onko

kenelläkään

kokemuksia laastari-Exelonin käytöstä? Miten on tehonnut alzheimerin tautiin? Entä missä taudinvaiheessa on käyttäjä ollut silloin? Entä haittavaikutukset? Kyselee utelias omainen.

3

2459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pipa

      Exelon on tarkoitettu ylläpitämän normaaleja elämänhallintakeinoja dementikoilla. Siis auttamaan jokapäiväisistä toiminnoista selviytymistä. Lääkkeen teho on yksilöllistä mm. taudin etenemisestä ja dementiatyypistä riippuen. Diagnosoinnin jälkeen melko pian aloitetaan ns. muistilääkehoito. Sitä käytetään niin pitkän, kunnes haitat ovat suuremmat kuin lääkkeestä saatu hyöty.

      Pipa

    • LBD

      Tuntemaltani geriatrilta kerran kysyin asiaa, hän kuulemma on monelta potilaaltaan vaihtanut kapselin laastariin: tasaisempi vaikutus, ei niin paljon haittavaikutuksia.

      • Omainen

        Läheiselläni todettiin Alzheimerin tauti ja lääkitys aloitettiin Reminyl-tableteilla. Ne aiheuttivat pahoinvointia ja väsymystä, hoidettava oli sairaampi kuin ennen lääkehoidon aloittamista.

        Seuraavaksi kokeiltiin Doneratio lääkitystä, joka saattoi hänet sairaalapäivystykseen kovien vatsakipujen vuoksi.

        Nyt on kokeilussa Exelon laastari, joka tuntuu sopivan hyvin, ainakin pienellä aloitusannostuksella. Vatsaoireita ei ole ollut lainkaan eikä mainittavaa väsymystäkään. Muisti vaihtelee pävittäin, mutta askareet sujuvat hyvin.

        Tietääkö kukaan, kuinka paljon hoidettavan koko (paino) vaikuttaa lääkeannostukseen. Tuntuu, ettei sitä mitenkään oteta huomioon.

        Onko kenelläkään kokemusta pitkäaikaisesta Exelon laastarihoidosta? Entä kokemuksianne KELAkorvauksista? Ainakaan 7 päivän kokeilupakkauksesta ei saa korvausta ollenkaan!

        Omainen


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      182
      4196
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      89
      2750
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      133
      2238
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      80
      2207
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      9
      2044
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2031
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      1987
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      19
      1810
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1803
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      83
      1797
    Aihe