Taloustutkimus julkaisi viime viikolla tuoreen gallupin puolueiden kannatuksesta. Siinä keskityttiin kuitenkin lähinnä vain kolmeen suureen ja siihen, että demarit ja kepu ovat romahtaneet.
Aiemmin näytettiin myös pienempien puolueiden, ainakin eduskunnassa olevien ryhmien kannatus. Nyt niitä ei löydy edes netistä mistään.
On ollut vaalirahajupakkaa, Lissabonin sopimuksen pakkoajoa, työpaikkojen katoamista, maahanmuuttoon liittyviä ilmiöitä yms. Paikallisesti paperitehtaat, rekkaruuhkat, venäläisten maakaupat, täysin älytön ja syrjäkyliä heikentävä Kouvolan kuntaliitos, Haminan satamahölmöilyt, Kotkan halu nöyryyttää omat kuntalaiset lindelöffin visioiden alle jne, jne.
Veikkaan että näiden tekijöiden johdosta Perussuomalaisten gallupsuosio on nyt niin korkealla, että sitä ei kehdata edes julkaista. Eduskuntavaaleissahan Pesu sai noin 4% ja se oli selvästi enemmän kuin gallupit olisi antaneet. Täällä Kymenlaaksossa se oli vielä isompi se kannatus. Voi hyvinkin olla että PerusS on tällä hetkellä suositumpi kuin virallisesti valtapuolueiden hallinnoima media haluaa myöntää.
Perussuomalaisten galuupsuosio
13
633
Vastaukset
- kirjoittaa
(galuupsuosio) Gallup suosio on oikein. Voi herranjumala että persaukisiin pesiytyy porukkaa jotka ei osaa kirjoittaa ja sit ne on viel yrittämässä johonkin valtuustoihin.
- Todellinen Perusjätkä
Tuo otsikon virhe näytti ketjun aloittajalta olleen ainoa virhe.
Sinulla itselläsi oli enemmän virheitä. Ensinnäkin "gallup suosio" kirjoitetaan yhteen. Tekstisi päättävä lause on aivan täynnä kirjoitusvirheitä. Samoin tuo otsakkeesi. Sinulla on kirjoitusvirheitä jokaisessa lauseessasi!
Sinun lyhyt räpellyksesi sisälsi yhteensä enemmän kirjoitusvirheitä, kuin ketjun aloittaneen henkilön pitkä ja ajattelemisen arvoisia seikkoja sisältänyt teksti.
- jarilind
Tällä hetkellä kannatus on luokkaa 5%. Tuon luvun molemmin puolin se on kiikkunut eduskuntavaalien jälkeen.
http://www.taloustutkimus.fi/tuotteet_ja_palvelut/puolueiden_kannatusarviot/puolueiden_kannatusarviot_2008/
Enempää en uskalla kirjoittaa, saattaa tulla kirioitusvihreitä;>)- Teitä kannattava
Perjantaina tuli gallup ja siinä oli 5,8%. Se tulos piti tosiaan ettiä taloustutkimuksen omilta sivuilta.Mikään valtamedia ei sitä julkaissut.Virhemarginaaliin sattui jo Vasemmistoliitto ja Vihreät.
- jarilind
Teitä kannattava kirjoitti:
Perjantaina tuli gallup ja siinä oli 5,8%. Se tulos piti tosiaan ettiä taloustutkimuksen omilta sivuilta.Mikään valtamedia ei sitä julkaissut.Virhemarginaaliin sattui jo Vasemmistoliitto ja Vihreät.
Kiitos täsmennyksestä. Eipä siitä tosiaan ollut mitään suurempaa uutista. Kommentoipa Timo Soinikin tätä omassa plokissaan, "Perussuomalaisten kannatus oli viime gallupissa kaikkien aikojen korkein. Peräti 5,8 prosenttia. Se on jo niin paljon, ettei sitä uutisoitu missään".
