Malaria lääkkeet

concerta-m72

kenellään kokemuksia tuosta Lariamista, vähän ristiriitaista tietoa saanut muuten.
Malarone reseptiä menin pyytämään mutta työterveyslääkäri kirjoitti Lariamia

17

11345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ilmeiseti

      parempi lääke,mutta kalliimpi.
      Lariamista tulee joillekin sivuoireita.
      Viime syksynä meillä oli Lariam-lääkitys eikä meille kylläkään tullut isompia oireita.
      Olen kuullut että Lariamista voi tulla voimakkaitakin oireita,tiedä häntä.
      On se kumma kun pyytää toista lääkettä niin ei kirjoiteta sitä mitä pyytää.
      Lariam otetaan kerran viikossa kun taasen Malarone joka päivä.

    • lomailija

      lääkäri kirjoitti Malarone-malarianestolääkityksen, kun vuosi sitten matkustimme Meksikoon. Lariamista en ole kuullut.

    • oireilee jos...

      Lariamia kolme kertaa ilman mitään oireita, viimeisin kuuri malaronea aiheutti todella voimakasta väsymystä joten palaan lariamin käyttäjäksi. Mitä itse kestää tietää vain kokeilemalla ja ennakkoluulottomasti, ei pidä oireita odottaa.

      • sellere

    • concerta-m72

      ..mitä tulee, nyt eka pilleri tuli otettua ja jännityksellä seuraamaan alkaako pää pehmeemään(siis normaalista enemmän). 10v poikani lähdössä mukaan ja hän sai eri lääkärin määrämää malaronea.

      • Catw

        Olemme lähdössä tammikuussa 2009 kahdeksi viikoksi Goalle (rantaloma, ei viidakkoretkiä).

        Terveysasemamme rokotuslääkäri määräsi meidän lapsille (5v ja 12v) Lariamia, koska Malaronea ei kuulemma ole riittävästi tutkittu lapsilla? Ihmettelin vähän, kun Lariamista on enemmän varoiteltu. Epäilen, etten uskalla Lariamia antaa ainakaan vanhemmalle (adhd)pojalleni.

        Itse en saanut Lariamia 10v sitten olleen lyhyen masennuksen vuoksi. Puntaroin tässä, miten jaksan mahdollisen Malaronen väsymyksen kanssa vahtia kahta vilkasta poikaa..

        Antibioottilääkitystä emme saaneet vaalean ihotyyppimme (aurinkoherkkyys) vuoksi.

        Taidetaan näillä pohdnnoilla lähteä Offin (ja paikan päältä ostettavan hyttysmyrkyn) ja vaaleiden vaatteiden "turvin". Kommentteja? =)


    • !!!!!!

      Olen kerran syönyt molempia lääkkeitä. Ei tullu malariaa,eikä ollut mitään ongelmia.
      Nuo legendat lariamista ovat vähän niinkuin miesten inttijutut ja naisten synnytykset. Mitä enemmän niitä kertoo sitä hurjemmiksi ne muuttuu. Varsinkin,jos ei ole kokemusta koko asiasta.
      Lariamia joutuu vain popsimaan pidempään,mutta se taitaa olla edullisempi kuin malarone.
      Kuitenkin kumpikin vaan on parempi vaihtoehto kuin malaria...

      • sama^

        Itselleni lääkäri määräsi aluksi Lariamia. Sitä popsiessa näin kuitenkin niin ahdistavia ja todentuntuisia painajaisia, että vaihdoin Malaroneen. Malaronesta ei sitten koitunut minkäännäköisiä sivuvaikutuksia.
        Se on aivan tapauskohtaista miten lääkkeet vaikuttaa kehenkin, joten ei se varmaan auta muu kuin kokeilla kumpi on sinulle noista vaihtoehdoista parempi. Totuus kuitenkin on, että aika harvalle Lariamista mitään ikäviä sivuvaikutuksia koituu. Meidänkin noin 30 hengen matkaporukasta taisin olla ainoa, jolle tuosta lääkkeestä mitään huonoa seurasi.


      • Indo
        sama^ kirjoitti:

        Itselleni lääkäri määräsi aluksi Lariamia. Sitä popsiessa näin kuitenkin niin ahdistavia ja todentuntuisia painajaisia, että vaihdoin Malaroneen. Malaronesta ei sitten koitunut minkäännäköisiä sivuvaikutuksia.
        Se on aivan tapauskohtaista miten lääkkeet vaikuttaa kehenkin, joten ei se varmaan auta muu kuin kokeilla kumpi on sinulle noista vaihtoehdoista parempi. Totuus kuitenkin on, että aika harvalle Lariamista mitään ikäviä sivuvaikutuksia koituu. Meidänkin noin 30 hengen matkaporukasta taisin olla ainoa, jolle tuosta lääkkeestä mitään huonoa seurasi.

