Muslimioppinut selittää miehen ja naisen ajattelun välisen eron.
http://uk.youtube.com/watch?v=6IsQt9Vqe2U
Nyt ymmärrän paremmin esim. Submitteriä! ;D
http://uk.youtube.com/watch?v=6IsQt9Vqe2U
Nyt ymmärrän paremmin esim. Submitteriä! ;D
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
myös tänne Suomen kouluihin opetusmateriaaliksi :) heko heko, ei voi olla totta!!
Eihän tämä aihe kuulu islamiin. Tämähän on varsin tyypillistä ajattelua myös näillä suomi 24:n palstoilla. Ihan voit sinäkin katsoa peiliin.
naisvihamielinen muslimi, ei sen enempää. Taidat olla itsekin samaa porukkaa. Haetko sinä todella naisvihamielisyydellesi tukea muslimilta? Ällistyttävää.
nais-vihamielisiä. Minunkin muslimimieheni palvoo minua niin paljon, ettei päästä minua mihinkään yksin. Palvoo niin paljon, etten voi tehdä mitään päätöksiä yksin vaan haluaa aina päättää puolestani kaiken.
Pitää minua suorastaan miltei kuin lasta, hellii, hoivaa ja antaa kuritusta.
Palvoo minua niin paljon, että kun kutsu käy makuuhuoneen puolelle niin mentävä on halusin tai en.
Palvoo minua niin paljon, että jos itken en koskaan tahdo hänen näkevän kyyneleitäni, koska silloin alkaa valtava kuulustelu.
Allaah sanoo:
"Ja hankkikaa kaksi todistajaa miestenne keskuudesta. Ja jos kahta miestä ei ole saatavilla, hankkikaa mies ja kaksi naista – sellaista jotka hyväksytte todistajiksi. Tällöin, jos toinen naisista erehtyy, toinen voi korjata häntä."
[Kuraani al-Baqarah 2:282]
- - -
Viisas nainen kysyi Muhammadilta:
"Miksi on niin, Oi Profeetta, että me olemme enemmistö helvetin asukeista?"
Muhammad vastasi: "Koska te kiroilette liikaa ja olette kiittämättömiä miehillenne. En ole kenenkään nähnyt olevan niin puutteellisia järjen käytössä sekä epäonnistuneita uskonnossa ja samaan aikaan rosvoamassa viisaiden miesten viisautta kuin naiset."
Nainen kysyi:
Oi Allahin Apostoli, mikä meidän järjessämme ja uskonnossamme on vikana? Hän vastasi "Teiltä puuttuu järkeä (voidaan helposti päätellä faktasta), koska kahden naisen todistusarvo vastaa yhden miehen todistusarvoa. Siinä on teille todiste järjenpuutteestanne. Ja teillä menee joskus öitä ja päiviä kun ette rukoile ja paaston aikana päiväsaikaan te ette paastoa, siinä on teidän epäonnistumisenne uskonnossa."
(Tafseer Ibn Katheer, 1/336)
Sekoja ovat.
Olen tuon kokenut, ja ratkaisun löytänyt - ero!
Tosin odotin monta vuotta että lapsi kasvoi niin isoksi ettei mies olisi voinut viedä häntä enää vasten tahtoaan kotimaahansa. Kaikki hyvin nyt.
Ei ne kaikki tuollaisia ole, eikä ne jotka ovat, ole noin äärimmäisiä, tai heillä ei täällä ole mahdollisuutta toteuttaa aatteitaan. Mutta valitettavan harvoin nämä liitot tuntuvat onnistuvan.