Tästä saamme lukea vain MARMAI-lehdestä ja verkksivuilta:
JOURNALISTILIITON OMERTA
Kirjoittanut: Toimittajan puoliso 15.6.2008 klo 10.05
Journalistiliitossa kiehuu, mutta mikään media ei siihen tartu. Journalistiliiton työntekijä on haastanut työnantajansa oikeuteen työsyrjinnästä ja lisäksi liiton lehti Journalisti jättää ilmestymisensä väliin, koska samaan aikaan useita sen toimittajia on jäänyt sairauslomalle huonon johtamisen, resurssipulan ja huonon työpaikkailmapiirin takia. Journalistiliitto on varsinainen riistäjätyönantaja.
Se ei ole erikoista, mutta outoa on, etteivät toimittajat uskalla/halua kirjoittaa oman liittonsa kriisistä mitään. Ainoastaan Markkinointi&Mainonta -lehdessä ja sen verkkosivuilla uskalletaan harjoittaa sananvapautta myös omaan ammattikuntaan. Erikoista, ettei muissa lehdissä uskalleta hiiskua syksyn suurlakkoon valmistautuvasta Journalistiliitosta ja sen kriisistä.
Jos SAK:ssa, TEHY:ssä tai STTK:ssa tai missä tahansa muussa liitossa on vähänkin kriisinpoikasta, niin siitä kyllä kirjoitetaan, Samoin työnantajaliiton pikkurisahduksistakin.
Kuulemma erään suuren lehden toimituspäällikkö oli pyytänyt toimittajia ottamaan yhteyttä omaan liittoonsa ja tekemään "varovaisesti, mutta kuitenkin" juttua Journalisti-lehden kriisistä, niin nämä olivat kieltäytyneet ja uhanneet jäädä sairauslomalle hekin. MÄTÄÄ!! TODELLA MÄTÄ MEDIAMAFIA!!
Journalistien tulisi tonkia hieman oman pesäntä paskoja ennen kuin ryhtyvät neuvomaan ja opastamaan muita ammattikuntia.
Pankaa sana kiertämään näillä palstoilla. Mediassa tästä tuskin saamme koskaan lukea - korkeintaan siloteltuja selityksiä, joissa liiton politrukit saavat auliisti selittää asiat parhainpäin. AST
JOURNALISTI-LEHDEN KRIISI
7
996
Vastaukset
- Vapaa Journalisti
Lakon toteutuessa minä en ainakaan lakkoile. Meille free-toimittajille varmaankin riittää hommia entistä enemmän, ja ihan minimihintaa ei työvoiman puuttuessa tarvitse laskuttaa. Eläköön, lakkolaiset.
- kohta häippäsen
Tällä liitolla mitään tee. Ei sieltä saa mitään apua jos tarvitsee. Ja jäsenmaksut on tosi kalliit verrattuna muihin liittoihin vuositasolla. Hyh SJL!
- Liiton jäsen
>>>>Meille free-toimittajille varmaankin riittää hommia entistä enemmän, ja ihan minimihintaa ei työvoiman puuttuessa tarvitse laskuttaa
Et ilmeisesti ole Journalistiliiton jäsen. Jos olet, et lakon aikana tee töitä. Jos teet, et enää pian ole.
- mikä lakko?
Kuka lakkoilee ja milloin?
- uskaltaako kukaan kommentoida?
Onko journalistiliiton tapahtumilla yhtymäkohtia eilisen uutisiin?
- Toope
uskaltaako kukaan kommentoida? kirjoitti:
Onko journalistiliiton tapahtumilla yhtymäkohtia eilisen uutisiin?
Korhonen on ilmiselvästi niin saottu hankala ihminen, ollut sitä jo todella pitkään: minesti vain käy niin että todelliset syyt hautautuvat näennäissyiden alle.
- uuno suppanen
Kerropa sinä herjaviestin kirjoittaja itse ensin, monellako nimimerkillä olet itse eri keskustelupalstoille tätä samaa juttua levitellyt. Olen jo aika monelta sivustolta tämän tekstin löytänyt. Kyllä Korhosen ja hänen entisten alaistensa tempuista on saatu lukea ihan liikaakin.
Tiedät varmaankin syyn siihenkin, miksi mainitsemassasi syrjintäkanteessa ei puhuta mitään siitä, että mies- ja naissijaiset saivat kyseisessä lehdessä ihan samaa palkkaa.
Tai mitä varten mediaväkeä työllistävä JOurnalistiliitto on sekin niin älyttömän mätä riittäjä, että on ottanut tänä vuonna sijaiseksi lehtensä toimitukseen kaksi sellaista henkilöä, jotka osoittautuivat harjoittajiksi ja panivat nimensä Johanna Korhosen uuden liiton perustamispapereihin, kerro nyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1696137Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa614673Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu514440Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644269Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682682En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.612182Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331652odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1321552- 481463
- 341318