Mitenkähän se tuo öljynpaineanturi mittaa ölynpaineen esim. perämoottorista. Itsellä kun joskus koneen ollessa kylmänä käynnistää, niin öljyvalo jää palamaan ja sitten kun uudelleen käynnistää niin toimii ihan jees. Toivottavasti vika on tuossa anturissa, se on vielä helppo vaihtaa.
Öljynpaineanturi?
1
378
Vastaukset
- asiassa
kyseessä on todennäköisesti vain painekytkin eikä mikään varsinainen anturi.
toiminta on seuraavanlainen: jos öljynpainetta ei ole niin kärjet pysyy kiinni ja valo palaa. paineen noustessa kärjet avautuvat ja valon pitäisi sammua.
voit mitata tuon "anturin" ihan yleismittarilla anturin ollessa paikoillaan koneessa, otat piuhan vain irti. Tuolloin pitäisi moottorin ollessa sammuneena olla näytössä 0 tai jokunen ohmi. ja moottorin käydessä pitäis olla joku ääretön tai useampi tuhat ohmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293285- 1181302
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101245- 581021
- 711018
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu187996olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26947Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38911Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66890Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78845