Auton vuokraus Sunny Beachilla?

Lomalle 07/08

Onko kukaan vuokrannut Sunny Beachilta autoa? Mitä maksoi? Minkälainen auto? Minkälainen liikennekulttuuri Bulgariassa on? Kaikenlainen autoiluun liittyvä tieto on tervetullutta!

7

1839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomihinnat

      Sama hinta on turistille SB:llä ja kaikkialla Bulgariassa,
      Autotkin samat, mutta liikennekulttuuri on kamikazemaista.
      Ennemmin ottaisin paikallisen taksikuskin retkille hintaneuvottelujen jälkeen. Henki voi paremmin säästyä, kun on kuski, joka on tottunut sikäläiseen menoon maanteillä.

      • samaa miettinyt

        Ei ole kokemusta, mutta esim. matkatoimistot eivät suosittele auton vuokrausta. Julkiset kulkuneuvot ovat edullisia.


    • kuullut juttuja kylläkin

      että kulttuuri on hirveää. Turistina kun olet aina väärässä. Poliisit Bulgarialaisten puolella. Olet aina maksu mies.

      Löysin tuolta Bulgarian suurläheystön sivuilta
      Bulgaria: matkustustiedote, jossa kerrotaan näin;
      Liikenne
      Autovarkaudet kohdistuvat erityisesti luksus- ja nelivetoautoihin. Ajamista pimeällä kaupunkien ulkopuolella tulee välttää sekä teiden huonokuntoisuudesta että huonosta viitoituksesta johtuen.

      Ajokulttuuri poikkeaa oleellisesti suomalaisesta näyttäytyen agressiivisena ja kaoottisena. Yhteenottoja kalliita autojaan nopeasti ja vaarallisesti ajavien kuljettajien kanssa on syytä välttää, eikä viranomaisten apuun aina ole luottamista. Auton pitäminen lukittuna myös ajon aikana on suositeltavaa kerjäämistapausten välttämiseksi lähinnä liikennevaloissa ja jonoissa Sofiassa. Rattijuoppous- ja kortitta ajamistapauksia on paljon, ja kuolemantapaukset ja onnettomuudet liikenteessä ovat lisääntyneet runsaasti - varovaisuus ja tarkkaavaisuus ovat siis kaikkinensa paikallaan.

      Jalankulkijan kannalta Sofian yhdistelmä agressiivista ajotapaa, puutteellisia jalkakäytäviä ja suojateitä sekä sinne tänne pysäköidyt autot edellyttävät erityistä varovaisuutta.

      Maanteillä poliisipartiot ovat yleisiä ja nopeusrajoituksia on syytä noudattaa. Myös auton papereiden tulee olla kunnossa. Maantiemaksu "Vignette" tulee olla maksettu ja tarra kiinnitettynä tuulilasiin kaupunkialueiden ulkopuolella ajettaessa. Huoltoasemat myyvät Vignette-merkkejä. Henkilöauton maantiemaksu viikoksi on noin viisi euroa ja kuukaudeksi noin 13 euoa.

      Joten, kannattaa varmaankin miettiä vuokraako auton vai ajaako taksilla.

    • on paljon

      asioita joita Bulgariassa ei ole suositeltavaa tehdä, auton vuokraaminen on yksi niistä.

      • Trafik

        Kai ne luulee, että kun onnettomuus sattuu, niin "vain" vastapuoli kuolee tai loukkaantuu. Ei muuten voi ymmärtää sitä järjetöntä kaahaamista.


      • asioita joita ymmärrän
        Trafik kirjoitti:

        Kai ne luulee, että kun onnettomuus sattuu, niin "vain" vastapuoli kuolee tai loukkaantuu. Ei muuten voi ymmärtää sitä järjetöntä kaahaamista.

        Bulgariassa :(


      • löytyy.
        asioita joita ymmärrän kirjoitti:

        Bulgariassa :(

        On niitä kotoperäisiäkin mysteereitä ihan tarpeeksi, ei tarvitse jahkua ensimmäiseksi vieraita maita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      91
      1607
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      119
      1472
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1309
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1222
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      1040
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      968
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      21
      940
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      828
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe