Tiedän, tiedän... mahdotonta sanoa, mutta jos nyt kuitenkin voisitte auttaa tietämätöntä.
Talon on "tavallinen" 50-l rintamamiestalo, joka on täysin peruskorjattu v. 80, eli siitäkin on jo aikaa. Silloin uusittu putket, viemärit, ikkunat, sähköt, julkisivu ja katto on uusittu -90. Suurempaa remppaa ei siis kaiketi pitäisi olla lähivuosina tiedossa.
Paljonko maksaisivat seuraavat "vähän pienemmät" hommat remonttifirmalla teetettynä kaikkine töineen ja tarvikkeineen. Oletetaan, että itse ei osata tehdä mitään :)
(Juu, tiedän senkin että porpeukalon ei pitäisi ostaa rintamamiestaloa, mutta ei nyt takerruta siihen)
1. pesuhuoneen ja saunan remontti (panelit ja vanha laattalattia pois, vesieristys ja laatoitus lattia ja seinä katon panelointi halogeenit uusi suihku lauteet)
2. Laminaatin laitto (nyt muovimatto) n. 30 m2, saman verran kattoa levytettäväksi ja maalattavaksi, kattoon halogeenit
3. Ulko oven uusiminen
4. portaiden uusiminen (3 kerrosta). Vanhat pois ja kokonaan uudet tukevat portaat tilalle
5. keskikokoisen keittiön uusiminen (kaapistot)
Toivottavasti joku viitsisi auttaa asiallisilla kommenteilla. Jotain noin -arvioita kaipaisin, jotta osaisin hieman ottaa huomioon ostohinnassa... Turun alueella ollaan.
Paljonko maksaa rintamamiestalon "kevyt" remppa?
5
2656
Vastaukset
- hatusta vetäen
1. 10000
2. 5000
3. 1000
4. 1000
5. 10000
Nuo pitäis saada hinnasta pois.- osaa vetää
hatusta hintaa tarvikkeineen kun ei tiedä pidättekö kenties kullitetuista hanoista.
Mutta työlle saat hinnan kun soitat muutamaan liikkeeseen ja pyydät tarjouksen.Tiedän, tiedän ei saisi vastata näin mutta jos et ole ostanut taloa niin älä osta vaan pysy rivarissa
- ehdottomasti
Itse tehtynä:
1. 6000
2. 600
3. 500
4. 3000-4000
5. 4000-5000
Riippuu tietysti vaadittavasta laatutasosta. - pois
Halogeenit ovat rintamamiestalon tunnelmaan sopimaton energiasyöppö. No, jos haluat kotiisi kalsean leikkaussalitunnelman, siitä vaan.
- ja omalta...
Keittiöönhän saa uppoamaan rahaa niin paljon kun haluaa.
Jokainen toki tekee sellaisen kuin itse tykkää, oma keittiöremppa tuli maksamaan taloon noin 500 euroa. En ole ketjun aloittajan köksää nähnyt, voi olla ettei se ole kunnostettavissa, mutta laitan tähän nyt esimerkin omasta rempasta.
Keittiössä oli vanhat Enso-kaapistot puuovilla ja puurungoilla, teräslankavetimin. Tiskipöydän kansi oli pinttynyt, kaksialtainen ja 120cm leveä. Tasot oli pinnoitettua lastulevyä. Keittiöön kuuluu pieni ruokakomero, ja kaksi kiinteää pystykaappia.
Lietenä oli uudehko sähköliesi.
Hioin kaapiston rungot ja maalasin ne öljymaalilla, samoin kuin ovetkin. Vetimet puhdistuksen jälkeen takaisin paikoilleen. Tiskipöydän kannelle riitti teräsvillakiillotus, kannesta tuli kuin uusi. Paikalla olleeseen Oraksen vuotavaan hanaan riitti tiivisteen vaihto ja puhdistus. Tasoiksi tuli 38millistä liimapuulevyä, OsmoColorilla sävytettynä. Ruokakomero pestiin ja maalattiin, toimii astiakomerona, kiinteät kaapit maalattiin sisältä.
Sähkölieden yläpuolelle tehtiin sinkkipellistä huuva, ja hormiin imureikä säädettävällä räppänällä. Hyvin toimii ja vetää ilman sähköäkin. Lieden kahtapuolen samaisesta liimapuulevystä tasot.
Selailin toki alkuun keittiöfirmojen esitteitä, ja onhan ne kaapit hienoja ja äänettömästi kiinniliukuvat laatikostot hiljaisia, mutta enpä raski semmoiseen rahaa laittaa, kun meteliä talossa kolmen lapsen kanssa riittää noin muuten.
Nykyinen keittiö passaa taloon varsin somasti. Ja nämä kunnostustyöt sujui suht vaivattomasti yhäidiltä, kirvesmiesapua ei tarvittu, mitä nyt tasojen sirkkelöintiin piti vähän lainata naapurin isäntää.:)
Ainiin, ja lattiasta vielä, omassa talossa oli puulattian päällä kuitulevy ja sen päällä muovimatto. Purin levyt ja maton pois, alta löytyi ehjä maalattu ruskea lankkulattia, jonka niin ikään maalasin öljymaalilla valkoiseksi. Tulipa väläkkee :)
Mutta teitpä niin tai näin, tsemppiä remontointiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3255201Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669- 1111531
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1201420Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393