Täällä niin moni vaahtoaa, jotta lykätkää faktoja esiin älkääkä esittäkö mitään mutu-tietoa. Kun niin moni raivona yrittää todistella susien vaarallisuutta, niin minäkin pyydän tällä kertaa faktatietoa:
Kertokaapa rehellisesti, kuinka monta sukulaista itse kultakin sudet ovat raadelleet hengiltä oman elämänne aikana. Voitaisiin ottaa vaikkapa pieni kilpailu. Perheenjäsenestä saa kolme pistettä, lähisukulaisesta kaksi ja kaukaisesta sukulaisesta ja vaikkapa kaveristakin yksi pistettä. Kukahan saa eniten pisteitä?
Jos ilmaantuu useita vaikkapa yli 10 pisteen tapauksia, niin minäkin voin jo tällöin hieman tarkistella näkemyksiäni susien vaarallisuudesta.
Kertokaapa rehellisesti, kuinka monta sukulaista itse kultakin sudet ovat raadelleet hengiltä oman elämänne aikana. Voitaisiin ottaa vaikkapa pieni kilpailu. Perheenjäsenestä saa kolme pistettä, lähisukulaisesta kaksi ja kaukaisesta sukulaisesta ja vaikkapa kaveristakin yksi pistettä. Kukahan saa eniten pisteitä?
Jos ilmaantuu useita vaikkapa yli 10 pisteen tapauksia, niin minäkin voin jo tällöin hieman tarkistella näkemyksiäni susien vaarallisuudesta.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Koira on omistajansa omaisuutta, yleensä myös lyömätön retkikavei. Eikö koirasta pitäisi saada parhaat pisteet? Ainakin olet ihmisen arvon kommenteissa niin pieneksi asettanut.
On myös erittäin hienoa tuo metsästäjien riistanhoitotyö. Ihminen asettaa rajat, joten ei näinollen useinkaan itse joudu uhriksi.
tässä kilpailussa heru pisteitä. Eihän kukaan jaksa alkaa laskemaan esim. kissan tappamia hiiriäkään.
kuinka monta koiraa jää auton alle vuodessa?
Meinaatko että koko maailma on kiinnostunut jostain antamistasi pisteistä ? Meillä on hieman järkevämpiä pisteytyksiä. Susi mikä susi. Kuollut susi paras susi. HAHHAHHAHHAA. Hajoa suojelemiseen peelo.
vaarallinen ole, niin kauan kun ihminen antaa rajat sudelle. Näin se homma etenee.
Kuka täällä vaahtoaa susien vaarallisuudesta? Olen ollut huomaavinani aivan muuta.
kuinka monta kertaa päivässä otatte pillereitä ?
Kerta on piste ja jokaisesta väristä saa lisäpisteen. Esim 3 x päivä 3 eriväristä = 9 pist. Voittaako kukaan aloittajaa ??
Viikko sit olis pisteet ollu tapissa. Lääkäri kun sanoi että pitää pistellä tätä ja tätä. Tuli niin hullu olo että päätin antaa luonnon hoitaa vammat kuntoon. Lääkkeitä jäi paljon, tarviitko "Suden puolustaja" Vai mikähän se nyt oli.
menee herkästi pelleilyksi, kun esitän ihan asiallista faktoihin perustuvaa keskustelua. Onko näin, jottet tiedä ketään, joka saisi pisteitä kilpailussani. Missäs ne faktat ovat susien vaarallisuudesta?
Voin antaa puoli pistettä eräälle muutama kuukausi sitten lehdissä olleelle 90 vuotiaalle mummolle. Tämä vanhushan hääti marjapoimurilla huitoen joidenkin mielestä raivohullun ja pelottavan suden tiehensä. Susihan oli tiettävästi murissut ja näytellyt hampaitaan.
Kuten tuolla aiemmissa vastauksissa joku jo sanoi. Niin kauan kun on asiallinen riistanhoitojärjestelmä, on hyvin todennäköistä että kukaan ei joudu suden uhriksi. Toinen asia on se, miten mahtaa käydä jos luonnosta irtaantuneet ihmispolot antavat petojen lisääntyä ja vallata alueita itselleen? Ihmisenä, oman reviirin puolustajana ja oman sukuni jatkajana en anna tuon tuurin puuttua peliin.
Tuonne keskustelun hakuun, kannattaa kirjoittaa "sudenystävä". Kertoo paljon ja antaa paljon. Ainakin totuus selviää hyvien naurujen kera.
se on minullekin sellaista aluetta(asuin tontti)jolle en halua metsästäjän ohi kulkiessaan heittelevän hirvenluita.
