Olen katsonut Sf-anytimen kautta elokuvia. Nyt kuitenkin noin neljän kuukauden ajan Sf-anytime palvelu ilmoittaa joka kerta, että koneeni on liian hidas. Mitä on tehtävissä, että homma jälleen toimisi. Ja mistä ylipäänsä johtuu, että aluksi katsominen onnistui ja nyt ei?
Neuvokaa
please
1414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Nämä pitäisi täyttää:
SF Anytime -palvelun vaatimukset
[Usein kysytyt kysymykset]
Laajakaistaliittymän nopeus tulisi olla vähintään 512 kbit/s, mutta hyvän kuvan- ja äänenlaadun takaamiseksi suosittelemme vähintään 1Mbit/s-liittymää.
Palvelu on rakennettu Windows Media alustalle eikä se ei ole yhteensopiva Mac:n tai Linux:n kanssa. Ennen vuokraamista palvelu tarkistaa, että lait¬teistosi ja yhteysasetukset täyttävät palvelun edellyttämät vaatimukset. Mikäli laitteistosta ja/tai yhteysasetuksissa on puutteita palvelu opastaa mitä muutoksia sinun tulee tehdä saadaksesi palvelu käyttöösi.
Laitevaatimukset
Prosessori: 700 MHz tai parempi
Grafiikkakortti: 16 MB tai parempi (mielellään tv-out)
RAM: 128 MB tai parempi
Mediasoitin: Windows Media Player: versio 9 tai uudempi
Käyttöjärjestelmä: Windows 98 tai uudempi (ei kuitenkaan NT)
www-selain: Internet Explorer 6.0 tai uudempi
Selainlaajennus: Flash 7.0 tai uudempi
Kuvanlaatu
Kuvanlaatu riippuu Internet-liittymäsi nopeudesta; mitä nopeampi liittymä, sitä parempi kuvanlaatu. Elokuvat koodataan Windows Media 9- muotoon seuraavilla kaistaleveyksillä (bitrate)
• 400 kbit/s (vaatii vähintään 512/512 kbit/s liittymänopeuden)
• 800 kbit/s (vaatii vähintään 1M/512 kbit/s liittymänopeuden)
• 1500 kbit/s (vaatii vähintään 2M/512 kbit/s liittymänopeuden)
Äänenlaatu
Myös äänenlaatu riippuu Internet-liittymäsi nopeudesta; mitä nopeampi liittymä, sitä parempi äänenlaatu. Ääni on tavallisesti 2-kanavaista stereoääntä. Jos Internet-yhteytesi on yli 2Mbit/s on elokuvassa 5.1-ääni (edellyttäen, että tietokone ja äänentoistojärjestelmä tukevat 5.1-ääntä).