kaksi pientä marsua marssi näin

Kirjoitan vain, koska haluan jakaa suurta onneani muillekin marsunomistajille, jotka silloin tällöin kyllästyvät kaltereiden jyrsintään... ;)

Tajusin juuri tänään miten onnekas olen kun omistan ihanat pikku sämpyläni! Pojat on molemmat jo kolme, mutta ne tekee vieläkin "pukkihyppyjä", vaikka jossain marsukirjassa sanottiin, että vain nuoret marsut tekee niin.

Toinen marsuni on ns. normaali marsu, siis ei niin hullunrohkea kuin toinen. Toinen marsuni on enemmän koira kuin marsu! Kun tuon huoneeseeni aamulla kurkkua niin tämä marsu kyttää oven takana ja hyvä etten astu päälle.. sit se joskus hyppää syliin käskystä ja seuraa joka paikkaan. Sillä ei tunnu olevan itsesuojeluvaistoa...

Olen onnekas koska molemmat ovat olleet täysin terveitä. Onko muuten normaalia, että toisen marsun etutassussa näyttää olevan ylimääräinen kynsi/varvas? Se ei haittaa liikkumista yhtään eikä ole arka.

Vaihdoin noin puoli vuotta sitten epäterveellisestä (ainakin siltä kuulostaa) siemenseoksesta terveellisiin pelletteihin. Marsuni saivat siis kahden ja puolen vuoden ikään asti melko epäterveellistä jyväsekoitusta, mutta ne eivät kuitenkaan lihoneet ja annoin niille paljon luonnonkasveja ja muuta tuoreruokaa. Nykyään annan siis pellettejä. Onko marsujeni elimistöön voinut jäädä jäänteitä jyväsekoituksesta, kuten esim. rasvaa sisäelimiin? Entä onko niiden elinikä voinut lyhentyä siitä mikä se voisi parhaimmillaan olla? Kiitos jos luit loppuun asti ja toivottavasti vastaat kysymyksiini!

4

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • layne

      Tiedän miltä susta tuntuu, on ihanaa katsella onnellisia ja terveitä marsuja. Itsellänikin tapahtui muutosta marsujen elämässä vuosia sitten. Syötin markettisekoituksia ja marsut asuivat pienessä häkissä. nyt niillä on kunnon laadukkaita pellettejä ja iso taikisaitaus.

      En usko että elinikä lyhentyy ainakaan kun olet niitä syöttänyt alle 3 vuotta. Ja se uloke tassuissa on känsä, voit yrittää varovasti leikata sitä pois. Sen leikkaaminen ei satu marsua, sillä känsä on kuollutta ihoa.

      Mikään ei ole ihanampaa kuin hyvinvoivien marsujen katselminen. Oma vanhukseni, 7 v, vetää vieläkin pukkia nuorempien kanssa :)

    • x-marsu

      Meidänkin vanhin marsu, yli nelivuotias, vielä saa pukkihyppelykohtauksia. Tekee niitä harvemmin nykyään, mutta sen hauskempaa katseltavaa on, kun taas innostuu :))

      Hyvä, että olet päätynyt syöttämään terveellisempää ravintoa lemmikeillesi :) Itsekin syötin siemensekoitusta ensimmäisen vuoden marsulleni, kunnes aloin ottamaan paremmin selvää marsuista.

      Ylimääräinen varvas voi olla ihan liikavarvas tai sitten jo mainittu känsä. Känsää (kuollutta ihoa) voi rasvailla ja varovasti rapsutella/leikata pois, mutta liikavarvasta ei saa mennä leikkelemään itse.

      • x-marsu

        Tai siis liikavarpaan voi itsekin leikata pois (kuulemma), mutta itse poistattaisin varmuuden vuoksi eläinlääkärillä.

        Tällä sivustolla kuva marsun liikavarpaasta:
        http://www.guinealynx.info/feet.html
        nimellä "Polydactyly" ja sen alla kuva känsistä.


      • marsukan omistaja
        x-marsu kirjoitti:

        Tai siis liikavarpaan voi itsekin leikata pois (kuulemma), mutta itse poistattaisin varmuuden vuoksi eläinlääkärillä.

        Tällä sivustolla kuva marsun liikavarpaasta:
        http://www.guinealynx.info/feet.html
        nimellä "Polydactyly" ja sen alla kuva känsistä.

        Meilläkin marsulla liikavarvas yhdessä jalassa. Tytteli jo nelisen vuotta eikä liikavarvas menoa ole haitannut :D
        Leikattu sen kynttä aina muiden kynsien leikkuun yhteydessä. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe