miten TUIKKU-kynttilät

kierrätetään?

Niissähän on (kai)

- alumiinia
- kuitenkin aika paljon talijäämää vielä
- se sydän osa


Poltan niitä paljon, joten jätettäkin kertyy.

3

2309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kierrättäjä1

      Kaikki alumiininen osa kuuluu metallinkeräykseen (kuori sydäntä pitävä osa).

      Poltatko koskaan roihuja tai tiedätkö kenenkään polttavan niitä? Nimittäin talin ja sydämen loput voi laittaa roihuun ennen sytyttämistä ja sitten ne palavat siinä mukana. Näin ei tule sekajätettä yhtään. Ite poltan roihuja ja tuikkuja talvella, joten talijäämät olen aina laittanut roihuun palamaan siinä mukana. Myös roihujen metallikuoret kuuluvat metallinkeräykseen.

      Toinen vaihtoehto: jos tiedät jonkun, joka tekee kynttilöitä, voisit kysyä haluaako se talijäämiä. Nimittäin talia voi sulattaa ja tehdä uusia kynttilöitä. Tai niitä voi tehdä itsekin. Netistä pitäisi löyty ohjeita kun katsot googlesta.

    • hippiedippie

      Talijäämät ja sydän roskiin. Sydämen "kantaosan" (metallisen) ja tuikun alumiinimuotin voi viedä pienmetallin keräyspisteeseen, eli samaan kuin esim. säilykepurkit.

      • Talijäämät roskiin??

        Mun mielestä tuo nimimerkin "Kierrättäjä1" ohje oli paljon parempi! Mitä turhaa sitä sekajätettä on tehdä, kun on muitakin mahdollisuuksia!?!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3113
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2795
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2091
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1940
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1122
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      974
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      908
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe