Auttakaa vähän kun näistä en mitään ymmärrä.
Mitä tarkoittaa, että talossa on saostuskaivo ja umpisäiliö?
Meneekö kaikki wc:stä tuonne umpisäiliöön ja kaikki muu talosta putkia pitkin lähtevä tuonne saostuskaivoon?
Umpisäiliö pitää varmaan tyhjentää? Mitä sellainen maksaa jossain Uudellamaalla suurinpiirtein? Kuinka usein umpisäiliö pitää tyhjentää? Onko siinä muita kustannuksia?
Mikä tuo saostuskaivo on? Pitääkö se tyhjentää? Onko siinä jotain käyttökustannuksia?
Saostuskaivo & umpisäiliö: mitä tarkoittaa?
4
15304
Vastaukset
- novesiro
Juuri niinkuin arvelit, että wc-vedet menevät umpisäiliöön ja muut vedet saostussäiliöön, eli on ns. kaksoisviemäröinti=erillisviemäröinti. Umpisäiliö tyhjenee vain loka-autoon imemällä, joten sellainen on tilattava käymään kun säiliö alkaa olla täynnä. Umpisäiliön koosta ja vessan käytöstä sitten riippuu miten usein joutuu tyhjentämään. 5000 litran säiliöön mahtuu noin 1000 vessan huuhtelua. Eli jos on 10 huuhtelua päivässä, niin noin neljä tyhjennystä tarvii vuodessa. Hinnat vaihtelee, mutta suuruusluokka on 100 euroa/kerta. Saostuskaivosta pitää loka-autoon imeä silloin tällöin pohjaliete. Sitä ei tarvitse tehdä kuin harvoin, koska harmaista vesistä lietettä kertyy hitaasti. Saostuskaivosta on vedetty ylivuotoputki kivipesään tai imeytyskenttään tai lähimpään ojaan. Eipä tuossa systeemissä muita kustannuksia ole kuin nuo tyhjennykset.
- Netta G.
Saako nyt ja jatkossa mennä saostuspuolelta ojaan?
Onko mitään kuvaa kuinka usein saostuspuolen säiliö pitää tyhjätä?
Eli jos on tällainen saostus&umpisäiliö systeemi niin periaatteessa ei tarvita tyhjennystä juuri koskaan, jos tekee taloon ekovessan? Saako sellaisen yleensä tehdä? Siis pissa ja kakka jonkinlaiseen säiliöön, jonka tyhjentää tontin kukkamaahan? - novesiro
Netta G. kirjoitti:
Saako nyt ja jatkossa mennä saostuspuolelta ojaan?
Onko mitään kuvaa kuinka usein saostuspuolen säiliö pitää tyhjätä?
Eli jos on tällainen saostus&umpisäiliö systeemi niin periaatteessa ei tarvita tyhjennystä juuri koskaan, jos tekee taloon ekovessan? Saako sellaisen yleensä tehdä? Siis pissa ja kakka jonkinlaiseen säiliöön, jonka tyhjentää tontin kukkamaahan?Saostuskaivosta ei saa mennä harmaitakaan jätevesiä käsittelemättöminä ojaan enää vuoden 2013 jälkeen, siihen asti saa. Ylivuotoputken vedet pitää imeyttää maahan tai johtaa maasuodattamoon. Riippuu tontin maaperästä, mikä on käytännöllinen ratkaisu. Jos maaperä on hyvin vettä imevää eikä olla pohjavesialueella, niin imeyttäminen on hyvä ratkaisu. Jos taas tontilla on paksusti savea tai savista moreenia, mihin vesi ei imeydy, niin tarvitsee tehdä maasuodattamo, jossa ylivuotovesi johdetaan sorapatjan läpi patjan allaoleviin keräysputkiin ja niistä edelleen ojaan.
Tiski-, ruoanlaitto-, pyykki- ja peseytymisvesistä kertyy niin vähän kiintoainesta, että lietettä ei tarvitse saostuskaivosta tyhjentää kuin vuoden välein(lain minimivaatimus). Ravinteita niissä sen sijaan on niin paljon, että niiden puhdistaminen jatkossa on vaatimuksena.
Kuivakäymälän voi rakentaa, mutta syntyvä jäte on pystyttävä käsittelemään niin, ettei siitä aiheudu ympäristölle tai naapurustolle haittaa. Kiinteä jäte on kompostoitava ennen sen sekoittamista maahan. Taajaan rakennetulla alueella käymäläjätteen kompostointi on yleensä kielletty (selviää kunnan ympäristöviranhaltijalta tai rakennusneuvonnasta). Pissan käsittelyä kannattaa miettiä, sitä kertyy litran verran päivässä per henki, ja maa on jäässä noin marraskuusta huhtikuuhun, eli jo kahdelle hengelle tarvittaisiin virtsan varastotilavuutta yli 300 litraa. Toinen vaihtoehto on sekoittava kuivakäymälä, jossa makin ja virtsan ja kuivikeaineen seos kierrätetään kompostorin kautta.
Eli ratkaisuissa painaa paljon se missä talo sijaitsee ja millainen maaperä ja ympäristö on. Helpoin vaihtoehto on kunnan viemäriin liittyminen, jos sellainen on tai on tulossa tarpeeksi lähelle.
Lisää asiallista tietoa on esim. osoitteessa jatevesi.fi - novesiro
Netta G. kirjoitti:
Saako nyt ja jatkossa mennä saostuspuolelta ojaan?
Onko mitään kuvaa kuinka usein saostuspuolen säiliö pitää tyhjätä?
Eli jos on tällainen saostus&umpisäiliö systeemi niin periaatteessa ei tarvita tyhjennystä juuri koskaan, jos tekee taloon ekovessan? Saako sellaisen yleensä tehdä? Siis pissa ja kakka jonkinlaiseen säiliöön, jonka tyhjentää tontin kukkamaahan?linkin osoite onkin vaihtunut, katsopa www.vesiensuojelu.fi/jatevesi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922462Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412238Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132058- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 52684