Eihän tuo ollut ensimmäinen kerta kun meidän kannatuksemme lisäys on jäänyt huomioimatta. Niin oli ennen eduskuntavaalejakin. Ja niin tuntuu olevan nytkin.
Silti, PS oli viime vaalien suurimpia voittajia. Ja eritoten täällä Kymenlaaksossa kannatuksen kasvaminen oli suurinta koko maassa.
Että vaikka tässä ollaan muka niin populistia ja valittajaa ja milloin mitäkin, niin jotain on tehty näemmä oikeinkin. - Juho Eerola
jarilind kirjoitti:
Kiitos täsmennyksestä. Eipä siitä tosiaan ollut mitään suurempaa uutista. Kommentoipa Timo Soinikin tätä omassa plokissaan, "Perussuomalaisten kannatus oli viime gallupissa kaikkien aikojen korkein. Peräti 5,8 prosenttia. Se on jo niin paljon, ettei sitä uutisoitu missään".
Eihän tuo ollut ensimmäinen kerta kun meidän kannatuksemme lisäys on jäänyt huomioimatta. Niin oli ennen eduskuntavaalejakin. Ja niin tuntuu olevan nytkin.
Silti, PS oli viime vaalien suurimpia voittajia. Ja eritoten täällä Kymenlaaksossa kannatuksen kasvaminen oli suurinta koko maassa.
Että vaikka tässä ollaan muka niin populistia ja valittajaa ja milloin mitäkin, niin jotain on tehty näemmä oikeinkin.Eduskuntavaaleja ennen antoi gallup noin kahta prosenttia. Vaaleissa tuli 4,1! (Kymessä vielä prosentti lisää).
Nyt on galluplukema 5,8, eli samalla suhteella noin 10-12% olisi saldomme, jos eduskuntavaalit olisivat nyt. - vedätykseesi
Juho Eerola kirjoitti:
Eduskuntavaaleja ennen antoi gallup noin kahta prosenttia. Vaaleissa tuli 4,1! (Kymessä vielä prosentti lisää).
Nyt on galluplukema 5,8, eli samalla suhteella noin 10-12% olisi saldomme, jos eduskuntavaalit olisivat nyt.hevosetkin nauraa matematiikallesi. laskuoppisi on oikein, mutta todellisuudessa ei tulos ole sinnepäinkään.
- AVKT
Tosi.
Mutta missä on talous?
Sama ajatus alkaa olla muualla, mutta taas missä talous, kun banaanit, eivät vielä kasva. - Hevosmiesten tietotoimisto
Paikkapaikoin osissa Kymenlaaksoa on kuulemma jo yli kymmenen prossaa reilusti (Kaveri on tns-gallupilla töissä)
- Xerxes
...taitaa mennä läpi jokainen populistihörhöpuolue, kuten PerusS. Eihän se ole muuta kuin SMP:n aatetoveri. SMP:n Pekka Vennamon ja Urpo Leppäsen piti poistaa "Lex Leppäsen" avulla työttömyys kokonaan, no miten kävi?
- Pekka Vanamon
tekemiset 20 vuotta sitten liittyvät isänmaallisiin Perussuomalaisiin?
- Xerxes
Pekka Vanamon kirjoitti:
tekemiset 20 vuotta sitten liittyvät isänmaallisiin Perussuomalaisiin?
...puolueen johto on täynnä entisiä SMP:läisiä ja Soinikin on julistanut kuinka hieno SMP oli. Esimerkiksi noin.
- jarilind
Kannatus eikun vain nousee.
Lainaus Ylen nettisivulta: "Pienemmistä eduskuntapuolueista perussuomalaisten kannatus on noussut ennätystasolle: 5,5 prosenttiin. Näin korkeita kannatuslukuja Taloustutkimus ei ole mitannut puolueelle koskaan aikaisemmin".
Nyt PS:en kannatuksen nousu on jo noteerattu. Aiemminhan on keskitytty vain kolmeen isoon puolueeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4873869Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152906Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792178Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4502028Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841374- 1571293
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631158- 811065
- 561029
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411028