Sepramin käytön lopettaminen

Lopetin Sepramin käytön vajaa kuukausi sitten jolloin minulle on tullut erikoisia oireita. En lopettanut ihan kuin seinään, mutten lopettanut lääkeiden käytön ohjeiden mukaisesti. Lopettaessani otin vain kahdessa päivässä kaksi puolikasta sepramia.

Tein tämän ihan silläkin uhalla, että vieroitusoireet saattavat olla rajuja. Olen ollut hyvinkin pahantuulinen, hirvittäviä raivareita pienistäkin asioista. Samoin päässäni on tuntunut sähköpurkauksia.

Nyt sitten jälkiviisaana aloitan taas Sepramin käytön puolikkailla tableteilla viikon ajan ja sitten taas normaalisti...

Sanonkin, ettei kannata tehdä miten minä olen tehnyt! ellei ole varma omasta olostaan.
2289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

>Sanonkin, ettei kannata tehdä miten minä olen tehnyt!

Älkää tehkö niinkun minä teen..




>ellei ole varma omasta olostaan.

Vaikka olisi kuinka varma niin ei sitä
lääkitystä noin vaan voi parissa päivässä lopettaa.

Äänestä

Minä lopetin Sepramin yhtäkkiä, kun en muistanut viikkoon ottaa lääkettä (onnettomuus ja kipulääkitys vei huomion mielialalääkityksestä). Kun muistin että lääkkeet on ottamatta, päätin kokeilla miten homma sujuu ilman.

Olin itse tavallista väsyneempi ja noita sähköpurkauksia ja vihlauksia tuntui päässä pari kolme viikkoa. Huimausta oli kovasti muttei mitään raivareita tai ärtymystä. Ei tosiaan kannata lopettaa yhtäkkiä vaan mahdollisimman pitkä aika vähillä annoksilla. Mulla oli annostus 20mg/päivä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K.M. kirjoitti:

Lopetin Sepramin käytön vajaa kuukausi sitten jolloin minulle on tullut erikoisia oireita. En lopettanut ihan kuin seinään, mutten lopettanut lääkeiden käytön ohjeiden mukaisesti. Lopettaessani otin vain kahdessa päivässä kaksi puolikasta sepramia.

Tein tämän ihan silläkin uhalla, että vieroitusoireet saattavat olla rajuja. Olen ollut hyvinkin pahantuulinen, hirvittäviä raivareita pienistäkin asioista. Samoin päässäni on tuntunut sähköpurkauksia.

Nyt sitten jälkiviisaana aloitan taas Sepramin käytön puolikkailla tableteilla viikon ajan ja sitten taas normaalisti...

Sanonkin, ettei kannata tehdä miten minä olen tehnyt! ellei ole varma omasta olostaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu