EM-kisat tasokkaammat kuin MM-kisat

mixi on

Ei EM-kisojen tarvitse olla tasokkaammat kuin MM-kisojen. Todennäköisesti em-kisoja laajennetaan tulevaisuudessa.

5

443

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laajennuksesta

      Taso nousee väkisikin tälläkin joukkumäärällä, kun Kreikka vaihdetaan johonkin näistä: Englanti,Norja,Serbia,Suomi,Ukraina
      Nuo olivat aakkosjärjestyksessä ,ja siinä olisi neljä joukkuetta sitten jo tason, ja joukkuemäärän laajennustakin.

      • -78

        Mini-MM-kisat :D


      • pablo83
        -78 kirjoitti:

        Mini-MM-kisat :D

        kuin emkisat koska eteläameriikan maat ovat mukana myös...


      • vessix
        pablo83 kirjoitti:

        kuin emkisat koska eteläameriikan maat ovat mukana myös...

        Tottahan MM-kisat on kovat kisat juuri Etelä-Amerikan mukanaolon takia, mutta toisaalta Aasian, Oseaanian, P-Amerikan ja Afrikan joukkueet yleensä hieman laskevat kokonaistasoa. EM-kisoissa on todennäköisemmin Euroopan 16 parasta (tai 14 isännät), MM-kisoissa ei pelaa maailman 32 parasta alueellisten kiintiöiden takia. Näin ollen kyllä EM-kisat taitaa olla kokonaisuutena tasokkaampaa peliä.


      • jep.
        vessix kirjoitti:

        Tottahan MM-kisat on kovat kisat juuri Etelä-Amerikan mukanaolon takia, mutta toisaalta Aasian, Oseaanian, P-Amerikan ja Afrikan joukkueet yleensä hieman laskevat kokonaistasoa. EM-kisoissa on todennäköisemmin Euroopan 16 parasta (tai 14 isännät), MM-kisoissa ei pelaa maailman 32 parasta alueellisten kiintiöiden takia. Näin ollen kyllä EM-kisat taitaa olla kokonaisuutena tasokkaampaa peliä.

        Mun mielestä EM-kisoihin on vaikeampi Euroopasta päästä kuin MM-kisoihin. EM-kisat on keskimäärin tasokkaammat kuin MM-kisat juuri näiden alueellisten kiintiöiden takia.

        Toisaalta aika vaikea olisi saada MM-kisoihin mukaan ihan oikeasti maailman 32 parasta maajoukkuetta, vaikka sehän se unelma olisikin. Tämähän edellyttäisi maailmanlaajuista karsintaa, jossa jokainen pelaisi jokaista vastaan, mikä varmasti on pelkästään jalkapalloliittojen resurssit huomioiden mahdottomuus. No, MM-kisat voittaa mun mielestä kuitenkin maailman paras maajoukkue, joten täytyy olla tyytyväinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      581
      1392
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      753
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    5. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      519
    6. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      474
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      467
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      150
      435
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      422
    Aihe