Honda BF6 --> BF8

BF6

Miten Honda BF6 muutetaan 8 heppaseksi. Pitäisi onnistua, kun peruslohko on kummassakin sama 197ccm (ainakin muutaman vuoden vanhoissa kamppeissa). BF6 kaasuläpän aukeamista on kyllä rajoitettu, mutta rajoituksen poistaminen ei näytä tuovan tehoa yhtään lisää.

2

1941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta..

      epäilen että jotain seuraavaa: isommat suuttimet tai peräti isompi kaasari tai/ja sitten erilainen nokka-akseli.

    • erilaisuuksia

      BF 6 perustuu vanhaan 10hv:n malliin BF100 (josta tuo mainittu BF 8 myös polveutuu). Juttelin kerran Hondan asentajan kanssa eroista ja hänen mukaansa ainakin BF 8:n pystyisi päivittämään 10hv:ksi vaihtamalla kaasuttimen ja nokka-akselin. Kysy Hondan maahantuoja Brandtilta paljonko muutos maksaisi. Usein kuitenkin perämoottorien osat on hinnoiteltu niin korkealle ettei muutokset uusilla alkuperäisosilla juurikaan kannata.
      Kysy vielä esim perämoottoripurkamo Hartikaiselta, löytyisikö heiltä BF 100:n sylinterinkantta ja kaasutinta (tai laita ostoilmoitus Keltaiseen Pörssiin tai venepalstoille) niin homma hoituisi varmaan kohtuullisemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      62
      905
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      704
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      79
      680
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      39
      630
    5. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      621
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      86
      547
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      110
      535
    8. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      481
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      37
      475
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      70
      446
    Aihe