Toyota on New Yorkin Reputation Instituten tutkimuksen mukaan noussut maailman hyvämaineisimmaksi yritykseksi. Kakkosena listalla on Google ja kolmantena Ikea.
Hyvä maine on tietysti nähtävillä Toyotien jälleenmyyntiarvossa.
http://www.cbc.ca/money/story/2008/06/10/f-forbes-reputablefirms.html
Hyvä maine on tietysti nähtävillä Toyotien jälleenmyyntiarvossa.
http://www.cbc.ca/money/story/2008/06/10/f-forbes-reputablefirms.html
Vastaukset 31
Vanhimmat
Toyotan ylivoimainen laatu on jäänyt kaikilta saavuttamatta vaikka kaikki sen tavoitteekseen ovat asettaneekin. Tässä taas uutta tavoiteltavaa.
ja kaikki heti huomenna Tojotemppeliin.
ja laatu on sitten vielä ihan eri asia kuin luotettavuus. Tarkkuutta!
Jälleen kerran osoitus siitä, että Toyota on autonvalmistajana ylitse muiden. Prosessit on osattu hoitaa oikein. On mukavampia autoja, on ajettavuudeltaan parempia autoja, mutta yhtiönä maine on ylitse muiden.
Samalla listalla on muuten sijalla 6 intialainen Tata, siis firma, joka osti Jaguarin ja Land Roverin. Missäpä ne saksalaiset autonvalmistajat???
Tuotteiden hinta ei todellakaan ole ratkaiseva tekijä. Oleellista on, että tuotteet vastaavat sitä, mitä niiden väitetään olevan. Olkoot sitten halpoja tai huteria, pääasia, että kuluttaja tietää, mitä rahallaan saa.
Onneksi olkoon, Toyota!, Olet sijoituksesi ansainnut!
käytännössä mikä yhtiö saa suurimman katteen myynnistä. Toyotan valmistaminenhan ei maksa paljon mitään mutta silti se löytää tuotteilleen ostajia jotka maksavat siitä yhtä paljon kuin Skodasta tai Fiatista.
Yhdenkään firman ei ole vaikeaa löytää ostajaa tuotteelle, joka toimii niin kuin on luvattu ja antaa ostajan mielestä vastinetta rahalle. Valmistuskustannuksilla ei ole merkitystä, Toyotasta voi huoletta maksaa enemmän kuin Fiatista tai Skodasta, jos se on niitä parempi.
Kyllä se on monelle vaikeaa myöntää, että Toyota on kiistatta yksi maailman parhaiten johdetuista suuryrityksistä. Yhtiöiden kun on tarkoitus tuottaa voittoa.
Kaiken takana on kuitenkin perijapanilainen laatukäsitys. Pätee muihinkin yhtiöihin kuin Toyotaan.
Moi, ja on syytä muistaa että toyota tahkoo voittoa enemmän kuin kaikki saksalaiset valmistajat yhteensä. Jos toyotan hinta-laatu -suhde ei olisi kohdallaan, nykyinen tulos ei olisi mahdollista. Toyota tietää millaisesta autosta pidetään ja osaa tehdä niitä laadulla. Ja, öljyn hinnan ollessa mitä on, toyotan pesäero esim. GM:ään tulee kasvamaan, GM:n isojen autojen myynti romahtaa kun toyotan pienempien autojen markkinat kasvavat esim. USA:ssa.
kun auton valmistamiskustannukset ovat pienet. Kyllä minäkin mieluummin Toyotan osakkeisiin sijoittaisin kuin monen muun.
Mutta autoksi sitä en ostaisi (no on kaksi ollut) useimmat muut valmistavat autonsa paljon paremmin. Mutta tukevuus maksaa ja kate on pienempi. Minua taas ei kiinnosta pätkääkään paljonko itse yritys tekee voittoa tai tappiota. Haluan jämäkän auton jolla saa vetää kunnon peräkärrykuormia.
Toyotan saa vain pienellä lisähinnalla keskinkertaisuuksiin verrattuna. Siksi se menestyy.
Moi, missä näkyy muiden parempi tekeminen? Ei ainakaan laatututkimuksissa tai asiakkaiden tyytyväisyydessä!
jämäkkyyteen liittyvissä asioissa. Pellin paksuus ja korin jäykkyys on monella muulla aivan toista luokkaa.
