Ahvenanmaalle

vaeltelemaan / retkelle

Olen kesällä lähdössä Ahvenanmaalle patikoimaan / pyöräilemään ja kysyisinkin kokemuksia Ahvenanmaasta. Hienoja paikkoja on varmasti ympäri saaria, ja rauhaakin löytää (kai?) jostain. Eli mitä kannattaa ottaa huomioon, missä käydä ja löytääkö luonnosta telttapaikkoja jotka eivät siis ole kenenkään yksityisten mailla?

Kiitos etukäteen jo asiallisista vastauksista ja kokemuksista!

6

942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yleensä siellä

      sataa, kelit ovat surkeat joten varaudu siihen.
      Punkkeja vastaan ota rokote ja paljon punkkivoidetta mukaan. Ahvenanmaalaiset kantavat veressään punkkitautia joten riskisaada tartunta ihmisestä toiseen on olemassa.

    • miehen

      oikeudet ei ole voimassa kuin suomen mantereella.

    • edes joitain

      perusasioita hoitamaan ruotsiksi, sillä siellä saat tuskin (piti paikkansa ainakin vuosia sitten) palveluita suomeksi. Englannin käytön mahdollisuuksista en tiedä. Olipa taannoin leirintäalueilla mielenkiintoiset kieltolaput: Häiritsemisestä ja meluamisesta ja liian pitkään valvomisesta varoitettiin kylteissä suomeksi, mutta vastaavia lappuja ei näkynyt missään ruotsiksi! Mahtaako ola vielä tällaista nurkkakuntaisuutta?

      • näki ketkä

        häiriköi????


    • hyvin kaunis paikkana

      mutta niinkuin joku totesi, siellä ei ole jokamiehen oikeuksia, ja liikkuminen on siksi vähän rajoittunutta. Punkit mellastavat siellä kyllä jokapaikassa, ja punkkisyyni iltasella kannattaa aina, koska saalista tulee. Sadevehkeet on hyvä olla paremmasta päästä, ja ruotsinkieli kun on hallussa, niin neuvovatkin oikein. Suomea ei kannata puhua paikallisten kuullen. Hyvää reissua vaan, se on hyvinkin kun pitkällä ulkomailla olisi.

    • oli!!

      Olin viisi päivää Ahvenanmaalla, joista kolme yötä leirintäalueilla ja yhden maastossa.

      Patikoitua tulin jonninverran, mutta lähinnä valmiilla poluilla ja merkityillä reiteillä juuri jokamiehenoikeuksien vuoksi. Monet pienet tiet oli merkitty yksityisteiksi.

      Ihmiset olivat ystävällisia ja suomea uskalsi puhua - leirintäalueilla puhuivat molempia kieliä, joten ruotsintaidottomatkin pärjäävät vallan mainiosti.

      Maisemat olivat hienoja ja paljon hienoja paikkoja tuli vastaan. Pyörällä pääsee helposti lyhyiden välimatkojenkin takia ja näkee ihan eri tavalla kuin autolla matkatessa.

      Punkkeja en löytänyt itsestäni enkä koiristani, vaikka rannoilla ja puskissa rymyttiinkin - koirilla tosin oli expot ja minullakin kaiken varalta punkkirokote. Mutta yllätyin ettei punkkeja löytynyt.

      Ihan loistava reissu ja varmasti matka suuntautuu jatkossakin Ahvenanmaalle! Jäi vielä nähtävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe