Onko totta?

hämmästynyt...

Olen pitkään halunnut lapinporokoiran,koska se pärjää hyvin ulkona ja on helppo kouluttaa.Tiedän että sillä on myös vahva paimennusvietti.

Tänään kerroin haaveestani ystävälleni, ja hän sanoi, että en voi ottaa porokoiraa, koska minun pitäisi kokoajan olla monta tuntia sen kanssa paimentamassa jotakin!Muutoin se ei olisi onnellinen, hän sanoi.

Olen ajatellut, että hän voi olla oikeassa, hänellä on itsellään seropi ja hän tietää paljon eläimistä.Haluan silti varmistua asiasta.Ystäväni sanoi minulle että olisi parempi ottaa suomenlapinkoira, koska sillä ei ole niin vahvaa paimennusviettiä.Sanoin hänelle että se on mielestäni liian seurallinen ulkokoiraksi, muta hän kertoi toista.

En oikein tiedä asiaa varmaksi joten kysyn onko totta ettei porokoira ole onnellinen jos ei saa paimentaa?

2

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pekupeksa

      asioiden edelle! Kannattaa kysyä niiltä, joilla on porokoira!! Ja vertailun vuoksi lappari. Enpä usko, että kovinkaan moni porkkis paimentaa jotakin kaiket päivät! Koiralle voi kyllä keksiä muutakin aktiviteettia kuin paimennus: agilityt, rauniot, pelastus, jälki,jne, jne.
      Eikä ne ole yhtään pahoillaan, vaikkeivät näkisi poroa eläissään!

      Ei muuta kun johonkin kasvattajaan yhteys, vaikka soittamalla, tai koiratapahtumiin mukaan (näyttelyt, kilpailut tms. katselmukset) ja kysymään ja katselemaan rohkeasti sellaisilta, joilla kyseinen rotu on. Kyllä he tietävät ja kertovat taatusti mielellään! Jos sattuu joku "jäykkis" kohdalle (mitä ei todellakaan ole paljon), ei muutakun yhteys seuraavaan omistajaan, useimmat kertovat kyllä hyviä puolia mielellään, eikös vaan?

      Näin olen toiminut itsekin, ja lappalaisrodun olen valinnut niiden perusteella. Eikä ole tarvinnut katua päivääkään!

    • Lappalaiskoiriensa ihminen

      Kuuleppa, voin vakuuttaa täydestä sydämestä ja vuosikymmenten omakohtaisella ja perhekohtaisella kokemuksella, että "kaikkitietävän" ystäväsi väite on täyttä mielikuvituksellista, ja erittäin typerää, höpsöä, lapsellista, käsittämätöntä potaskaa, joka antaa ilmi ettei tämä tiedä mistään mitään tätä rotua tai koiria koskien ylipäätään.

      Älä hyvänen aika sellaisen ihmisen mielipiteisiin usko missään.

      Luultavasti tällä on itsellään, kaverillaan tai koiransa tai kaverinsa koiran kasvattajalla slk-pentuja myynnissä tai suunnitelmissa tms.

      Voi hyvä luoja, miten typeristä typerimpiä asioita maailmassa kuulee, kun tarpeeksi vanhaksi elää - ei voi kuin silmiä pyöritellä. Tiedä itkiskö vaiko nauraisko. Joku ekspertti taas hoopottamassa muista ihmisiä, vaikkei tiedä yhtään mistään mitään ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      21
      3327
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2692
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      211
      2234
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1471
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1379
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1174
    Aihe