Tästä saamme lukea vain MARMAI-lehdestä ja verkksivuilta:
JOURNALISTILIITON OMERTA
Kirjoittanut: Toimittajan puoliso 15.6.2008 klo 10.05
Journalistiliitossa kiehuu, mutta mikään media ei siihen tartu. Journalistiliiton työntekijä on haastanut työnantajansa oikeuteen työsyrjinnästä ja lisäksi liiton lehti Journalisti jättää ilmestymisensä väliin, koska samaan aikaan useita sen toimittajia on jäänyt sairauslomalle huonon johtamisen, resurssipulan ja huonon työpaikkailmapiirin takia. Journalistiliitto on varsinainen riistäjätyönantaja.
Se ei ole erikoista, mutta outoa on, etteivät toimittajat uskalla/halua kirjoittaa oman liittonsa kriisistä mitään. Ainoastaan Markkinointi&Mainonta -lehdessä ja sen verkkosivuilla uskalletaan harjoittaa sananvapautta myös omaan ammattikuntaan. Erikoista, ettei muissa lehdissä uskalleta hiiskua syksyn suurlakkoon valmistautuvasta Journalistiliitosta ja sen kriisistä.
Jos SAK:ssa, TEHY:ssä tai STTK:ssa tai missä tahansa muussa liitossa on vähänkin kriisinpoikasta, niin siitä kyllä kirjoitetaan, Samoin työnantajaliiton pikkurisahduksistakin.
Kuulemma erään suuren lehden toimituspäällikkö oli pyytänyt toimittajia ottamaan yhteyttä omaan liittoonsa ja tekemään "varovaisesti, mutta kuitenkin" juttua Journalisti-lehden kriisistä, niin nämä olivat kieltäytyneet ja uhanneet jäädä sairauslomalle hekin. MÄTÄÄ!! TODELLA MÄTÄ MEDIAMAFIA!!
Journalistien tulisi tonkia hieman oman pesäntä paskoja ennen kuin ryhtyvät neuvomaan ja opastamaan muita ammattikuntia.
Pankaa sana kiertämään näillä palstoilla. Mediassa tästä tuskin saamme koskaan lukea - korkeintaan siloteltuja selityksiä, joissa liiton politrukit saavat auliisti selittää asiat parhainpäin. AST
JOURNALISTI-LEHDEN KRIISI
7
1028
Vastaukset
- Vapaa Journalisti
Lakon toteutuessa minä en ainakaan lakkoile. Meille free-toimittajille varmaankin riittää hommia entistä enemmän, ja ihan minimihintaa ei työvoiman puuttuessa tarvitse laskuttaa. Eläköön, lakkolaiset.
- kohta häippäsen
Tällä liitolla mitään tee. Ei sieltä saa mitään apua jos tarvitsee. Ja jäsenmaksut on tosi kalliit verrattuna muihin liittoihin vuositasolla. Hyh SJL!
- Liiton jäsen
>>>>Meille free-toimittajille varmaankin riittää hommia entistä enemmän, ja ihan minimihintaa ei työvoiman puuttuessa tarvitse laskuttaa
Et ilmeisesti ole Journalistiliiton jäsen. Jos olet, et lakon aikana tee töitä. Jos teet, et enää pian ole.
- mikä lakko?
Kuka lakkoilee ja milloin?
- uskaltaako kukaan kommentoida?
Onko journalistiliiton tapahtumilla yhtymäkohtia eilisen uutisiin?
- Toope
uskaltaako kukaan kommentoida? kirjoitti:
Onko journalistiliiton tapahtumilla yhtymäkohtia eilisen uutisiin?
Korhonen on ilmiselvästi niin saottu hankala ihminen, ollut sitä jo todella pitkään: minesti vain käy niin että todelliset syyt hautautuvat näennäissyiden alle.
- uuno suppanen
Kerropa sinä herjaviestin kirjoittaja itse ensin, monellako nimimerkillä olet itse eri keskustelupalstoille tätä samaa juttua levitellyt. Olen jo aika monelta sivustolta tämän tekstin löytänyt. Kyllä Korhosen ja hänen entisten alaistensa tempuista on saatu lukea ihan liikaakin.
Tiedät varmaankin syyn siihenkin, miksi mainitsemassasi syrjintäkanteessa ei puhuta mitään siitä, että mies- ja naissijaiset saivat kyseisessä lehdessä ihan samaa palkkaa.
Tai mitä varten mediaväkeä työllistävä JOurnalistiliitto on sekin niin älyttömän mätä riittäjä, että on ottanut tänä vuonna sijaiseksi lehtensä toimitukseen kaksi sellaista henkilöä, jotka osoittautuivat harjoittajiksi ja panivat nimensä Johanna Korhosen uuden liiton perustamispapereihin, kerro nyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2085441SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784429Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.803178SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2392600Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1342391Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur971754Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2441387Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49985- 62906
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall27904