Taas tänään oli naapurin raivohullu metsästäjä nakannut hirvenluita pihalleni josta koira ne löysi. Talvella se nakkeli kananluita mutta onneksi ehdimme ne nähdä ennenkuin koira ne sai.
Oletteko ihan kaikki smanlaisia sekopääpaskiaisia?
Mikä ihmeen tauti se metsästäjillä kun pitää tehdä ihan älyttömyyksiä kuten hirvien teurasjätteiden levittelyä tontinrajojen puunoksille mätänemään?
Neuvottele naapurin kanssa siitä mitä saa antaa ja mitä ei.
Jos et itse siihen pysty, niin annappa osoite niin käyn sanomassa että hirvenluista tulee hyvä soppa.
Jos naapuri on antanut kananluita, niin se ei tee suolistolle hyvää. Antaja ymmärtää kyllä mistä on kysymys. Naapuri siis pelaa niillä aseilla mitä itse täällä käytät.
Tyhjäntoimittajat on edelleen ne suurimmat toimittajat. Joukosta vaan pitää löytää se totuus. Jokaisen totuus löytyy kokemuksesta, kirjaviisaus on tyhjäntoimitusta.
Paatoksella, kokemusten kokeminen antaa enemmän.
Jostakin syystä et saa naapuria neuvottua tarpeeksi. Herää kysymys: Oletko edes missään keskustelussa ottanut asiaa esiin naapurisi kanssa.
Hienoa, että joku on löytänyt oikean hakusanan. Tällä pääsee hyvin ALKUUN ajatuksistani, siis matemaattispsykologiseen vääntöön apinoiden kanssa petojen aiheuttamasta järjettömästä hysteriasta nykyajan suomessa.
Huomatkaa vielä, jotta kuten viestin lähettänyt neropatti on oivaltanut, niin kirjoittakaa yhteen "sudenystävä". Ei siis "Suden ystävä".
Sanonpa vielä, jotta nerokkaampiakin hakusanoja varmasti olisi tarjolla, jotta sanomaani ymmärrettäisiin paremmin.
minkäänlaisessa yhteydessä omalta osaltani. En katso olevani velvollinen sellaiseen. Kaikkien näiden vuosien aikana yhteys sieltäpäin meille on ollut yksipuolista ja vain ja ainoastaan kaikenlaista kiusantekoa. Kun tiedosamme on että he ovat metsästäjiä joilla ei muutenkaan ole kaikki kotona(vai onko sinusta normaalia kun kuusihenkinen perhe asuu mökissä jossa on neliöitä alle kaksikymmentä?) olemme katsoneet paremmaksi olla ilman minkäänlaista kanssakäymistä.
Viestistäsi päätellen olet samoilla linjoilla naapurini kanssa kuten useat metsästäjät, joten on pakko tulla siihen arvioon että olette kaikki samanlaisia itserakkaita kouhoja jotka kuvittelette omaavanne vallan tehdä toisille ihan mitä vain koska olette saaneet tappoaseen käsiinne, jolla voitte peloitella aseetonta.
Omassa viestissäsi, paljastat oman kyvyttömyytesi sosiaaliseen kassakäymiseen ihmisten kanssa. Ymmärrän naapuriasi.
ymmärrät koska olet itse samanlainen. Ei minulle ole mikään yllätys että olet samanlainen koskapa harrastushan jo kertoo aivokapasiteetin määrän.
Onko sinunkin naapurisi sinun aseellisen peloittelun alaisena?
Miksi tarvitsee yleensäkkään uhkailla ketään? Ja jos tarvitsee, niin kaltaisillesi ihmisille riittää kun sanoo pöö.
yksinpuhelu?
ihmetellä että mikä osa aivoissa ei pelaa kun saadaan ase käteen niin ollaan niin mahtimiehiä ja maailman napoja, että koitetaan alistaa naapuritkin oman tahtonsa alle.
Ei minulla ole huonoja kokemuksia muista ihmisistä kuin juuri metsästäjistä.
Jos ei suostu ostamaan hirven tai muun riistan lihaa heiltä, niin saadaan vihat päälle ja kuljetaan ase olalla pelotiksi ja tehdään kaikenlaista kiusaa. Pelottelu kyllä hallitaan vaikka pönttö olisi kuinka sekava.
Aikaisemmin luulin että meille sattui vain pökiöporukka naapuriksi, mutta nuo ominaisuudet tuntuvat allekirjoittavan tälläkin palstalla kaikki metsästäjät.
apina jo se lässytys jos sinulla ei ole pisteitä tarjottavana tähän kilpailuun.
Tee naapuristasi rikosilmoitus. Jos naapuri uhkaa aseellisesti, edes suusanallisesti, poliisi tulee kyllä noutamaan häneltä aseet pois.
mutta metsästäjä saa ne oitis takaisin.