        Itselleni taasen Malarone aiheutti niin pahan ripulin ja oksentelun ja pahan olon, että se oli pakko lopettaa kesken matkan. Matkakaverini sen sijaan selvisi Malaronesta "pelkällä" väsymyksellä ja ajoittaisella huimauksella. Eli täysin yksilöllistä on tuo lääkkeiden soveltuvuus.


    • Jan

      Seuraavan kerran suosittelisin hankkimaan malarian estolääkkeeksi doxicydin antibioottia. Tuotemerkki esim Doxitin 100 mg, 50 kpl 24 euroa. Annostus 1 tabletti/vrk ja 4 viikkoa matkan jälkeen, ei sivuvaikutuksia. Lisä tippinä, kyseinen antibiootti ehkäisee myös mahdollisilta vatsa infektioilta, ripuli yms. Tehokas estolääke Falciparium malariaan, joka on pahin ja yleinen Afrikan keskiosissa, etenkin itärannikolla. Olen itse syönyt useita kuureja ilman sivu vaikutuksia. Tulin 1 vko sitten Tanzaniasta eli 3 vko pitää muistaa niitä tabletteja vielä syödä, ainut miinus.

      • TA-K54

        Doxitiniä otettuamme tuli meille paha olo ,mutta ruokailun yhteydessä sitä nautittuamme ei. Tyttäreni joutui lopettamaan lääkityksen kesken ,koska herkistyi auringon valolle .Iho punoitti ja särki .Malariaa ei tullut. Olemme kaikki niin erillaisia.


      • jan
        TA-K54 kirjoitti:

        Doxitiniä otettuamme tuli meille paha olo ,mutta ruokailun yhteydessä sitä nautittuamme ei. Tyttäreni joutui lopettamaan lääkityksen kesken ,koska herkistyi auringon valolle .Iho punoitti ja särki .Malariaa ei tullut. Olemme kaikki niin erillaisia.

        Doxitin aina ruokailun jälkeen, mut sen yhteydessä pitää välttää maito-tuotteita ja mahdollisia närästys lääkkeitä, estää imeytymisen.


      • nomal
        jan kirjoitti:

        Doxitin aina ruokailun jälkeen, mut sen yhteydessä pitää välttää maito-tuotteita ja mahdollisia närästys lääkkeitä, estää imeytymisen.

        on vaitettavasti kaikista epäluotettavin, vaikka paikallisesti sitä syödäänkin. En suosittele. Sitä syöneet ovat saaneet malariaa ja loisia sekä tosi pahoja palovammoja koska aurinkoherkkyys lisääntyy.


    • nomal

      Lariam on tehokkain malarialääke eli siitä vaan. Itse söin sitä 6 viikkoa. Alussa oli uniongelmia, mutta muuten ei mitään haittavaikutuksia. Jotkus jotka söivät Malaronea saivat malarian, Lariamia syöneet eivät. Toki hyvällä onnellakin on hiukan merkitystä.

    • Lariam paras jos sopii

      Matkustaessa eri malariamaissa vain joitakin viikkoja ja jos Lariami sopii käytettäväksi ei ole ongelmia. Jos Lariam ei sovellu sivuvaikutusten takia sitten on käytettävä Malaronea. Useamman kuukauden reissuilla pitäis piää taukoja välillä ja sillon samalla alueella viipyessä kannattaa testauttaa veri varsinkin jos saa malaria oireita ja alkava malaria saadaan hoidettua lääkärin toimesta ajoissa.

      • .......

        Lääkäri väitti ettei Lariamista tule sivuoireita jos kyseessä on estolääkitys (=pienempi annostus). No, pian se nähdään kun kuuri alkaa.


    • Lariam vastustaja

      Söin Lariamia Afrikassa ollessani 3 kk. Jo ensimmöisen pillerin jälkeen hieman erikoinen olo. Sanoin lääkärille tästä, sanoi että syö vaan jos ei tosi sekavaa oloa. Söin, ja tullessani matkalta kiidätettiin ambulanssilla sairaalaan. Luultiin että Malaria. Pyörrytti ja heikotti, sain kuumepikkejä yms. Lopulta selvisikin että oli Lariam myrkytys,,,,tasapainon normaaliksi saaminen kesti useamman vuoden. Suomalaiset lääkärit lukee vaan lääkäri kirjasta että hyvä lääke, oikeasti myrkkyä.
      Myöhemmin kuulin monista joilla laukaissut epolepsiaa yms, onneksi pääsin vähällä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe