Poika kohta 5kk ja kävelyheijaste edelleen. Poika on hyvin liikkuvainen ja vaikuttaa kaikin puolin normaalilta mutta mitä se meinaa jos ei kävelyheijaste häviä?????
Kun en taaskaan saanu kysytyksi neuvolassa(unehtui, on aina niin paljon kaikkea).
Täti tuumasi vaan että "tuleehan sieltä se seisominenkin", ja että noin puolen vuoden ikään mennessä pitäisi hävitä sen kävelyn??
Eli siis tuleeko tuo seisominen tilalle?
Eli mitä meinaa jos kävelee sittenkin?
Kävelyrefleksi edelleen!!
5
8651
Vastaukset
- ............
kävelyheijaste häviää joskus kolmen kuukauden paikkeilla jo ja tilalle tulee tosiaan ihan askeltamista, eli vauva harjoittelee jo. Sama oli meillä. Meidän poika nyt 7kk, ei vielä ryömi tai konttaa (istuu kyllä) ja seisoo kuitenkin esim sohvapöydästä tukea ottaen jo pitkiäkin aikoja... Vauvat harjoittelevat kävelemistä askeltaen vaikkeivat vielä pitkään pystyisikään itseään kannattamaan, mutta "askelkuviot" saattavat olla hyvinkin hallussa. Samoin jo 5-kuukautiset usein harjoittavat jalkojensa lihaksia hyppimällä sylissä tai hyppykiikussa...
- alkup.
Ihanaa kuulla.. ;) Thank's.
- joku kertoa
alkup. kirjoitti:
Ihanaa kuulla.. ;) Thank's.
että mitä nää heijasteet on? :o Kun kaikki niistä puhuu, eikä meillä ole neuvolassa katsottu ikinä mitään heijasteita! Ja tyttö kuitenkin jo 8kk. Olen sitä ihmetellytkin..
- ............
joku kertoa kirjoitti:
että mitä nää heijasteet on? :o Kun kaikki niistä puhuu, eikä meillä ole neuvolassa katsottu ikinä mitään heijasteita! Ja tyttö kuitenkin jo 8kk. Olen sitä ihmetellytkin..
heijasteet ovat vastasyntyneillä ja pikkuvauvoilla ilmenevia refleksejä/reaktioita, jotka viittaavat tuleviin valmiuksiin fyysisesti (viitteitä myös ns.apinanajoista).
Neuvolassa toki aluksi tarkastetaan, että nämä heijasteet löytyvät ja myös, että ne ajan kanssa häviävät. Merkki heijasteiden puutteesta tai niiden pitkästä kestosta saattaavat viitata eriasteisiin kehityshäiriöihin tai jopa kehitysvammaisuuteen, joten ne kyllä tarkastetaan. Mitään ihmeellisempiä temppuja ei neuvolassa tähän juurikaan tarvita ja heijasteet on tarkastettu muutamassa sekunnissa, joten ehkä kaikki neuvolatädit eivät mitään tästä erikseen edes mainitse jos kaikki on niin kuin pitääkin.
Heijasteita on esim se, että vauva hamuaa rintaa jos hänen poskeaan kevyesti kosketaan(tämä varmistaa, että osaa imeä maitoa). Nieleminen on myös vastasyntyneillä refleksi joka takaa sen että vauva saa ravintoa.
Myös se, että vauva vaistomaisesti laittaa kätensä nyrkkiin kun sitä kosketaan tai tarttuu käteensä laitettavaan esineeseen, on heijaste. Myöhemmin tämä heijaste häviää ja vauva tahdonalaisesti laittaa halutessaan käden nyrkkiin ja tarttuu esineisiin kun haluaa.
Askeltamisheijaste löytyy myös, eli kun vauvan jalkapohjat koskettavat lattiaan tai pöytään vauvaa nostettaessa, alkaa vauva vaistomaisesti askeltaa, eli kävelemisliikkeet ovat valmiustilassa. Tämä häviää joskus parin-kolmen kuun sisällä ja myöhemmin vauva alkaa itse tahdonalaisesti harjoitella hyppimistä ja kävelemistä.
Myös vauva osaa hieman ryömiä heti syntymänsä jälkeen, toiset vauvat osaavat itse hakeutua rinnalle kun syntymän jälkeen vauva nostetaan vatsan päälle!
Moron-heijaste on se, että kun vauvaa nostetaan hieman selällään ollessa käsistä ja päästetään äkisti irti(noin sentin korkeudelta ettei satu), niin vauva vaistomaisesti levittää kätensä sivuille ja usein myös jalkansa. Sama tapahtuu kun pikkuvauva esimerkiksi säikähtää. Tämä ilmeisesti viittaa siihen, että vauva luulee putoavansa ja yrittää tarttua pelastuakseen johonkin kiinni. Tämän heijasteen tulisi samoin normaalissa kehityksessä kadota. Säikähtäessään vauva saattaa myöhemminkin tehdä näin. Usein kehitysvammaisilla(myös aikuisilla) tämä heijaste jää päälle, ja siksi tätä ehkä eniten tarkastellaan.
Olikohan niitä muita? Korjatkaa joku paremmin tietävä, jos annoin väärää tietoa tai jotain unohtui...
- Anonyymi
Eroaako tuo askellusheijaste mitenkään tietoisesta kävelystä? Vai viittaako askellus kainaloista pidettäessä aina heijasteeseen ja tasajaloin seisominen tietoiseen toimintaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1215795Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744771902Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk221276Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111233Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861093Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481005- 64971
- 64916
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59885Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.24884