Miten saisi lobelian rehottamaan ja kestämään ?
Tämä on jokavuotinen ongelmani, aina niitä ostan, koska tykkään, mutta eivät oikein innostu kasvamaan, nuukahtavat pikemminkin ennenaikojaan.
Tarkoitus on nyt laittaa vaaleanpunaisia pelakoita laatikoihin ja jokaisen väliin sinistä lobeliaa.
Onko mullalla tai istutusyvyydellä jotain osuutta asiaan ?
Istutussyvyyteen ei tosin paljon voi vaikuttaa, parvekelaatikot ovat mitä ovat. Multana käytän tavallisia multia, en Mustaa Multaa, siinä ei kasvini viihdy ollenkaan.
Yritän kastella oikein, ei liikaa, ei liian vähän.
Parvekkeelleni paistaa aurinko vain vähän puolenpäivän yli ja on tuulenpuuskainen paikka, siinäkö syy, että lobeliat eivät innostu kasvamaan ?
Olisiko teillä ehdottaa vaihtoehtokukkaa lobelialle ?
Jos taaskin nuukahtavat....
Lobelianhoito-ohje ?
6
4323
Vastaukset
- 12543 21345
Se vaatii tasaista kosteutta,muuten se nyykähtää. Jos laitat pelargooneja ja lobelioita samaan parvekelaatikkoon,niin voit kastella lobelioita useammin kuin pelargooneja koska pelargoonien multa saa kuivahtaa kasteluiden välillä.
Sitten jos lobelian kukinta rupeaa vähenemään loppukesällä,niin voit "parturoida" sitä saksilla niin se rupeaa uusista versoista taas kukkimaan.
Sanoit että parvekkeesi on tuulinen,no lobelia on hento kasvi eikä varmaan tykkää kun tuuli sitä riepottelee.
Ehkä joku tanakka vartisempi kasvi olisi parempi vaihtoehto.
Jos sen pitää olla sininen kukka,niin sen värisiä ei kovin paljon kesäkukissa löydy.
Orvokeissa löytyy sinisen eri sävyjä,sinitähtönen on yksi vaihtoehto,se on matalakasvuinen.Ei nyt tule muita mieleen. - lamppu40
lobelia ei jaksa elää koko kesää,nähty on..
Heinäkuussa urvahtaa,teet mitä teet. - mapee
Jos ostat riippuvaa niin siinähän on jo taimistoss ausein punertavat varret j alehdet. Muutenkin se tuntuu ränkkyyntyvän helpommin. Pe4nsasmallinen kasvaa ihan yhtä riippuvaksi, mutta tuuheampana ja kauniimpana.
Kuivuminen on lobelialle pahasta, mutta liika märkyyskään ei sille passaa. Laatikoita kannattaa kastella päältä ainakin alkuun ja jatkossakin osittain eikä vain säiliöön jos on altakasteluruukkuja. Lobelialla on aika hentoinen juuristo alkuunsa joten ei pärjää senkään takia ihan heti.
Lobelian sijana voi laittaa lumihitaletta tai hopealehteä jos väri miellyttää. Kalliimpana vaihtoehtona ja sinisenä olisi siniviuhko. Se on taimena mitäänsanomaton, mutta kun pääsee vauhtiin niin on komea kukkija. Tietenkin rautayrtissä on sinisävyistä myös sekä erilaisia kellokasveja.
Paahteessakaan lobelia ei aina tykkää joten paikkasi pitäisi olla sille sopiva. AAmuaurinkohan on kasveille parasta valoa..- menestyy
Kyllä se kasvaa mahtavaksi myös paahteessa, mutta kuivua ei kärsi kertaakaan . Saa olla tasakosteaa. Mulla oli viimevuonnakin altakastelu ruukussa, ja ei altakasteltavassa ,kukki vielä pikkupakkastenkin jälkeen. Ja sitä pitää lannoittaa joka kastelukerta silloin jaksaa kukkiakin . Punai...lannoitetta
- nii vaikeeta....
Lumihiutale oli alussa, pienenä, niin terhakka ja kukassa, kasvaessaan pitkät oksat harottivat harvana vaan ja kukkiminen väheni, pitäisikö sitä leikata, että se pysyisi tuuheana ja kauniina ja missä vaiheessa ja mistä kohtaa varresta ?
En ole viherpeukaloainesta ilmeisesti......
- kesäkissankello
ostin ihan tavallista multaa vaalean keltaisille lobelioille,pelargonialle ja orvokeille,pääasia,että kastelee lannoitetulla vedellä säännöllisesti.on ihme,jos ei ala kasvamaan kauniisti.Lannoitus kaiken a ja o vedessä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?516650- 776075
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki1054988Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t273685- 2063246
- 413065
törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/243024mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132889- 1561681
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3551637