Trimmi sökö

Juhannukseksi vesille

90 hv Evinruden trimmin sähkömoottori on rikki. Vika on sähköpuolella. Trimmiin pääsee käsiksi, jos saa koneen nostettua yläasentoon. Onnistuuko se jollakin konstilla käsin vai onko ainoa konsti ottaa koko parisataakiloinen moottori irti ? Nyt olis hyvät neuvot arvokkaita.

6

8088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näsäviisas

      Evikasta en tiedä mitään, mutta Yamahoissa on tyyppivikana trimmimoottorin ohjausreleiden kärkien palaminen toimimattomaksi. Olet varmaan huomioinut tuon mahdollisuuden ja siksi sanot vakavana, että moottori on rikki.

      Koneen saa kipatuksi käsin, mutta vedessä ollessa se on hankalaa eli vene ylös ja hommiin.

      • Juhannukseksi vesille

        Vene on vielä maalla. Hiilien vaihto on tullut tutuksi jo aikaisempina kesinä, joten taitaa olla tyyppivika vähän useammissa merkeissä. En vaan viitssi irrottaa koko moottoria. Onko tietoa, miten saan moottorin kipatuksi ? Pitääkö jotakin irrottaa tai päästää trimmin öljyjä ulos ?


    • vaihtaa ehkä kun

      hommaat ehjän trimmin, joka on siinä "pukissa" kiinni, joka tulee veneeseen. Otat moottorin irti kippiputkesta (täytyy irroittaa se kippisylinterin tappi) pukki irti veneestä ja
      uusi pukki trimmeineen tilalle...Käy helposti, jos on nosturi millä saa koneen ylös eikä kippiputki ole syöpynyt kiinni. Käsittääkseni
      noissa OMC koneissa on samanlainen trimmi 60 heppasesta 3 pyttysestä alkaen aina 225 heppasiin asti. Jos ostat käytetyn osta mieluummin järvellä ollut ja helppo testata toimivuus suoraan akusta ennen kauppaa...

    • nosto

      perästä katsoen moottorin oikealla puolella vesirajan yläpuolella on ruuvi jota meisselillä avaamalla noin kaksi kierrosta vapautetaan hydrauliikan kierto,jolloin moottori voidaan kipata käsin yläasentoon ja ruuvi sulkemalla moottori jää yläasentoon

      • HOj

        Trimmimoottori on helppo vaihtaa jos vene on vielä maissa.

        Trimmimoottoria vastaavalla paikalla toisella puolen hydr.sylinteriä eli oikealla puolen perästä katsoen on tuo hydrauliikan vapautusruuvi, se löysälle niin voi käsin nostaa moottoria yläkulmaan.

        Sitten vaan trimmimekaniikka hydrauliikkasylintereineen irti varsinaisen perämoottorin rungosta, 3 pulttia puolellaan ja tietysti sylinteri yläpäästä irti & sähköjohdot vapaaksi.

        Tämän jälkeen trimmimoottori onkin helposti irroteltavissa 3 ruuvilla...


    • Anonyymi

      Mulla on Evinrude 35 hv endeavour työntötangon yläpään lenkki on kiinnitetty tapilla moottorin rakenteeseen ja on tikassa , alumiinioksidia rakenteen ja Tapin välissä. Mikä neuvoksi ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      45
      7412
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4088
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3625
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3140
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2826
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      51
      2349
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      53
      2317
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2268
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2246
    Aihe