Nämä luotettavuustutkimukset ovat melkoisia huumoritutkimuksia. No tuossa saksalaisten ADAC:ssa otetaan ajomäärät huomioon. Sille voi antaa vähän painoarvoa.
Kaikki autot ovat nykyisin tarpeeksi luotettavia.
Asiakastyytyväisyys ei kerro paljon. Volvon ostaja vaatii autoltaan paljon enemmän kuin Toyotan tai Fiatin ostaja.
mutta siis huonompi.
Moi, miten luotettavuustutkimuset ovat "huumoria", ihan samalla tavalla sinne vastaavat ladan, tojon ja mersun omistajat. Ja jos Volvo-kuski sijoittaa autoonsa esim. 30 k€, miten ihmeessä hän vaatii autoltaan enemmän kuin 30 k€:n tojon omistaja??
vaihtelevat sen mukaan kuka tekee.
Volvoa pidetään huomattavan paljon Toyotaa parempana autona. Siksi ostaja odottaa siltä paljon enemmän. Volvon keskihinta on muuten paljon korkeampi kuin Toyotan.
Vain pari tonnia erottaa pienemmissä autoluokissa Toyotan Kiasta ja muista halpiksista. Silti monet päätyvät nykyään halpiksiin. Huolloissa ja myöhemmissä hyvityshinnoissa tämä etu sitten menetetään korkojen kera. Farkun puute tosin on monelle se syy.
...Tatan ja Tojon kuin BMW:n tai Audin? Hyvän vitsin heitit.
Moro, mitä jos Juhannuksen kunniaksi lopetataan kinaaminen kenen isän auto on paras. Tästä ei päästä koskaan selvyyteen, toinen tykkää äidistä, toinen isästä, kolmas naapurin kissasta.
Hyvää Juhannusta kaikille tasapuolisesti!
Maailman parhaimpien autojen valmistajalla kuuluukin olla paras maine myös yrityksenä.
ruostetestien viimeisiä, ajo-ominaisuudet syvältä ja kori niin HEIKKO, ettei sallita edes kohtuullisia peräkärryn painoja.
Moi,jos en pidä tai jos jokin aihealue ei kiinnosta minua,esim pitsinnypläys,en roiku em. aihealueen keskustelupalstalla päivästä toiseen kertomassa kuinka tyhmää ja mielenkiinnotonta nyplääminen on. Monilla tojoon samalla tavalla suhtautuvilla sen sijaan on tapana roikkua täällä viikosta toiseen toitottamassa tojon tylsyyttä ja huonoutta.Syitä käyttäytymiseen voi jokainen miettiä. :D
Moi, ihme porukkaa, ensin valitetaan bensan korkeaa hintaa ja sitten täällä pälistään että auton pitäisi maksaa paljon jotta sen kehtaisi ostaa.
Itkevät VW-ukot ovat hauska näky!
He ovat aina herjaamassa tällä palstalla maailman laadukkainta automerkkiä, ja ovat kateellisia -ja syystä.
Nimimerkillä "9:s Toyota menossa"
kun meillä ei ole varaa folkkariin ;)
Mutta parempi kärsiä huonosta ohjaustunnosta, huonoista penkeistä, olemattomista lisävarusteista ym. kun sentään tää tojota on niin VÄHÄVIKAINEN.
Joillakin ei vaan riitä järki edes siihen, että löytäisi palstan jolla käsitellään mieleistä aihetta.
tunnistatko merkin
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2008/06/05/naissa-autoissa-on-vaarallisia-vikoja/200815013/139
siitä "hyvämaineisuudesta"
http://www.nlcnet.org/article.php?id=562
on perusta Toyotan hyvämaineisuuteen ja markkinajohtajuuteen? Tälle tielle lähtemisestä ei seuraa hyvää pitemmän päälle Toyotalle!
http://fi.worldcarfans.com/9080619.005/toyotaa-syytetn- laittomasta-ihmiskaupasta-ja-hikipajojen-hyvksikytst
hikipaja-systeemeillä se hyvä tulos ja kilpailukyky puristetaan itäisillä mailla.
Tuollainen syyte täytyy sitten myös todistaa. Ainiin, eihän alaikäiset joudu vastuuseen.
harmittaa!