olen rapumies ja en ennen uskonut horoskooppeihin mutta jokin aika sitten satuin huvikseni lukemaan ravun luonnehoroskoopin ja se osui täydellisesti.
sen jälkeen olen seurannut rapuja ja havainnut että lähes kaikissa ravuissa on samat piirteet joten sattumaa se ei ole. joskin luonne ja muut vaikuttaa myös asiaan.
päivähoroskoopit ovat puuta heinää mutta luonnehoroskooppien paikkansapitävyys voitaisiin todistaa helposti.
otettaisiin vaikka muutama sata ihmistä ja annettaisiin heille monivalintatehtävä jossa kyseltäisiin luonnetta ja reaktiota eri asihoihin. kyselyyn laitettaisiin vain syntymäaika eikä vastaajat tietäisi mihin kysely liittyy.
väitän että mm. ravuilla tulokset todistaisivat luonnehoroskooppien paikkansapitävyyden eli yhtenäväisyydet olisi häkellyttävän samanlaiset.
onko kellään tietoa onko mitään vastaavaa tutkimusta tehty ja jos on niin mitkä tulokset?
todellakin totta!!
5
1826
Vastaukset
- minski33
... jonkinmoinen löytyy esim. helsingin sanomien sivuilta. Itse tein "hömpältä" tuntuvan testin, melko pitkäkin oli, ja yllätys-yllätys vastaukseksi tuli rapu. Rapunainen siis olen ja tunnistan kyllä itsestäni lähes kaikki ravun analyysiin kirjatut asiat. Tunnistan ja kärsin... välillä ainakin tästä liiasta tunteen palosta!
- hyvin sanottu..
juuri tuo tunteen palo jokaisessa tunneasiassa on kanssa todella kova minullakin.
jees - XYRAPUXY
hyvin sanottu.. kirjoitti:
juuri tuo tunteen palo jokaisessa tunneasiassa on kanssa todella kova minullakin.
jeesTaisipa olla viime viikolla jossakin tiedotusvälineessä (en nyt muista missä) sellainen uutinen, että Ruotsissa on tehty tieteellinen tutkimus siitä, pitääkö horoskooppien luonnekuvaukset paikkansa. Lopputulos oli se, että luonteella ja horoskooppimerkillä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Joten on tieteellisesti todistettu (ainakin ruotsissa), että horoskooppien luonnekuvaukset ovat täyttä soopaa.
- pureskeltu aamutohveli
Moi minski, oletko hotchixi?
- vaaka -merkkinen
Minä tein testin, jossa kysymyksin arvioitiin mitä merkkiä vastaan henkiseltä minältäni. Kysymyksiä oli runsaasti, ja testi oli kaksijakoinen/lyhyt ja pitkä kaava.
Toisen kaavan mukaan olin tyypillinen vaaka. Toinen luokitteli myös vaa`aksi, mutta lisäyksellä, että minussa olisi hitunen myös Kala -merkkiä.
Uskon siis, että kuvailemasi pitänee osittain paikkansa, ainakin, jos testattavat ovat "tyypillisiä merkin edustajia", näin ei kuitenkaan aina ole, vaan joihinkin vaikuttaa vahvemmin jokin toinen merkki (tämä selviää vain syntymäajan perusteella). Minä olen aina ajatellut, että olen tyypillinen vaaka, ja testin tekeminen vain vahvisti ajatustani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1256227Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213210SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352519Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT902258Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252