Sikäli kun on uhkaillut aseella. Ei tarvitse kuin uhkailla ja jos vielä erehtyy ottaa mutkan esille, niin sille tielle jää.
Käräjäoikeuksien päätöksiä pilvin pimein.
Mene kysymään jos et usko.
miten hyvin tiedän tapauksista, jotka ovat päätyneet käräjäoikeuksiin ja tapauksista joissa syyttäjä ei syytä!!!
Mulla omani. Olen kuitenkin ollut istunnoissa joissa on langetettu tuomiot ja aseet on tuomittu valtiolle menetetyksi... Tulee vaan mieleen että teilläpäin on joko heikkoa viranomaistoimintaa, taikka sitten asianomistaja on aika hatarasti lähtenyt asiaansa esittämään.
tiedän tapauksia joissa tuomioita on annettu, mutta myös tapauksia joissa syyttäjä ei ole edes syyttänyt ja juuri tuosta mainitsemastasi viranomaisen heikosta toiminnasta johtuen.
mahdollista että kertoisit näistä tapahtumista koska kerrankin täällä on jotakin oikeasti kiinnostavaa aihetta.
että yksittäisistä tapauksista ei voi seikkaperäisesti kertoa tällä foorumilla, vaan ihan noin yleisesti voi kyllä jotain mainita sattuneista "mölleistä".
käy, että mainitsemani mummo vie voiton tässä jännittävässä kilpailussani puolella pisteellä. Vetäkääpä tästä johtopäätöksenne siitä, kuinka vaarallisia sudet loppujen lopuksi ovat.
Kovin on lapsellisia juttuja.
lapsellinen olet, jos väität, että susi on ihmiselle vaarallinen eikä sinulla ole tarjota yhtään pistettä tähän kilpailuun.
muistan ni susi ei ole tappanut ihmistä suomessa yli sataan vuoteen.... yleensä nekin jotka saattavat yrittää käydä ihmisen kimppuun ovat joko todella nälkäisä tai jollain tapaa sairaita..
back!
sinä olet paljon pelottavamman tuntuinen kuin ne sudet. ;)
siitä kun sudet eivät ole ihmiselle yhtään vaarallisia(kuten en minäkään). Senhän osoittaa jo sekin, jos tämä kilpailu voitetaan puolella pisteellä.
hysteerikoilla esittää pisteitä tarjolle. Julistan täten tämän sankarimummon kilpailun voittajaksi. Ei kuitenkaan ole vieläkään täysin varmaa, oliko mummoa ahdistellut eläin oikeasti susi vaiko naapurin koira. Mutta joka tapauksessa tämän raivohullun pedon häätämiseen tarvittiin marjapoimurilla huitomista, joten olihan tilanteessa jotain erikoista.
Hysteerikoille voitaisiinkin järjestää oma kilpailu, jotta tulisi vihdoin pisteitä. SUSIHAVAINNOISTA saa tässä kilpailussa pisteitä seuraavasti:
3 pist: varma susi, eli todellisuudessa metsässä tai pihalla nähty susi, koira, jänis, kissa tai jokin muu vastaava eläin.
2 pist: varmat suden jäljet, eli todellisuudessa jonkin edellä mainitun eläimen jättämät jäljet.
1 pist: todennäköinen susihavainto, eli todellisuudessa alitajunnassa tapahtunut susihavainto, koska jatkuva susipelko on aiheuttanut tämän epätodellisen mielikuvan.
Nyt veikkaan, jotta pisteitä tulee vihdoin ropisemalla.
perähikiältä. 1000 bongoa sain, kun laskeskelin krapulapäivän saldoa.
Sanotaan nyt näin että eipä ole lähipiirissä tapettuja sukulaisia susien toimesta. Enkä jaksanut lukea noita muita viestejä jos joku vaikka puhuu samoin kuin minä.
Mutta tosi on näin että suomessa ei ole ollut lähes sataan vuoteen susia ("eihän susi ole tappanut ketään sataan vuoteen") ja näin ollen olematon susi ei ihmistä tapa eikä todennäköisesti lähisukulaisiakaan.
Mennäänpä ajassa taaksepäin vuoteen 1800 luvun puolelle jolloin susikanta oli lähes nykyisen veroinen ja suurempikin ja siitä vähäisestä suomen kansasta tapettiin ihmisiä susien toimesta huomattava määrä. Lapsia lähinnä ja kirkon kirjat ne todistaa.
Pitääkö siis todellakin PITÄÄKÖ siihen aikaan palata ja viherpiiperöille tapahtumien kera todistaa että nyt susi tosiaankin raatelee ja tappaa ihmisiä.
