Mikä uskonto

Mikä oppi tarkemmin?

Vikoja etsitään toden teolla?

Saa sen kuvan että täällä itsekkin uskovaisena itseään pitävät ovat ottaneet pienen herätysliikkeen sydämen asiaksi.
4400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

>> Vikoja etsitään toden teolla?

Jos selaat myös muita Suomi24:n uskontopalstoja, niin huomaat että kaikkia kritisoidaan.

>> Mikä oppi tarkemmin?

Vl-liikkeen itse sivuillaan määrittelemät opin ydinkohdat:
http://www.srk.fi/index.php?p=nain_me_uskomme

Täällä olen käsitellyt Vl-oppia ja esittänyt perusteltua kritiikkiä siihen. Käsitellyt aiheet ovat saarnoissa usein toistuvia vl-uskon kulmakiviä:
http://www.hakomaja.net/oppi

Äänestä
  • Puhuttiin itse asiasta

    Miksi täällä palstalla sitten räkytetään ihan muusta?

    saa sen kuvan että tärkeintä on mustamaalata jutun todenperäisyydestä välittämättä.

    Äänestä

  • Sivuillasi kirjoitti:

    Puhuttiin itse asiasta

    Miksi täällä palstalla sitten räkytetään ihan muusta?

    saa sen kuvan että tärkeintä on mustamaalata jutun todenperäisyydestä välittämättä.

    Avausten ja kommenttien taso vaihtelee tällä palstalla hyvin voimakkaasti. Provoja ja trolleja mahtuu mukaan, valitettavasti.

    Tämä on kaikille avoin palsta, joka on tavoittanut hyvin monenlaiset ihmiset. Usko, opetus ja uskovaiset menevät helposti sekaisin monilla.

    Palstan luonne on sellainen, että täällä törmäävät äärinäkemykset. Vanhoillislestadiolaisuus on äärimmäisen laaja aihe ja siihen mahtuu, historia huomioiden, hyvin monenlaista uskoa ja käsityksiä. Täällä korostuu osa ja osa, lähinnä tavallisen vl:n usko, jää helposti piiloon.

    Samoin esimerkiksi Helluntailaisuus-palstalla ison huomion varastaa suhtautuminen homoseksuaalisuuteen, koska siitä provosoidaan ja provosoidutaan siellä kirjoittelijoiden kesken.

    Äänestä

Ensimmäisiin kysymyksiisi saat vastauksen jo palstan nimestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


täällä jyllää? kirjoitti:

Mikä oppi tarkemmin?

Vikoja etsitään toden teolla?

Saa sen kuvan että täällä itsekkin uskovaisena itseään pitävät ovat ottaneet pienen herätysliikkeen sydämen asiaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu