Mystinen päänsärky

mauni

Minula on ollut kohta kaksi kuukautta jäytävää paineen tunnetta ohimoilla ja otsalla joskus myös takaraivolla. Välillä tuntuu kuin peukalolla painettaisin vasemman silmään takaa. Joskus varsinkin aluksi silmäluomi roikkui hieman ja joskus taas oli enemmän auki kuin toinen silmä. Kipu ei ole hirvittävän kova mutta melko häiritsevä, lähes jatkuva, jaksotainen voi päivän aikana poistua välillä.

Ensimmäiset havainnot samantuulisestä kivusta ja paineen tunteesta silmässä oli joskus talvella kovassa krapulassa. Laihdutin keväälla kahden kuukauden aikana noin kymmenen kiloa jonka aikana kivut pikkuhiljaa lisääntyivät, Aloitin taas vuorotyöt huhtikuussa ja yksien vapaiden aikana se sitten alkoi ja on ollut siitä asti päivittäistä.

Aluksi kipu oli pahempaa ja keskittyi enemmän vasempaan silmään ja hampaisiin vasemmalla puolella, tuntui kuin purisi kokoajan hammasta yhteen, ja paineen tunne otsalla oli voimakasta.

Uutuuten olen huomannut sähköiskumaisia nykäisyjä käsiin ja ollut hiemna säikky olo yövuoroissa mutta voi johtua myös lääkkeistäkin.

Hierojalla olen käynyt ja OMT fysiatrilla ja eivät usko sen olevan sieltä lähtöisin. Silmälääkärissä paineet ja näkö OK. Hammaslääkäri kuvasi hampaat ja kaikki OK, verikokeet OK, magneettikuvassa ei mitään havaittavaa. Lääkkeitä kokeiltu useita esim. kortisonia, triptyl, Indometin, Verpamil, Imigran, 100% happea käynyt hengittämässä, kaikkia mahdollisia kipulääkkeitä kokeiltu millään ei mitään vaikutusta. Neurologi ei enää oikein osaa sanoa juuri mitään.

Mahtaakohan tätä jatkua pitkäänkin vai onko tämä jo viimeinen kevät.

2

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      kyl täälä samaa vaivaa muillakin :( paitsi mulla ollu pääkiua jo 8kk pian. joka paikka kans tutkittu tuloksetta. lueppa tän sivun pari pykälää alempaa kirjotuksia,esim oon vastaillu tohon otsikolla neurologikäynneistä,aivokasvain? kohtaan omia oireitani.. meillä kehella hyvin samoja.

    • Anonyymi

      Aiheen aloittajan terveisiä. Osui vanha viestini silmään ja kommentoitava ihan vaan jos jollekin apua. Päänsärkyä kesti lopulta n. 2vuotta. Kokeiltu melkein mitä vaan hoitoa ja lääkettä. Eräs neurologi käski yhdistää imigran radis migreenilääke ja burana sekaisin. Pelkkä imigran ei vaikuttanut mitään. Tunnin kuluttua siitä päänsärky loppui kuin seinään. Joskus ilmestyy kun juopottelee, on kipeänä tai vuorotyön takia kovaa väsymystä. Lähtee pois samalla kaavalla tasan tunnissa. Olihan tuo lääke melkoinen helpotus elämään kun meinasi jo välillä vähän tympäistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe