Hohhoijaa.. Saaristokaupunkia sun muita muka-täydellisten unelmaperhiden asunalueita mainostetaan kuvissa, jossa ihmiset hymyilee robottimaisesti, ruoho on vihreää ja aurinko paistaa. Niinpä tosiaan, kakaroita juoksentelee autoteillä ja räkänokkasia 13-18 vuotiaita teinejä möykkää yömyöhään kaduilla kun "ollaan niiqu tosi kännissäääh" yms. Todellakin, tervetuloa kaikki isosta omakotitalosta, valkoisesta aidasta sen ympärillä ja muuten vaan täydellisen kansalaisen elämästä haaveilevat ihmiset.
Aivopesua
----
3490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
egoa yllä "heillä on varaa" ja onkin pelleillä ..
ei vanhemmat vältä kun on se uus 40 tuumane telkkari jota kattovat tai antavat rahaa lapsille "mee vähä juhliin" ja itekki ottavat uuden mersun tallista ja lähtevät johki "maisteleen "
Näinhän se menee aina uusien asuinalueiden kanssa. Sinne muuttaa lapsiperheitä, ottavat raukat lainaa enemmän kuin mihin rahkeet riittää ja sitten pitää raahautua 38 asteen kuumeessa töihin 'kun lainat pitää hoitaa'.
Siinäpä sitten niitä lainoja maksellessa ja pussin nyörejä kiristellessä unohtuu lasten kasvatus. Siitä vaan ei saa antaa naapureille pienintäkään vihjettä. Nurmi pidetään lyhyenä ja auto(t) kiiltävänä, tämähän se on ihanneperheen mittari. Lapset oireilee huomion puutetta astumalla korkin päälle ja -hui- olemalla tuhmia.
Näinhän se ollut siitä lähtien kun suomalainen muutti suonreunasta kirkolle, kuka isommalle kuka pienemmälle. Ei mitään uutta auringon alla!
Pyh. Köyhät ne Saaristokaupunkiin muuttaa. Siellähän on ne tontitkin niin pieniä...