513
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1485
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1454
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1349
    Aihe