Läheltä piti tilanteita on ja pihoista viedään koiria ja muita kotieläimiä samaan tahtiin jo kuin 1800 luvulla.
Ei siihen aikaan ollut maassamme varmaan ensimmäistäkään hippiäistä jolla olisi ollut varaa mennä sanomaan kovia kokeneille ihmisille että ei niitä suloisia harmaaturkkeja saa tappaa.
Luonnosta erkaantuneet ja kaupunkilaistuneet kakarat vouhottavat kyllä petojen suojelun nimeen kun ei vilkkaassa kaupunki miljöössä ole mahdollistakaan petoa tavata.
Ja silloinkin kun se tulee keskikaupungille harhailemaan ollaan kyllä armeijan toimesta, poliisin, palokunnan yms valmiit ottamaan otukselta nirri pois.
On aivan sama kuinka pedot melskaa harvaan asutuilla seuduilla kunhan minun asuttamaan taajamaan se ei tule.
Ainiin ettei vaan taas pysyttäisi asiassa niin lisätään vielä että autohan tappaa enemmän kuin susi.
äidin pikku kullannuput vaan taas
hermostuvat kun ah, niin herttaisia
pikku palleroita taas haukutaan verenhimoisiksi
pedoiksi.
Vastoinkäymistä. Tressaantuvathan ne susien hyysääjät vähemmästäkin, ja joutuvat syrjittyjen listalle.
Johan se Eu:kin semmoseen puuttuu, ja määrää suomelle direktiivejä.
Venäjälle ja Intiaan, ettei sudet oo tappanu siellä niitä ihmisiä.
Enkä edes kehtaa jatkaa pitemmälle, kun sinun touhusi alakaa väsyttää ihan kunnolla.-Siis vastenmielisyytensä vuoksi.
Sinä et edes tajua koko asiaa, mistä jatkuvasti höpötät. Viisas olisi jo hiljaa.
Kainuussa on sudet tappanu 4050 poroa, ja koirat ja lampaat päälle.
Ja kuinkahan monta kertaa ne sinun vonkit on tullu pihoihin kurkistelemaan, jos jotakin saisivat siepattua.
Kissoja en edes ota huomioon.
Kyllä sinun täytyy olla mielisairas höperö, sillä ei kukaan muuten lotraa sontaa niin paljon, kuin sinä.
suomessa ne on tappanu 100 000 hirveä ja karhut, jänikset jne.. päälle.
Mut taukki, paljonko ihmisiä?
porojen omistajat leikkiä sutta ihan itse, ilman että oikeita susia syytetään.
Kainuussa on vielä ollut peuroja ja hirviä niin paljon, ja autokuljetuksia lapsille, ettei niiden syiden tähden ole tullut ihmisvahinkoja, mutta kuten on tiedossa, riistaeläimet vähenevät, ja sudet lisääntyvät,-hyysääjien toimesta,-joten tarkkana täytyy olla, ettei vuosikymmenen kuluessa joku kapinen susi yritä talon pihasta lasta ottaa.
Sillä luonnonlaki on, että nälkä voittaa.-Vai mitä.
Söiväthän venäläisetkin sota-aikana ihmisiä.-vai etkö tiennyt, sinä pullamössö hyyssääjä?
Miksi sinä sitten leikit sutta omissa asioissasi, jos sulla on vara syyttää muita.
Minulla ei oo pienintäkään todistetta Kainuun poro-omistajista, mutta käsitän täysin sen, mitä susilaumat ovat saaneet aikaan,-sillä parikin sutta tappaa kymmeniä poroja samaan läjään, ja tulevat taatusti takaisin viikon sisällä tappamaan lisää, koska se ON NIIDEN LUONTO.!
Samoin tekee näätä, ja minkki, vaikka niillä ei oliskaan niin nälkä.
Ettekö tajua, että luonnontasapaino on annettu ihmisen käsiin???
Jos joku peto on liian tehokas, niitä on oltava sen mukaisesti vähemmän, ja riistaeläimiä on oltava runsaasti enemmän, että tasapaino säilyy.
Ja juuri sitä on metsästäjät hyvin hoitaneet MONEN SUKUPOLVEN AJAN:!-Joka KÄYTÄNNÖN ja KOKEMUKSEN antama tieto teiltä puuttuu täysin.
totesitkin, että kun peto on liian tehokas niitä on oltava vähemmän. Kyllähän sinä tiedät tasan tarkkaan mikä peto on kaikkein tehokkain tappaja (ylivertainen muihin nähden) sehän olette te metsästäjät.Voi kuule kun nuo sinun hatustasi vetäistyt luvut porokuolemista ovat nekin vain hyttysen paska valtameressä siihen verrattuna mitä yksi peto aseella tappaa eläimiä vuodessa.