Suojaus avio-oikeudelta

Moi

Avomieheni on saanut lahjana "Ennakko perintöä" ja siinä on ehtona että se on suojattu avio-oikeudelta. Eli jos menemme naimisiin ja mieheni kuolisi minua ennen niin olisiko minulla mitään oikeutta saada mitään siitä omaisuudesta? Mahdollisten lasten perimisoikeuteenhan se ei kai vaikuta ja voiko avio-oikeuden suojausta muuttaa testamentilla tai edes testamenttaamalla elin ikäistä käyttöoikeutta, (jos sellainen nyt on mahdollista).

10

2396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Sinä perit sen, jos miehesi kuolee lapsettomana eikä testamenttaa omaisuutta jollekin toiselle.

      Muuten miehesi voi tehdä perinnöllään mitä huvittaa - vaikka lahjoittaa sen heti sinulle.

    • paperi ¨¨

      eli lahjakirjassa ettei aviopuolisolla ole avio-oikeutta, niin ei ole siihen saatuun lahjaan.
      Lapset ovat perillisä, mutta jos lapsia ei ole, niin miehen isä tai äiti tai sisarukset ovat perillisiä.
      Testamentilla mies voi muuttaa saamansa lahjan perillisen esim. testamenttaamalla lahjan sinulle.

      • Aviopuoliso perii

        "Lapset ovat perillisä, mutta jos lapsia ei ole, niin miehen isä tai äiti tai sisarukset ovat perillisiä."

        Jos ei ole lapsia, niin aviopuoliso on ainoa perillinen. Ja hän perii kaiken, myös omaisuuden joka on suojattu avio-oikeudelta. Sillä hän ei saa sitä avio-oikeuden nojalla, vaan perimysjärjestyksen nojalla.

        Miehen isä, äiti, sisarukset eivät peri mitään.

        Tämä siis jos ei ole minkäänlaista testamenttia.

        Mies voi toki halutessaan tehdä testamentin, ja jättää omaisuuden esim. isälleen, äidilleen tai sisaruksilleen.

        Mutta jos mies haluaa, että vaimo perii, niin mitään testamenttia ei tarvita.


    • poissulkeminen

      Avio-oikeuden voi testamentintekijä poissulkea ja näin vaikuttaa saajan oikeudelliseen asemaan, eli että aviopuolisolla ei ole oikeutta saatuun omaisuuteen. Puolisot voivat sopia omaisuuden osituksessa, että testamentin nojalla saatuun omaisuuteen sovelletaan avio-oikeutta.
      Testamentin tekijä voi liittää testamenttiin purkavan ehdon, jonka mukaan testamentattu omaisuus on menevä kolmannelle, mikäli avio-oikeuden poissulkevaa määräystä ei noudateta. Eikö tästä voi päätellä, että aviopuoliso ei peri automaattisesti ennakkoperintönä saatua lahjaa. Testamentti on aina mahdollinen, jolla voi määrätä omaisuudestaan.

      • zzz...

        "Eikö tästä voi päätellä, että aviopuoliso ei peri automaattisesti ennakkoperintönä saatua lahjaa."

        Ei voi. Leski ei saakaan omaisuutta avio-oikeuden nojalla vaan perintöoikeuden nojalla.


      • Ei voi päätellä

        Ei mistään noista voi päätellä sitä, mitä väität.

        Jos naimisissa olevalla ei ole rintaperillisiä, hänen puolisonsa perii automaattisesti KAIKEN hänen omaisuutensa. Riippumatta siitä miten se on saatu (lahjaksi, perintönä..) ja onko omaisuuden antaja/jättäjä sulkenut aviopuolison avio-oikeuden pois vai ei.

        Ainoa millä tuohon voi vaikuttaa on se, että joko henkilö itse tekee testamentin jonkun muun kuin puolisonsa hyväksi, tai sitten että omaisuutta muuten koskee aiempi testamentti.

        Esim. omalla appiukollani käsittääkseni on testamentti, jossa määrätään että hänen kuolemansa jälkeen hänen omaisuutensa menee hänen pojalleen (aviomieheni) ja JOS pojalla ei sitten kuollessaan ole lapsia, silloin omaisuus menee kolmannelle taholle. Ei siis pojan aviopuolisolle.

        Tämä on minusta ihan reilua ja oikein. Testamentti tehtiin kauan ennen kuin edes tapasin mieheni, ja ymmärrän että appiukkoni ei halua omaisuutensa sitten joskus joutuvan minun sukuuni; ihmisille joita hän ei lainkaan tunne.


    • aviopuolison oikeus!

      Entäpä siinä tapauksessa, että olemme naimisissa eikä avioehtoa ole tehty? Voivatko esim. toisen aviopuolison vanhemmat rajata perintöön maininnan, että pojan aviopuolisolla ei ole perittävään omaisuuteen avio-oikeutta. Voiko tämän rajauksen tehdä, vaikka olemme olleet jo 15 vuotta naimisissa eikä meillä mieheni kanssa ole avioehtoa? Ja jos voi, niin tarkoittaako se, että kun appivanhemmista aika jättää ja mieheni on ainoa perillinen, ei minulla olisikaan avio-oikeutta tähän omaisuuteen?

      • putte

        Kyllä vanhemmat voivat testamentissa sulkea pois perinnönsaajan puolison avio-oikeuden, kuten tässä ketjussa ylempänä on tullut jo selvästi esille.


      • putte kirjoitti:

        Kyllä vanhemmat voivat testamentissa sulkea pois perinnönsaajan puolison avio-oikeuden, kuten tässä ketjussa ylempänä on tullut jo selvästi esille.

        Lisätään se vielä, ettei asiasta tarvitse kertoa elinaikanaan perilliselle saati hänen puolisolleen ... asia selviää sitten perunkirjoituksessa aikanaan.

        Monelleko iski epätietoisuus ? *wirn*


      • ÄN36
        M36 kirjoitti:

        Lisätään se vielä, ettei asiasta tarvitse kertoa elinaikanaan perilliselle saati hänen puolisolleen ... asia selviää sitten perunkirjoituksessa aikanaan.

        Monelleko iski epätietoisuus ? *wirn*

        hauskinta onkin, jos jotain tapahtuu, pääsee napauttamaan kaikkia niitä täydellisiä ihmisiä, jotka ovat haukkuneet vuosia mukamas takanapäin niin, että varmasti on jutut kuullut. *se parhaiten nauraa, joka viimeisenä nauraa*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      228
      3743
    2. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      3
      2677
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2324
    4. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      41
      1753
    5. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1633
    6. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1387
    7. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1265
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      10
      1216
    9. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      51
      1094
    10. LIEKSA - LUOVUIN JUORUILUSTA NÄIN SIINÄ KÄVI, KARU TOTUUS ÄÄNESTÄJÄN KOVA KOHTALO

      Uusi vuosi ei olisi kukaan voinut ennustaa, maastamuuttoa ennustin, ei kuitenkaan massit riittäneet, jouduin tulemaan K
      Lieksa
      66
      1047
    Aihe