hei
mitä teen, kun unohdin suojata yhden omenapuun taimen ja jänis kävi syömässä sen "kokonaan"?
nyt on jäljellä parimetrinen piiska ja tyvestä versoo.
eli onko näistä versoista enään omenapuuksi vai pistänkö kerralla sileäksi ja istutan uuden?
viime kesänä istutin omenapuun ja keväällä totesin, että kaikki oksat oli syöty ja runko kuorittu... laitoin runkoon varttamisainetta ja jäin dottelemaan että mitä tapahtuu.
nyt juuresta on noussut pari versoa, jotka ovat tällä hetkellä n. 20 cm pitkiä.
voisiko yhdestä versosta saada uuden rungon?
jänis söi kaikki oksat omenapuusta
8
3812
Vastaukset
- -ukko-
varttamiskohdan ylä- vai alapuolelta? Jos se versoo alapuolelta, niin versot eivät ole sitä omenapuuta, vaan juuren lajia, mikä se sitten lieneekään.
Omenapuut on käsittääkseni aina vartettu jonkun muun puun juuristoon. En kyllä ole mikään hedelmäpuutuntija, en siis tiedä, mihin perusrunkoon omenoita on tapana varttaa.- mitä teen
versoo ihan juurelta, eli taatusti varttamiskohdan alapuolelta.
jos tästä joskus olisi mahdollista tulla omenapuu, niin lajike olisi sitten ilmeisesti yllätys:)
(tuo ei vaan tullut mieleeni)
onko kellään tietoa voisiko tällaiset versot tehdä hedelmiä joskus? - ne voi
mitä teen kirjoitti:
versoo ihan juurelta, eli taatusti varttamiskohdan alapuolelta.
jos tästä joskus olisi mahdollista tulla omenapuu, niin lajike olisi sitten ilmeisesti yllätys:)
(tuo ei vaan tullut mieleeni)
onko kellään tietoa voisiko tällaiset versot tehdä hedelmiä joskus?tehdä hedelmää, mutta ei mitään erityisen hyvän makuista. Siksi omenapuut varrennetaan, että kestävä runko ei tuota hyvää hedelmää, mutta jaloverso ei kestä.
- verso uudelleen
mitä teen kirjoitti:
versoo ihan juurelta, eli taatusti varttamiskohdan alapuolelta.
jos tästä joskus olisi mahdollista tulla omenapuu, niin lajike olisi sitten ilmeisesti yllätys:)
(tuo ei vaan tullut mieleeni)
onko kellään tietoa voisiko tällaiset versot tehdä hedelmiä joskus?ensi keväänä siltä kohdalta, missä se on n. kynän paksuinen. Pyydä naapurilta tai muulta haluamasi lajikkeen jaloverso. Minä olen tehnyt parikymmentä omenapuuta siemenestä kasvaneeseen villirunkoon.
- _kysyjä
verso uudelleen kirjoitti:
ensi keväänä siltä kohdalta, missä se on n. kynän paksuinen. Pyydä naapurilta tai muulta haluamasi lajikkeen jaloverso. Minä olen tehnyt parikymmentä omenapuuta siemenestä kasvaneeseen villirunkoon.
kiitos teille jotka vastasitte.
taidanpa tosiaan odotella vielä ja varttaa sitten myöhemmin verson.
ja ensi talveksi muistan laittaa verkon myös tähän puuhun:) - jänis ei halua
_kysyjä kirjoitti:
kiitos teille jotka vastasitte.
taidanpa tosiaan odotella vielä ja varttaa sitten myöhemmin verson.
ja ensi talveksi muistan laittaa verkon myös tähän puuhun:)hajua!
- siljaD
verso uudelleen kirjoitti:
ensi keväänä siltä kohdalta, missä se on n. kynän paksuinen. Pyydä naapurilta tai muulta haluamasi lajikkeen jaloverso. Minä olen tehnyt parikymmentä omenapuuta siemenestä kasvaneeseen villirunkoon.
Minulla nuori omenapuu kuoli ilmeisesti kevätpoltteeseen, runko muuttui auringon puolelta ruskeaksi keväällä, eikä puu selvinnyt siitä. Jaloverso oli liitetty antonovka juuristoon, ja ajattelin antaa antonovkan verson kasvaa sieltä uudeksi puuksi, sehän on myös paljon myyty ja arvostettu käyttöomena? Olen etsiskellyt tietoa, miten tämä käytännössä tapahtuu, osaatteko neuvoa? Vuohet ovat kasvustoa valitettavasti päässeet välillä harventamaan, mutta nyt on suojattu neljä komeaa alkua. Näistä ajattelin typistää pois ylimääräiset kolme kasvukauden lopussa. Kuinka jäljelle jääneestä versosta saisi hyvän muotoisen puun? Täytyykö alaoksia aluksi karsia että saa pidemmän suoran rungon?
- jänisherra
niin minä tein viime syksynä, suutuin niille ja aina kun näkyi niin pataan joutui
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992055Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881866Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3251688Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555- 311177
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht901134Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103- 511047
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651042- 581028